Smaczny, aromatyczny, mający zarówno zagorzałych fanów, jak i zdecydowanych przeciwników – taki jest właśnie ser pleśniowy. Jedni go uwielbiają, inni nienawidzą. A jak to wygląda w przypadku czworonogów? Czy pies może jeść ser pleśniowy w jakiejkolwiek wersji? Sprawdź!
Co zawiera ser pleśniowy?
Ser pleśniowy znany jest jako doskonałe źródło takich składników mineralnych jak wapń i fosfor. Zawiera bardzo dużo witamin, przede wszystkim tych z grupy B, ale nie tylko. Wyróżnia się zawartością:
- witaminy A;
- witaminy D;
- witaminy E;
- witaminy K;
- potasu;
- magnezu;
- sodu.
Jest polecany osobom po urazach mechanicznych kości, przede wszystkim z uwagi na to, że dostarcza dużo składników odpowiedzialnych za ich mineralizację. A czy pies może jeść ser pleśniowy jako dodatek do swojej diety?
Czy pies może jeść ser pleśniowy?
W tym przypadku warto przyjrzeć się sposobowi powstawania sera pleśniowego. Tworzy się go poprzez działanie z grzybów z gatunku Roquefortine C. Te, nieszkodliwe dla ludzi, są trujące dla zwierząt. Z tego powodu odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść ser pleśniowy, jest przecząca. Spożycie takiego sera może skończyć się u psa:
- wymiotami;
- biegunką;
- drgawkami;
- wysoką gorączką;
- uszkodzeniami neurologicznymi, również nieodwracalnymi.
Dodatkowo nie można podawać psu sera pleśniowego również z uwagi na dodatki. Często zawiera on np. chilli, cebulę czy czosnek, które same w sobie niekorzystnie wpływają na organizm czworonoga.
Zanim zdecydujesz się wprowadzić do diety swojego psa urozmaicenia, sprawdź, czy są one dla niego zdrowe. Wiesz już, czy pies może jeść ser pleśniowy. Zastąp ten rodzaj przekąski innym, który nie zaszkodzi twojemu pupilowi.