Zastanawiasz się, czy pies może jeść paprykę? A może, jakie warzywa dla psa są wskazane, a które nie powinny pojawiać się w jego diecie? To bardzo istotna wiedza, która pozwoli ci utrzymać zwierzę w dobrej kondycji.
Czy pies może jeść paprykę?
Słodka papryka, zwłaszcza czerwona, jest cennym źródłem substancji odżywczych. Znajdują się w niej:
- beta-karoten;
- żelazo;
- fosfor;
- luteina;
- przeciwutleniacze;
- witaminy C, K i z grupy B.
W związku z tym, odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść paprykę, jest prosta – tak, o ile jest to odmiana słodka. Nie należy podawać żadnej z odmian ostrych, gdyż zawarta w nich kapsaicyna może doprowadzić do uszkodzenia nerek, wrzodów i pojawienie się objawów zatrucia.
Musisz uważać też, jeśli uprawiasz paprykę w ogrodzie. Papryka, jako warzywo z rodziny psiankowatych, zawiera szkodliwe składniki w pędach, łodygach i liściach.
Jak podawać psu paprykę?
W jakiej formie powinna być podana papryka dla psa? Najlepiej jako umyte, pokrojone np. w paski, surowe warzywo, z usuniętymi gniazdami nasiennymi. Możesz podawać też mus z papryki, aczkolwiek raczej jako dodatek smakowy. Czy pies może jeść paprykę duszoną albo pieczoną? Dopóki jest bez przypraw, to tak. W takiej formie może być nieco lepiej strawna. Smażona nie jest polecana z uwagi na samą formę obróbki.
Jakie warzywa może jeść pies?
Istnieje cała grupa warzyw, które można podawać czworonogom bez większych konsekwencji zdrowotnych, pomijając indywidualne reakcje. Jakie warzywa może jeść pies, aby skorzystać z nich jako źródła substancji odżywczych? Są to:
- marchewka;
- pietruszka;
- seler;
- dynia;
- buraki.
Jakich warzyw nie może jeść pies?
Nie oznacza to jednak, że wszystkie przekąski w tej formie są dostępne dla czworonoga. Jakich warzyw nie może jeść pies z uwagi na toksyczność albo szkodliwość? Zaliczają się do nich:
- cebula;
- czosnek;
- por.
Wiesz już, czy pies może jeść paprykę. Pamiętaj, aby zawsze podawać ją w sposób kontrolowany. Zadbaj o to, aby pies nie miał do niej dostępu samodzielnie, zwłaszcza w ogrodzie.