Oliwki dzielą ludzi na tych, którzy je uwielbiają i tych, którzy nie są w stanie wziąć ich do ust. Bez względu na to warto wiedzieć, czy pies może jeść oliwki, zwłaszcza jeśli w twoim domu mieszkają ich miłośnicy.
Co zawierają oliwki?
Wbrew obiegowej opinii, że oliwki są po prostu smaczną przekąską, zawierają one też szereg substancji odżywczych. Niektóre z nich to:
- witaminy z grupy B;
- witamina A;
- witamina C;
- witamina E;
- fosfor;
- potas;
- błonnik;
- żelazo;
- miedź.
Dodatkowo różnią się one smakiem w zależności od barwy i gatunku. Zielone są nieco bardziej kaloryczne, ale zawierają również więcej tłuszczu i białka. Czarne są mniej odżywcze, ale przez wielu uważane za smaczniejsze. Jak ten fakt wpływa na to, czy pies może jeść oliwki? Sprawdź!
Czy pies może jeść oliwki?
O tym, czy pies może jeść oliwki, decyduje ich forma podania. Jeśli są świeże, pozbawione pestek, to w niedużej ilości mogą być podawane psom. Problem jednak w tym, że w Polsce trudno o świeże oliwki. Dodatkowo wiele gatunków ma bardzo specyficzny, dość gorzki smak. To sprawia, że psy zwyczajnie nie będą chciały ich jeść.
Czy pies może jeść oliwki z zalewy? Zdecydowanie nie powinny znaleźć się one w jadłospisie twojego pupila. Są niezdrowe właśnie z uwagi na zalewę, w której się znajdują. Często zawiera ona ocet i przyprawy, a nierzadko również dodatki toksyczne dla psów, np. czosnek czy papryczki chilli. Z tego samego powodu pies nie powinien mieć dostępu do oliwek pochodzących z napojów alkoholowych.
Wiesz już, czy pies może jeść oliwki i jakie są warunki ich podawania. Pamiętaj, że nawet w przypadku świeżych oliwek należy zadbać o ich wydrylowanie. Pestka jest nie tylko toksyczna, ale również mogłaby doprowadzić do zadławienia albo utworzenia zatoru w jelitach.