Karmienie psa to ważne zagadnienie dla wszystkich właścicieli czworonogów. Każdy chce, by jego pupil otrzymywał to, co najlepsze, a przez to cieszył się dobrym zdrowiem. Komercyjne karmy nie zawsze mają odpowiednie składniki i właśnie z tego względu sporo osób decyduje się, by swojego psa karmić domowym jedzeniem. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, co gotować psu i w ten sposób zapewnić mu zbilansowaną dietę.
Co gotować psu? Najważniejsze zasady żywienia psa
Gotowane jedzenie dla psa powinno posiadać wszystkie ważne składniki odżywcze i mikroelementy. Głównym składnikiem mieszanki musi być oczywiście mięso, które jest źródłem białka. Można stosować praktycznie każdy jego rodzaj, jeżeli oczywiście zwierzak nie jest na nic uczulony. Ważne jest to, aby pod żadnym pozorem nie gotować kości. Co gotować psu oprócz tego? Pies może jeść też podroby, jednak nigdy nie powinno być ich więcej niż mięsa mięśniowego. Do diety należy wprowadzić też odpowiednią ilość węglowodanów, najlepiej w formie warzyw lub owoców. Aby odpowiednio dobrać wszystkie składniki odżywcze do konkretnego osobnika, warto skonsultować się ze specjalistą od żywienia zwierząt lub kompetentnym lekarzem weterynarii.
Gotowa karma a domowe jedzenie – co jest lepsze na psi posiłek?
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest lepsze dla psa – karma komercyjna czy jedzenie gotowane w domu? W niektórych przypadkach samodzielne przygotowywanie jedzenia jest koniecznością. Bywa, że pies nie chce jeść gotowej karmy albo ma problemy z układem pokarmowym i wymaga odpowiedniej diety.
Jeżeli natomiast nie wykazuje takich problemów, można pozostać przy kupnej karmie dobrej jakości. Ma to sporo zalet, między innymi jest odpowiednio zbilansowana i zawiera wszystkie niezbędne zwierzakowi składniki. Dzięki wskazówkom dotyczącym porcjowania łatwiej utrzymywać prawidłową masę ciała pupila. Jednak to, co znajdzie się w psiej misce, to zawsze indywidualna decyzja opiekuna. Należy jednak wiedzieć, co gotować psu, by wyszło mu to na zdrowie.
Składniki odżywcze, jakie należy podawać psu do jedzenia
Co gotować psu, by zabezpieczyć jego potrzeby żywieniowe? Na pewno pies nie będzie wegetarianinem i należy podawać mu białko pochodzenia zwierzęcego. Może to być na przykład wołowina, drób czy ryby (najlepiej łączyć kilka rodzajów mięsa), a jeśli jest zbyt chude, dodać inne tłuszcze zwierzęce. Oprócz mięsa posiłek powinien zawierać także warzywa oraz kaszę, ryż albo makaron. Zarówno mięso i warzywa, jak i wypełniacz należy połączyć w równych proporcjach. Co ważne, proporcje składników mogą się różnić w zależności od potrzeb twojego psa. Niektóre, na przykład pracujące, mogą wymagać większej ilości białka.
Niezbędne składniki w psim jedzeniu domowym
Zanim zaczniesz na własną rękę komponować posiłki dla swojego psa, skonsultuj się ze zwierzęcym dietetykiem. Na pewno doradzi, co podać psu, by zaspokoić jego potrzeby żywieniowe. Poza tym nie można zapominać o tym, by dieta domowa dostarczała nie tylko białka, również te pochodzenia roślinnego, ale także niezbędnych witamin i minerałów. Bardzo ważne dla prawidłowego żywienia psa są:
- białka;
- tłuszcze, które dostarczają wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) oraz rozpuszczalnych w nich witamin A, D, E oraz K;
- witaminy i składniki mineralne, takie jak wapń oraz jod.
Porada specjalisty pomoże tak skomponować domowe posiłki psa, by zapewnić mu niezbędne składniki odżywcze, a także dobrze wpłynąć na trawienie zwierzaka.
Posiłek dla psa – jak duża powinna być porcja?
Ważne jest nie tylko wiedza o tym, co gotować psu, ale także jak duża powinna być dzienna dawka pokarmowa. W przypadku dorosłego psa jego całodzienna porcja powinna wynosić 5% masy ciała. Co bardzo ważne, nie należy podawać jej podczas jednego karmienia, a podzielić na przynajmniej dwa posiłki. To w przypadku każdego psa zdrowego, natomiast jeśli będzie zagrożenie skrętem żołądka czy innymi chorobami, liczbę porcji należy dopasować do preferencji danego psa. Warto pamiętać jeszcze o jednej kwestii – podawania psu posiłków powinno następować po spacerze i aktywności fizycznej. W przeciwnym wypadku nawet zdrowy pies może się poważnie pochorować.
Jedzenie dla psa – tego nie można gotować dla psa
Jeśli zastanawiasz się, co gotować psu samodzielnie w ramach posiłków, musisz znać nie tylko jego zapotrzebowanie na składniki. Należy także wiedzieć, czego nie można włączać do psiej diety. Swoim pupilom pod żadnym pozorem nie można podawać kości po obróbce termicznej, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że pokaleczą jego przełyk. Toksyczne dla psa będzie awokado, ponieważ do uprawy używa się persinu. To środek grzybobójczy, który nie ma wpływu na ludzi, ale jest niezwykle niebezpieczny dla psiaków. Dla zdrowia psa warto zrezygnować z produktów mlecznych, ponieważ nie wszystkie tolerują laktozę, należy unikać także:
- przetworzonych i mocno doprawionych produktów;
- tłustych wędlin oraz kiełbasy;
- cebuli i czosnku;
- winogron oraz rodzynek.
Dieta dla psa z alergią pokarmową
Zarówno domowe jedzenie, jak i gotowe karmy mogą wywoływać alergie pokarmowe. Najczęstsze objawy to problemy skórne, biegunka, wymioty oraz wzdęcia. Zawsze trzeba udać się do weterynarza, by potwierdzić problem, być może zaleci też psu dietę eliminacyjną. Pozwala ona znaleźć alergen i wyeliminować go z psiego jadłospisu.
Domowa karma – przykładowe przepisy
Co gotować psu, który nie ma żadnych alergii i specyficznych wymagań pokarmowych? Jak wspominaliśmy, bardzo ważne jest mięso. Nie należy gotować go zbyt długo, by nie straciło wartości odżywczych, ale też nie powinno być surowe. Psy dobrze reagują na surową marchewkę, pomidora oraz ogórka, natomiast warto gotować brokuły, kalafiora, pietruszkę, jarmuż czy dynię. Z kolei świetnym wypełniaczem będzie makaron, ryż, kasza i płatki owsiane. Aktywnym psiakom można podawać również ziemniaki. Powinny być lekko rozgotowane i bardzo ważne – bez dodatku przypraw. Aby psu niczego nie brakowało, warto zadbać także o suplementację.
Zastanawiając się nad tym, co gotować psu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko mięso. Psy mogą (i powinny) jeść także warzywa oraz tzw. wypełniacze, należy także zadbać o to, by produkty były dobrej jakości. Dlatego jeśli wydaje ci się, że możesz podzielić się z psiakiem resztkami twojego obiadu, jesteś w błędzie.