Choć zazwyczaj pierwszą myślą jest to, że pies nie chce jeść z powodu problemów trawiennych, nie zawsze tak jest. Brak łaknienia często spowodowany jest innymi chorobami, a nawet dolegliwościami psychicznymi. Sprawdź, co oznacza brak apetytu u psa oraz jak z nim walczyć.

Brak apetytu u psa a przyczyny behawioralne

Choć zazwyczaj brak apetytu u psa jest łączony z problemami na tle fizycznym, to jednak i te psychiczne mogą znacząco wpływać na ośrodek łaknienia u zwierzęcia. Szczególnie negatywnie odbija się na ochocie do jedzenia stres. Mowa tutaj zarówno o tym nagłym i krótko trwającym, np. związanym z burzą czy nieobecnością opiekuna, jak i długotrwałym, wynikającym z lęku separacyjnego, nagłej zmiany warunków życia czy śmierci opiekuna.

W takim przypadku brak apetytu u psa można zwalczyć na dwa sposoby:

  • leczeniem farmakologicznym, które obniży poziom stresu, w tym poziom kortyzolu we krwi;
  • terapią behawioralną ze specjalistą.

Behawiorysta może określić, co konkretnie doskwiera psu, a następnie wdrożyć odpowiednie postępowanie. Wsparcie farmakologiczne warto wybrać dopiero w sytuacji, gdy jest ono niezbędne, aby zyskać jakiekolwiek postępy w terapii. W tym przypadku mowa o tak zwanym pierwotnym braku łaknienia u psa, powodowanym przez zaburzenia pracy ośrodka łaknienia.

Cieczka a brak apetytu u psa

Zarówno u psów, jak i suk na brak apetytu może wpływać cieczka. Psy niekastrowane kierują się wtedy naturalnym instynktem. W oczekiwaniu na dostęp do suki mogą nie jeść. Z kolei suczki często odmawiają posiłków jedynie przez okres cieczki. Jeśli po nim pies odzyska apetyt, to nie jest to problem.

Wpływ diety na brak apetytu u psa

Niekiedy podawanie nieodpowiedniego pożywienia również wpływa na utratę apetytu u czworonoga.

Posiłek o nieprawidłowej konsystencji

Zarówno szczeniak, jak i pies starszy mogą mieć problem z pobieraniem pokarmu, jeśli ma on nieprawidłową konsystencję. Pamiętaj, że szczenię czy psi senior mają znacznie słabsze uzębienie, a dodatkową dolegliwością mogą być bóle dziąseł. Z tego powodu np. zbyt twarda karma będzie skutkować brakiem apetytu u psa.

Brak chęci na konkretny posiłek

Psy, podobnie jak ludzie, mają własne preferencje żywieniowe. Brak apetytu u psa może być związany ze źle dobraną karmą. Niektóre zwierzaki nie lubią np. smaku ryby czy zapachu niektórych dodatków. Z tego powodu wybierz na początek małe opakowania karmy i sprawdź, która najbardziej przypadnie psu do gustu.

Dokarmianie między posiłkami

Twój pies potrafi zjeść całą górę przysmaków między posiłkami, a potem wybrzydza nad miską? W takim przypadku nie chodzi o brak apetytu u psa, a raczej o to, że podając mu różne smakołyki, sprawiasz, że nie jest głodny. Pamiętaj, aby nie podkarmiać psa, zwłaszcza że może to spowodować u niego nadwagę, a ta jest groźna dla zdrowia.

Nieprawidłowy sposób podawania posiłków

Jeśli twój pupil ma zawsze pełną miskę, miej się na baczności. Nie jest to dla psów naturalna sytuacja. O wiele lepiej sprawdza się karmienie w regularnych odstępach czasowych, z miską podawaną na kwadrans. W ten sposób pies przyzwyczaja się, kiedy jest dostępne jedzenie, i nie marudzi nad nim. Dodatkowo pozwala to też zmniejszyć obciążenie układu pokarmowego, który przyzwyczaja się do trawienia w konkretnych porach. U bardziej nerwowych psów taka regulacja pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu stresu.

Przyczyny braku apetytu u psa – choroby

Warto jednocześnie pamiętać, że brak apetytu u psa może wiązać się z rozmaitymi chorobami. W tym przypadku mowa o wtórnym braku łaknienia u psa. Jakie są objawy tego, że twój pupil może chorować? Niepokojącymi dolegliwościami są:

  • wymioty;
  • biegunka;
  • zwiększone pragnienie;
  • zmiana samopoczucia psa, gdy np. staje się osowiały;
  • utrata węchu;
  • bóle brzuszne;
  • silny ból w obrębie pyska;
  • wysoka temperatura;
  • zmiana wagi, zwłaszcza gdy pies traci na wadze;
  • odwodnienie.

Co może powodować takie niepokojące objawy u twojego psa? Istnieje mnóstwo chorób, które mogą wiązać się z problemami z jedzeniem i brakiem apetytu u psa. Nie należy ich bagatelizować, bo część może być bardzo groźna dla czworonoga. Mowa między innymi o:

  • nowotworach w obrębie układu pokarmowego;
  • stanach zapalnych trzustki;
  • porażeniu nerwu podjęzykowego;
  • uszkodzeniu narządów wewnętrznych wskutek urazu;
  • zaburzeniach neurologicznych;
  • stanach zapalnych dziąseł i chorobach zębów;
  • chorobach zakaźnych.

W takich przypadkach należy uważnie obserwować swojego psa i udać się do lekarza weterynarii, jeśli objawy trwają dłużej niż dobę. Utrata łaknienia to zawsze powód do zmartwień, jeśli wydłuża się ponad standardowy czas lub towarzyszą jej dodatkowe objawy.

Co zrobić, gdy pies nie chce jeść?

Zawsze należy szukać przyczyny zahamowania pracy ośrodku głodu. Jednocześnie jednodniowa głodówka w przypadku dorosłego psa nie jest niczym groźnym. U szczeniąt, psów starszych, przyjmujących na stałe leki czy chorych na cukrzycę sytuacja wygląda inaczej. W tym przypadku weterynarz powinien zobaczyć psa jak najszybciej, nawet tego samego dnia. Dotyczy to zwłaszcza szczeniąt, u których brak apetytu często jest związany z rozwojem choroby zakaźnej, np. parwowirozy. W przypadku innych przyczyn warto zachęcać psa do jedzenia. Skutki braku apetytu u psa mogą być bardzo poważne, od odwodnienia, przez spadek poziomu cukru, aż do zagłodzenia, zaburzenia pracy narządów i śpiączki.

Domowe sposoby na brak apetytu u psa

Jeśli brak apetytu u psa wynika z przyczyn behawioralnych albo nieprawidłowych nawyków, warto karmić go rozsądnie. Na początek sprawdzi się zmiana pokarmu, zwłaszcza jeśli pies nie chce jeść karmy od dłuższego czasu. Niejadek powinien mieć miskę z jedzeniem dostępną tylko dwa lub trzy razy dziennie. Jeśli nawet nie podchodzi do swojej miski, możesz spróbować podać mu jedzenie z ręki, np. w trakcie treningu, albo ze specjalnej zabawki. Taki aktywny posiłek, jeśli pies jest zdrowy, na pewno zachęci go do jedzenia. Brak apetytu u psa można też zwalczyć smakowitymi dodatkami. Zaliczają się do nich m.in. suszone żwacze czy oleje z łososia.

Brak apetytu u psa to poważny problem zwłaszcza w przypadku zwierząt chorych, szczeniąt czy psich seniorów. Warto zawsze sprawdzić, co może hamować apetytu u czworonoga. W ten sposób najszybciej pomożesz swojemu pupilowi.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.