W artykule opowiemy o zasadach panujących podczas wystaw psów rasowych oraz systemie oceniania uczestników. Dowiesz się także, w jaki sposób zgłosić do konkursu swojego pupila i jak go przygotować do tego wydarzenia. Przedstawimy także rangi i klasy, w których może konkurować twój podopieczny.

Wystawa psów rasowych – jak się ocenia zwierzaki?

Przebieg wydarzenia zależy od organizatora. Psie piękności są prezentowane zgodnie z wytycznymi i porównywane z pozostałymi czworonożnymi uczestnikami wystawy. Sędziowie kynologiczni, wystawiając notę, biorą pod uwagę zarówno wygląd zwierzaka, jak i jego cechy psychiczne. Ocenia się również ułożenie oraz posłuszeństwo wobec opiekuna. Wystawom często towarzyszą konkursy z różnych kategorii, do których zalicza się między innymi próby posłuszeństwa psów pasterskich czy próby pracy psów myśliwskich.

Prezentacja pupila na ringu wystawowym

Podczas większości wystaw psów zwierzaki są prezentowane na ringach. Zwykle na początku ocenia się samce, a później suki z danej rasy. Sędziowie biorą pod uwagę zgodność wyglądu zewnętrznego oraz zachowania ze wzorcem, ale zwraca się również uwagę na współpracę zwierzaka z właścicielem i grooming, czyli pielęgnację sierści. Osobno porównywani są przedstawiciele klasy młodzieżowej, osobniki dorosłe oraz psy starsze, tzw. weterany. Po wyłonieniu najlepszego samca oraz suki te rywalizują ze sobą o miano najlepszego psa w rasie.

Jak zgłosić psa do wystawy? Jaką wystawę wybrać na początek?

Jeśli twój pies pochodzi z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP) oraz hodowca wyraził zgodę na jego uczestnictwo w wystawach, na początku musisz zgłosić się do oddziału. Znajdują się one w niemalże wszystkich większych miastach w naszym kraju. To największa organizacja zrzeszająca hodowców oraz miłośników psów rasowych. Jako pełnoprawny członek ZKwP możesz ubiegać się o wyrobienie psu rodowodu. By go otrzymać, musisz dostarczyć kilka dokumentów, a zwłaszcza metrykę i książeczkę zdrowia podopiecznego wydaną przez lekarza weterynarii.

Zwierzakowi zostanie przydzielony numer rejestracyjny, niezbędny do zgłoszenia udziału w wystawie psów. Przeważnie wymagane jest wypełnienie stosownych formularzy oraz wniesienie opłaty za uczestnictwo w konkursie. Po dopełnieniu tych formalności zachowaj potwierdzenie zgłoszenia swojego psa. Na początek najlepiej zacząć od wystaw krajowych, na których gromadzi się mniejsza liczba wystawców. Kalendarz wszystkich wydarzeń możesz znaleźć na internetowej stronie Związku Kynologicznego w Polsce.

Jeżeli twój pupil nie posiada metryki ZKwP, w celu uczestniczenia z nim w wystawach udaj się po informacje na ich temat do organizacji, gdzie jest zarejestrowana hodowla, z której pochodzi.

Jak zadbać o psa przed wystawą?

Jeśli chcesz, by twój pies został jednym z najlepszych, musicie zacząć przygotowywać się do wystawy psów z odpowiednim wyprzedzeniem. Przede wszystkim zadbaj o pełnowartościową karmę dla swojego podopiecznego oraz jego dobre samopoczucie.

Niezwykle ważne jest przygotowanie psa do prezentacji na wystawie. Skorzystaj z doświadczeń hodowcy, zaprzyjaźnionych właścicieli wystawowych czworonogów lub udaj się na tzw. szkolenie handlingowe, na którym dowiesz się, jak poprawnie zaprezentować psa zarówno w ruchu, jak i w statyce. Pies wystawowy nie powinien reagować lękiem lub agresją na próbę dotknięcia go przez obcą osobę, musi być możliwe obejrzenie jego zgryzu oraz sylwetki.

Niektóre rasy, zwłaszcza te z wymagającą szatą, przed wystawą korzystają z zabiegów pielęgnacyjnych u groomera. Zwykle obejmują one kąpiel, czyszczenie uszu oraz oczu, podcinanie pazurków, wyczesanie martwego podszerstka i ewentualnie kosmetyczne strzyżenie. Ważne jest, by groomer znał wzorzec rasy i potrafił odpowiednio przygotować zwierzę. Pamiętaj, że w przypadku wielu ras długowłosych na wystawach psów wymagana jest obfita, zadbana okrywa, dlatego nie powinny być one strzyżone na krótko. Należy też regularnie dbać o ich sierść, bo jeśli dojdzie do jej silnego skołtunienia czy sfilcowania, nawet najlepszy groomer nie będzie w stanie jej uratować.

Rangi i klasy wystawowe uznane przez Związek Kynologiczny w Polsce

Wśród najpopularniejszych konkursów wyróżnia się następujące wystawy psów:

  • krajowe, czyli podstawowy typ wystaw psów, podczas których uczestnicy mogą uzyskać wniosek do przyznania tytułu Championa (CWC);
  • klubowe, w których udział biorą przedstawiciele konkretnych ras lub grup FCI;
  • międzynarodowe, umożliwiające zdobycie tytułu Międzynarodowego Championa (CACIB);
  • championów, w których mogą wziąć udział jedynie zwycięzcy wystaw z niższego szczebla;
  • światowe, organizowane raz w roku na terenie jednego z państw należącego do FCI;

Cruft’s to wystawa organizowana w Wielkiej Brytanii, którą uznaje się za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie.

Podczas wystaw samce i samice są oceniane oddzielnie, porównuje się dopiero zwycięzców klas. Psy są dzielone według rasy, a osobniki jednej rasy zgodnie z wiekiem. Do powszechnie funkcjonujących w Polsce klas zalicza się:

  • młodsze szczenięta w wieku od 4 do 6 miesięcy;
  • szczenięta mające od 6 do 9 miesięcy;
  • młodzież mieszczącą się w przedziale wiekowym od 9 do 18 miesięcy;
  • klasę pośrednią obejmującą czworonogi od 15 do 24 miesiąca życia;
  • klasę otwartą, czyli psy, które ukończyły 15 miesiąc życia;
  • klasę użytkową, w której prezentować można przedstawicieli ras pracujących w wieku od 15 miesięcy do 8 lat;
  • klasa championów dla czworonogów, które mogą już pochwalić się zdobytymi tytułami;
  • klasę weteranów, do której zalicza się psich seniorów powyżej 8 roku życia.

Nagrody dla zwycięzców konkurencji

Większość wystaw psów organizowanych w Polsce nie przewiduje nagród pieniężnych dla zwycięzców, najczęściej pies otrzymuje dyplom, a w przypadku zdobycia podium także medal, puchar lub nagrody rzeczowe. Przygotowanie swojego podopiecznego do udziału w takim wydarzeniu wiąże się natomiast z poniesieniem pewnych wydatków. Zalicza się do nich przede wszystkim opłatę za udział, koszty związane z usługami groomerskimi, szkoleniem i dotarciem na miejsce wystawy. Wystawa psów wymaga dużych nakładów pracy i czasu zarówno ze strony opiekuna, jak i jego czworonożnego przyjaciela.

Zdobywanie prestiżowych tytułów na wystawach psów to niesamowita satysfakcja, ale pamiętaj, że pierwsze miejsce może być tylko jedno i choć dla ciebie twój pies jest najpiękniejszy, czasem wygra ktoś inny. Traktuj wystawy jak miejsce spotkań miłośników rasy, na których zawsze możesz dowiedzieć się nowych rzeczy i poznać ciekawych ludzi oraz ich psy.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.