Ludzie lubią organizować różne konkursy, np. kulinarne, modowe, piękności. Co jednak ciekawsze, powstają również te na największą brzydotę, a ich uczestnikami czasem są nawet zwierzaki! Na miano najbrzydszego psa świata 2014 roku zasłużył amerykański pies Orzeszek. Chcesz poznać jego niezwykłą historię? Być może interesuje cię, ile zarobił najbrzydszy pies świata przez swój wygląd (a raczej dzięki niemu)? Czy wiesz, jaka jest najbrzydsza rasa psa na świecie? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o Orzeszku. Pies, który aż tak mocno nie grzeszy urodą, z pewnością wart jest uwagi. Jego losy i działania właścicielki Peanuta są na tyle niezwykłe, że zasługują na opisanie. Sprawdź, dlaczego konkurs psiej brzydoty może stać się pretekstem do działań na rzecz praw zwierząt!

Pies Orzeszek – laureat konkursu na najbrzydszego psa świata

Peanut (czyli po polsku Orzeszek) to pies znany na całym świecie dzięki kontrowersyjnemu konkursowi organizowanemu w USA. To właśnie w Kalifornii właściciele czworonogów mogą pochwalić się swoimi niezbyt urodziwymi pupilami i zgarnąć nagrody. Tak też się stało w przypadku psa Orzeszka, którego publiczność oraz jury pokochali za jego brzydotę.

Konkurs na najbrzydszego psa świata miał jak dotychczas wielu zwycięzców z innej rasy niż opisywany przez nas zwierzak. Najczęściej zwyciężały grzywacze chińskie. Pies Orzeszek w 2014 roku pokonał jednak rywali bez najmniejszego problemu.

Pies Orzeszek – najbrzydszy pies świata i jego losy

Pies Orzeszek stał się najbrzydszym psem świata dopiero z czasem, a okoliczności tej przemiany nie są bynajmniej powodem do śmiechu. Peanut był wcześniej zwyczajnym zwierzakiem, prawdopodobnie mieszańcem chihuahua i shih tzu. Niestety, trafił do złej rodziny, gdzie był ofiarą przemocy i wykorzystywania zwierząt. W trakcie pożaru stracił powieki i wargi, dlatego nie może zamknąć oczu i ciągle lecą mu z nich łzy. Kiedy trafił do schroniska, nikt nie dawał mu szansy na znalezienie domu. Tymczasem pokochała go Holly Chandler z Greenville w Karolinie Północnej.

Brzydki pies Orzeszek i piękne intencje jego właścicielki

Historia Orzeszka jest wstrząsająca i wzruszająca zarazem. Niektórzy krytykowali właścicielkę za wystawienie Orzeszka w konkursie na najbrzydszego psa świata. Peanut jednak go wygrał, zdobywając w nagrodę puchar oraz 1,5 tysiąca dolarów. Holly Chandler wyjaśniła w wywiadach swoje postępowanie. Pokazanie światu psa Orzeszka miało według niej dwa cele. Pierwszym było zwrócenie uwagi świata na problem złego traktowania psów i wykorzystywania ich. Cel drugi, czyli zdobycie nagrody pieniężnej, także został osiągnięty, a właścicielka Orzeszka przekazała całą kwotę na ratowanie innych psów.

Cechy najbrzydszych psów świata

Aby wziąć udział w konkursie na najbrzydszego psa, trzeba oczywiście spełniać główne kryterium, czyli być „nie-pięknością”. Właśnie dlatego takie wydarzenie kojarzy się z niemal łysymi psami albo wręcz przeciwnie – koszmarnie włochatymi. Czworonogi wyróżniają się także defektami ciała, dziwacznymi brodawkami lub krostami. Im więcej brzydoty, tym większe szanse na wygraną i nagrodę pieniężną. Pies Peanut otrzymał za pierwsze miejsce w konkursie 1500 dolarów.

Pies Orzeszek – najbrzydszy pies świata 2014

Jedną z najciekawszych edycji konkursu na najbrzydszego psa świata była ta z 2014 roku, Pierwsze miejsce zajął Peanut, zaprezentowany 20 czerwca w mieście Petaluma w Kalifornii, z okazji targów „Sonoma-Marin”. Jego wygląd wywołał poruszenie w mediach na całym świecie. Dlaczego nagrodę zdobył właśnie piesek po przejściach, którego właścicielką była Holly Chandler? Przejdźmy najpierw do samego werdyktu.

Peanut – najbrzydszy pies na świecie i jednogłośna decyzja

Pies Orzeszek miał konkurencję, ponieważ do miasta Petaluma w Stanach Zjednoczonych zjechały największe psie maszkary z różnych stron świata i było ich naprawdę sporo. Mimo wszystko jury wiedziało niemal od razu, że to jemu należy się ten „zaszczytny” tytuł. Była to wyjątkowa sytuacja, biorąc pod uwagę to, że z reguły wybór championa brzydoty (spośród tak wielu niezbyt pięknych psów) trwa nieco dłużej. Zwykle sędziowie mieli większy problem z ostateczną decyzją. Tym razem wybór był jednogłośny i „zasłużony” – pies Orzeszek wygrał.

Pies Orzeszek – dlaczego otrzymał tytuł najbrzydszego psa na świecie?

Pies Peanut nie bez przyczyny stał się najbrzydszym psem świata. Osoby, które miały okazję oglądać go na żywo, stwierdziły jednomyślnie, że wyglądał naprawdę koszmarnie. Inni dodawali też, że przypominał psa z horroru, którego nikt nie chciałby spotkać na swojej drodze, gdy późnym, ciemnym, zimnym wieczorem wraca z pracy do domu. Głównie przez swój przerażający wygląd to pies Orzeszek otrzymał tytuł najbrzydszego psa świata i 1500 dolarów. Przy okazji zyskał także sławę i bardzo wielu wielbicieli, którzy podziwiają jego panią za to, że go przygarnęła, dała mu prawdziwy dom i wiele miłości. 

Pies Orzeszek – wygląd

Teraz przybliżymy bardziej szczegółowo to, jak wygląda Peanut. Pies Orzeszek wyróżniał się w czasie konkursu ze względu na swój nietypowy, wręcz koszmarny wygląd. Miał:

  • rzadką sierść;
  • wystające, krzywe zęby;
  • wyłupiaste i niezdrowo wyglądające oczy;
  • wiele sporych i widocznych blizn po ranach na pyszczku. 

Orzeszek nie miał również górnej wargi. Sam ten opis daje już nieciekawy obraz tego małego zwierzaka. Zdumienie widzów i sędziów, którzy widzieli go na własne oczy oraz ich jednogłośna decyzja, nie powinny więc dziwić.

Nagroda za najbrzydszego psa świata

Jak wspomnieliśmy, Holly Chandler wykorzystała jego „atuty” w słusznej sprawie, czyli w celach charytatywnych. Pieniądze na leczenie innych skrzywdzonych psiaków to zasługa nie tylko właścicielki Peanuta, lecz również w dużej mierze samego kundelka. Dzięki temu ten mały pies zostanie na zawsze zapamiętany jako ten dobry, silny i przede wszystkim kochany zwierzak. Został on także uwieczniony i można go zobaczyć na zdjęciach, np. w internecie. Pies Orzeszek w ramach nagrody wziął bowiem udział w profesjonalnej sesji fotograficznej.

Wielkie serce właścicielki

Każdy ze startujących w konkursie psów ma kochających właścicieli i komfortowe życie. Nie zawsze tak było. Pies Orzeszek został przygarnięty ze schroniska, gdy miał 2 lata. Wcześniej był maltretowany i ledwo uszedł z życiem z pożaru. Był poważnie poparzony, ale od tamtej pory przeszedł długie leczenie i trafił do schroniska. Stamtąd zabrała go Holly Chandler – kobieta o wielkim sercu, która stworzyła mu kochający dom. Jak widać, było warto, ponieważ wygrana Peanuta w konkursie pozwoliła pomóc innym skrzywdzonym psom i uwrażliwić ludzi na problem ich złego traktowania.
Orzeszek to najbrzydszy pies 2014 roku na całym świecie. Taki wygląd nie zawsze powinien być jednak uznawany za wadę. Peanut okazał się kochającym i sympatycznym psiakiem po przejściach. Jego historia poruszyła cały świat, a pieniądze, które wygrał, jego właścicielka przekazała na cele charytatywne. Brzydota nie jest więc najważniejsza. Można bowiem wyciągnąć lekcję z zachowania Holly Chandler pomagać innym, równie pokrzywdzonym zwierzakom. Historia psa Orzeszka powinna pobudzić wrażliwość ludzi i uświadomić im, że nie wolno krzywdzić zwierząt.

Źródło zdjęcia: Screenshot via Youtube (ABC News)

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)