Rosyjskie rasy psów znacznie różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim ze względu na różne cele hodowlane. Bez wątpienia każdy miłośnik zwierząt znajdzie wśród psów rosyjskich swojego wymarzonego przyjaciela. Choć z Rosji wywodzi się blisko 20 ras, w tym artykule skupimy się wyłącznie na opisach czworonogów, które zostały uznane przez FCI, czyli międzynarodową organizację kynologiczną mającą siedzibę w Belgii. Poznaj rosyjskie czworonogi i wybierz odpowiednią dla siebie rasę!

Chart rosyjski borzoj – najstarszy pies myśliwski

Jest to pierwsza na świecie zarejestrowana rasa psa. Historia borzoja sięga XIII wieku, psy te były hodowane już przez Celtów i wykorzystywane głównie do pomocy przy polowaniach. Są spokrewnione zarówno z wilczarzem irlandzkim, jak i chartem greyhound. FCI uznała rasę w 1956 roku. Aktualnie psy te są uważane za zwierzęta typowe do towarzystwa. Nieliczne osobniki biorą udział w zawodach sportowych (np. w pościgach za mechanicznym królikiem).

Charakterystyka

Borzoje mają bardzo duże zapotrzebowanie na ruch i aktywność fizyczną. Potrzebują częstych i długich spacerów oraz miejsca do wybiegania się. Charty z Rosji mają silny instynkt łowiecki, są psami myśliwskimi. Prawidłowa socjalizacja pozwala jednak osiągnąć zrównoważoną łagodność, dzięki czemu pies ten może być troskliwym psem rodzinnym.

Czarny terier rosyjski – posłuszny pies użytkowy

Jest to stosunkowo młoda rasa, która została oficjalnie uznana przez FCI dopiero w 1984 roku. Psy te są przystosowane do pracy w naprawdę trudnych warunkach. Pies użytkowy jest wykorzystywany przez służby więzienne, policję, straż graniczną, a nawet placówki wojskowe. Teriery wyróżnia doskonała umiejętność współpracy z człowiekiem i bezwzględne posłuszeństwo.

Charakterystyka

Przedstawiciele tej rasy są bardzo silni psychicznie. Czarne teriery rosyjskie to psy obronne, które cechuje niezwykle monumentalny wygląd i łatwość przyswajania nowych informacji. Jednak z powodzeniem mogą pełnić funkcję psów do towarzystwa, ponieważ są opiekuńcze i czułe dla swoich opiekunów.

Owczarek kaukaski

To niezwykle trudne do wychowania psy, które przy nieumiejętnym prowadzeniu mogą sprawiać spore problemy swojemu właścicielowi. Rasa została wpisana do polskiego wykazu psów agresywnych. Psy te nie tolerują obcych ludzi, innych zwierząt, a nawet zbytniego hałasu. Nie powinny mieszkać w domach z małymi dziećmi.

Moskiewski pies stróżujący – uparty pies użytkowy

Należy do grupy psów użytkowych stosowanych na potrzeby służb państwowych. Jest skrzyżowaniem rasy kaukaskiej i bernardyna. Może reagować agresją wobec obcych osób i innych zwierząt. Te psy służbowe są niezwykle uparte, samodzielne i silne. Moskiewski pies bardzo przywiązuje się do swojego właściciela, jednak wymaga szkolenia z zakresu posłuszeństwa.

Owczarek południoworosyjski jużak – rosyjski pies stróżujący

Jest przedstawicielem psów ras dużych. Wzorzec związku kynologicznego wskazuje, że pies powinien posiadać długi, biały włos i masywną sylwetkę. Wysokość w kłębie nie przekracza 65 cm. Jużak jest nieufnym psem wykorzystywanym do pilnowania i ochrony mienia. Wymaga odpowiedniej socjalizacji i szkoleń.

Owczarek środkowoazjatycki – pies pasterski

Środkowoazjatycki przedstawiciel jest psem pasterskim, którego krajem pochodzenia jest Rosja. Choć psy te doskonale radzą sobie z obroną i pilnowaniem stad, coraz częściej wykorzystywane są do pracy w służbach państwowych. Posiadanie psa tej rasy wymaga odpowiednich szkoleń, które pozwolą ukształtować jego naturalnie występujące predyspozycje do obrony, samodzielności i wytrwałości.

Samojed – rosyjski pies hodowlany

Samojedy to psy w typie szpica. Charakteryzują się białym lub białobiszkoptowym umaszczeniem. Ich sierść jest gruba i długa. Według wzorca związku kynologicznego w Polsce wzrost psa nie powinien przekraczać 60 cm, a suki 56 cm. Samojed rosyjski potrzebuje dużej dawki ruchu i czasu spędzonego z właścicielem. Psy te były chętnie wykorzystywane do polowań i zaprzęgów.

Charakterystyka Samojeda

Przedstawiciele psów rasy Samojed są niezwykle otwartymi, przyjacielskimi i chętnie nawiązującymi kontakty zwierzętami. Łatwo i szybko się uczą, a przyswajanie nowych komend sprawia im przyjemność. Samojed ma stale uniesione kąciki warg, przez co wydaje się, że cały czas się uśmiecha. To idealny pies do domu, który łatwo nawiąże więź zarówno z dorosłymi osobami, jak i dziećmi.

Łajka rosyjsko-europejska

Psy uznane w 1952 roku. To średnie psy, które wykorzystywane są głównie do polowań na ptaki i dzikie zwierzęta. Łajki są niezależnymi i samodzielnymi psami, które jednak szybko i bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli.

Łajka wschodniosyberyjska

Średnie psy zaliczane do szpiców. Łajki wschodniosyberyjskie podlegają próbom pracy. Są silne, energiczne i wytrwałe. Nie powinny być hodowane w miastach, ponieważ najlepiej czują się na dużych, otwartych terenach.

Rosyjski toy długowłosy – miniaturowy pies rodzinny

Rosyjski toy jest przedstawicielem ras małych psów. Jest to najmniejszy piesek miniaturowy na świecie. Rasa zakwalifikowana została do sekcji spanieli miniaturowych. Rosyjski toy to mały, ważący maksymalnie 3 kg pupil, który jest przyjacielski i uwielbia zabawy i spacery. Zarówno wersja długowłosa, jak i krótkowłosa nie posiada podszerstka, dlatego są chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi.

Każdy pies jest wyjątkowy i posiada swoją własną, niepowtarzalną osobowość. Istnieją jednak pewne instynkty i zachowania, które są przypisane do danej rasy. Wśród ras rosyjskich każdy może znaleźć czworonoga, który stanie się najlepszym przyjacielem i będzie dopasowany do wszystkich preferencji swojego nowego właściciela.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.