Duży pies w bloku? Wielu osobom wydaje się to nieporozumieniem. Czy tak jest faktycznie? I dlaczego warto decydować się tylko na takie rasy psów do domu, które na danej przestrzeni będą czuły się dobrze? Podpowiadamy!
Wybór psa do bloku – które rasy się sprawdzą?
Czy jeśli mieszkasz w bloku, twoim przyjacielem może zostać jedynie przedstawiciel jednej z miniaturowych lub małych ras? To nie do końca prawda. Na pewno mały pies to większa wygoda – nie zajmie zbyt wiele i tak już ograniczonego miejsca. Pamiętaj jednak, że niewielkie psy bywają bardzo głośne. Szczekanie o każdej porze dnia i nocy może okazać się bardzo uciążliwe – tak dla ciebie, jak i dla twoich sąsiadów. Dlatego też pies do bloku niekoniecznie musi być minimalnych rozmiarów.
O wiele ważniejsze jest, aby był to pies, który:
- jest cichy – zwłaszcza gdy zostaje sam w domu;
- nie wymaga długich spacerów i intensywnego wysiłku fizycznego;
- jest towarzyski i spokojny;
- jest przyjaźnie nastawiony do ludzi (a zwłaszcza rodzin z dziećmi).
Małe rasy psów (i nie tylko!) do mieszkania w bloku
Które psy nadają się do mieszkania? Jeśli wielkość psa ma dla ciebie znaczenie i szukasz jednak mniejszego towarzysza, zwróć uwagę na takie rasy, jak maltańczyk, shih tzu lub yorkshire terrier. Pieski są spokojne, rzadko szczekają i nie zrzucają zbyt wiele sierści (maltańczyki mają włosy, więc problem linienia w ogóle ich nie dotyczy). Pamiętaj tylko, że maluch to wciąż pies i nie traktuj ulubieńca jak maskotki!
Nieco większym mieszkańcem bloku może zostać np. buldog francuski albo cavalier king charles spaniel. Psiaki obydwu ras są przyjazne i niezwykle urocze. Mocno przywiązują się do opiekuna, ale nie wymagają zbyt wiele ruchu – sprawdzą się więc jako towarzysze osób starszych.
Marzysz o większym czworonogu? Wybierz basset hounda albo… greyhounda! O ile ten pierwszy, uznawany za kanapowca, wydaje się wyborem oczywistym, to umieszczenie na liście psa o szczupłej, sportowej budowie ciała może zaskakiwać. Jednak greyhoundy należą do psich sprinterów – wymagają spacerów krótkich, lecz intensywnych. Takie wyjścia możesz zapewnić im nawet codziennie po pracy!
Ogromnym kanapowcem jest także dog niemiecki! Jednak z uwagi na jego rozmiary jest to pies do mieszkania o naprawdę dużej powierzchni.
Psy myśliwskie, domowe czy psy pasterskie – które z nich wybrać do domu z ogrodem?
Jakiego psa wybrać do domu wolnostojącego? Rasy psów do domu z ogrodem to wbrew pozorom również wyzwanie. Niektóre energiczne psiaki uwielbiają np. kopać. Jeśli więc twoje kwiatowe rabaty są dla ciebie wyjątkowo cenne, nie decyduj się na jamnika, wyżła włoskiego czy husky`ego. Idealny pies do domu to taki, który szybko się uczy, lubi spędzać czas z opiekunami, a kiedy trzeba – sprawdzi się jako pies stróżujący.
Rasy psów do domu
Które rasy psów do domu będą dobrym wyborem?
Jako twoi kompani w domu z ogródkiem idealni będą:
- Przedstawiciele rasy labrador retriver – spokojne, wesołe i towarzyskie psiaki. Są łagodne wobec dzieci, zaakceptują także towarzystwo innych zwierząt hodowlanych. Labradory są inteligentne oraz posłuszne – szybko nauczysz więc pupila wielu komend, a on z radością będzie je wykonywał.
- Owczarki niemieckie – ufne i lojalne psy, które wymagają sporej dawki ruchu. Owczarki, zwłaszcza młode, są dość głośne – można jednak przeciwdziałać ich nadmiernej szczekliwości odpowiednim treningiem.
- Berneński pies pasterski – łagodny i cierpliwy pies, idealny towarzysz rodziny pokoleniowej. Kontakt z człowiekiem jest dla niego bardzo ważny, więc lepiej nie zostawiać go na dłużej samego. Berneńczyki sprawdzają się jako psy stróżujące.
- Border collie – pies rodzinny, który wymaga codziennie wiele ruchu i aktywności. Może to być najlepszy pies dla rodzin ze starszymi dziećmi. Z uwagi na silny instynkt i predyspozycje do zaganiania, maluchy może potraktować dokładnie tak samo, jak… owce!
Wybór konkretnej rasy psa do domu może początkowo wydawać się dość trudny. Pod uwagę powinieneś wziąć przecież nie tylko własne preferencje, ale i potrzeby przyszłego czworonożnego przyjaciela. Niektóre rasy wymagają przecież ruchu, inne źle znoszą dłuższą rozłąkę z opiekunem. Dlatego też, zanim podejmiesz decyzję i zakupisz szczeniaka, sprawdź, jakie są potrzeby danej rasy. Ułatwi to późniejszą współpracę z psem. A to bardzo ważne, ponieważ czworonóg stanie się twoim przyjacielem na kilkanaście najbliższych lat!