W wielu krajach nadal nie zdarzają się psy policyjne do adopcji. Zazwyczaj zwierzęta, którymi nie mogą zajmować się dalej przewodnicy, są po prostu usypiane. W Polsce jest inaczej i pies, który przejdzie na emeryturę, ma szanse na wiele lat spokojnego życia u boku nowego opiekuna. Warto jednak wiedzieć, że adopcja takiego czworonoga nie wygląda tak samo, jak adopcja psa ze schroniska czy fundacji.

Psy policyjne do adopcji a ich zadania na służbie

Istnieje kilka zadań, które mogą realizować psy policyjne oraz ogólnie zwierzęta w służbach mundurowych, np. wojskowe psy. Zanim zdecydujesz się na adopcję psa policyjnego, zorientuj się, jakie były jego zadania na służbie. Mogą to być:

  • tropienie – szukanie ludzi po śladach;
  • szeroko pojęte ratownictwo – wykrywanie drobinek zapachu, np. w terenie, w gruzach; tutaj wliczają się też psy szukające ciał osób zmarłych;
  • patrolowanie – takie psy patrolowo-obronne muszą być przeszkolone do zapobiegania przestępstwom; są zwykle uznawane za najostrzejsze, bo uczone są aktywnej obrony i ataku;
  • wykrywanie substancji – psy są szkolone pod kątem wykrywania substancji nielegalnych, kontrabandy.

To, jak psy policyjne do adopcji były wykorzystywane w trakcie służby, wpływa na to, jaki dom będzie dla nich najlepszy.

Rasy psów policyjnych i innych służb mundurowych

Warto wiedzieć, jakie rasy zazwyczaj są wykorzystywane w służbach mundurowych. Dzięki temu możesz się spodziewać, jakie emerytowane psy policyjne do adopcji mogą się trafiać. Zazwyczaj mowa o zwierzętach, które mają predyspozycje do konkretnej pracy i są dostatecznie posłuszne. Wśród psów rasowych wyróżnia się takie rasy jak:

W zasadzie każda rasa, która ma odpowiednie wskazania, np. wysoką inteligencję, dobry węch, mogą być wykorzystywane w służbach mundurowych. Oczywiście zależnie od zadań, do których jest szkolona.

Jak wygląda emerytura psa służbowego?

Nie ma określonego wieku, w którym psi mundurowy przechodzi na emeryturę. Niektóre psy muszą opuścić swoje stanowisko dość szybko np. z uwagi na to, że ich wyszkolenie nie jest dostatecznie efektywne. Inne, np. w przypadku służby wojskowej, mogą zostać ranne albo straumatyzowane, co również przyspiesza emeryturę. Zazwyczaj jednak emerytowany pies policyjny kończy swoją służbę w wieku mniej więcej 10 lat, choć psiak małej rasy może pracować znacznie dłużej.

Czy wszystkie psy policyjne do adopcji trafiają od razu po psiej emeryturze? Oczywiście nie! Wiele z nich zostaje u dotychczasowego swojego opiekuna. To właśnie przewodnik psa służbowego, którego zadaniem było wyszkolić psa pracującego, ma pierwszeństwo w jego adopcji po służbie. Niekiedy zdarza się jednak, że jest to niemożliwe. Wtedy psy szukają nowych domów.

Psy policyjne do adopcji – co warto wiedzieć?

Na początku musisz wziąć pod uwagę, że psy policyjne do adopcji przez całe swoje życie pracowały. Już jako szczeniaki przechodziły szkolenie psów pod okiem policyjnego opiekuna. Z tego względu u nowych właścicieli potrzebują realizacji podobnych potrzeb, choć oczywiście nie w takim natężeniu. Jeśli chcesz adoptować takiego psa, dowiedz się, jakie były jego zadania na służbie. W ten sposób zyskasz wiedzę odnośnie do tego, jaki powinien być kochający dom dla konkretnego zwierzęcia.

Zastanów się również nad warunkami, w których miałby zamieszkać pies policyjny do adopcji. Mając np. dom z ogrodem, nadal musisz zapewnić zwierzęciu aktywność psychiczną i fizyczną, w tym spacery. Niemniej takie warunki byłyby lepsze dla zwierzęcia, które przedtem pracowało przy patrolowaniu i obronie. Z tego względu, choć psy policyjne do adopcji szybko znajdują potencjalnych opiekunów, wolontariusz schroniska lub fundacji na rzecz bezdomnych psów przeprowadza staranną selekcję. Wszystko po to, aby wymarzony dom dla czworonoga faktycznie spełniał jego potrzeby, a zwierzę nie wróciło z adopcji.

Psy policyjne do adopcji – gdzie ich szukać?

Gdzie szukać psa mundurowego, który potrzebuje nowego domu? Istnieją organizacje, które zajmują się zwierzętami pracującymi w służbach mundurowych. Najczęściej jednak pojawiają się ogłoszenia o psach policyjnych do adopcji, wystawiane przez samych dotychczasowych przewodników tych zwierząt. Im też zależy na tym, aby trafiły one jak najlepiej, zwłaszcza jeśli sami nie mają warunków, aby się nimi zająć. Takie komunikaty o zwierzętach szukających domów często są udostępniane przez lokalne komendy i inne terenowe oddziały służb mundurowych. Niekiedy, niestety, psy policyjne do adopcji trafiają po prostu do schronisk albo fundacji.

Jeśli możesz adoptować psy policyjne do adopcji, stworzysz im świetne miejsce do odpoczynku na emeryturze. Pamiętaj jednak, że są to zwierzęta wymagające aktywności i zajęcia. Nie ignoruj ich potrzeb i zawsze wybieraj takiego psa, z którego prowadzeniem na pewno sobie poradzisz.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.