Zanim zaczniesz poszukiwania odpowiedniego dla siebie psa, musisz przyjąć do wiadomości, że każdy pies linieje, nie każdy jednak w takim samym stopniu. Niektóre zwierzęta tracą okrywę włosową tylko sporadycznie, gubiąc tylko pojedyncze martwe włosy. Ogranicza to konieczność sprzątania w domu, jednak często wiąże się też z dodatkową pielęgnacją. Zanim wybierzesz rasę dla siebie, koniecznie lepiej zapoznaj się z tą kwestią. 

Rasy psów, które nie gubią sierści

Pies, który nie gubi sierści – maltańczyk

Maltańczyk to pies, który prawie wcale nie linieje. Jego włosy są gęste, jedwabiste i lśniące. Ich charakterystyczną cechą jest to, że stale rosną. Proces ten trwa jednak bardzo wolno. Osiągnięcie idealnej szaty wystawowej wymaga nawet dwóch lat zapuszczania i pielęgnowania okrywy włosowej.

Pielęgnacja niewystawowego maltańczyka nie jest szczególnie trudna. Opiekunowie zazwyczaj decydują się na krótką fryzurę. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala uniknąć plątania się i filcowania włosów, do którego psy tej rasy mają niestety tendencję. 

Każdego szczeniaka tej rasy trzeba przyzwyczajać do regularnego szczotkowania. Czesanie powinno się odbywać nie tylko po wierzchu – zawsze sprawdzaj, czy przy skórze nie zostały żadne kołtuny czy fragmenty sfilcowanej sierści. Jeżeli chcesz mieć psa o dłuższym włosiu, przydatne będą odżywki ułatwiające rozczesywanie. 

Psy, które nie linieją – foksteriery szorstkowłose

Foksteriery szorstkowłose to niemal idealny wybór dla osób, które nie lubią sprzątać sierści z mebli czy dywanów. Psy tej rasy mają bardzo gęstą dwuwarstwową sierść i nie gubią włosów. Jest jednak odrobina dziegciu w tej beczce miodu – rasa wymaga regularnego trymowania. 

Zabieg ten polega na usuwaniu martwej sierści. Jak już wspomnieliśmy, foksteriery jej nie gubią, dlatego musi być usuwana mechanicznie. W przeciwnym razie martwe włosy będą blokowały wzrost nowych. Szata psa staje się wtedy zbyt gęsta, zbija się i zaczyna filcować. Jest to nie tylko mało estetyczne, lecz także niebezpieczne. Brak odpowiedniej wentylacji będzie bowiem prowadził do różnego rodzaju schorzeń dermatologicznych. 

Jeżeli więc chcesz sprawić sobie szorstkowłosego psa, który nie linieje, będziesz musiał pogodzić się z regularnymi wizytami u groomera. Alternatywą jest tylko samodzielne opanowanie sztuki trymowania. 

Duże psy, które nie gubią sierści – pudle królewskie

Wszystkie pudle mają obfitą, gęstą i wełnistą strukturę sierści. Pudle olbrzymie, tak samo jak ich mniejsi kuzyni, nie linieją, ich włosy natomiast stale rosną. Z tego powodu przedstawiciele tej rasy wymagają regularnego strzyżenia.

Tradycja wykonywania pudlom artystycznych fryzur jest bardzo długa. Psy wystawowe obowiązuje kilka konkretnych rodzajów ścięcia, jednak tak zwane „pety”, czyli pudle niewystawowe, możesz obciąć tak, jak tylko ci się podoba. 

Krótsze fryzury są na ogół mniej wymagające. Mimo wszystko sierść pudla wymaga regularnej i dosyć intensywnej pielęgnacji, w tym szczotkowania, mycia i stosowania kosmetyków, które ułatwiają rozczesywanie i poprawiają kondycję włosa. 

Popularne psy, które nie linieją – yorki

Sierść yorkshire terriera jest długa, błyszcząca i jedwabista. Utrzymanie jej w dobrej kondycji nie wymaga bardzo dużych umiejętności. Musisz jednak nastawić się na systematyczną i regularną pielęgnację. 

Niewystawowe yorki najczęściej obcina się na krótko. Taka fryzura jest nie tylko urocza, ale też wyjątkowo praktyczna. Psy tej rasy nie wymieniają sierści sezonowo, jednak ich włos bezustannie rośnie i wymaga skracania. 

Nawet yorki z krótkimi fryzurami trzeba regularnie czesać, ponieważ cienki włos ma tendencję do filcowania się i kołtunienia. Musisz przyzwyczajać pieska do zabiegów pielęgnacyjnych już od szczenięcych lat. Po kąpieli najlepiej stosować specjalne odżywki, które ułatwiają rozczesywanie. 

Psy, które nie linieją, a alergia

Często można spotkać się z opinią, że psy, które nie gubią sierści, nie uczulają. Niestety, nie jest to w zupełności prawdą. Jesteśmy uczuleni na białko, które znajduje się w sierści i naskórku zwierzęcia, a nie na jego włosy per se. 

Nie da się jednak ukryć, że zwierzęta, które nie zmieniają sezonowo sierści, uczulają nieco mniej niż te, które linieją obficie. Warto jednak pogodzić się z faktem, że całkowicie hipoalergiczna rasa to bardziej hasło marketingowe niż prawdziwe zjawisko. 

Psy, które nie gubią sierści – podsumowanie

Istnieje szeroka grupa ras psów, które nie gubią sierści. Wiele z nich wymaga jednak specyficznej pielęgnacji – trymowania, szczotkowania i regularnego strzyżenia. Wymienione powyżej rasy to tylko przykłady. Najważniejsza jest fizjologiczna cecha włosa. W schroniskach czekają kundelki, które także nie linieją. Jeżeli masz wątpliwości co do typu włosa swojego psa, koniecznie wybierz się na wizytę do profesjonalnego groomera.

Archiwum: styczeń 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.