Typowy pies z fałdami to zwierzę, które wyróżnia nie tylko niezwykły wygląd. Budowa skóry sprawia, że taki pies jest wyjątkowo wrażliwy. Charakterystyczne zmarszczki na skórze psów wymagają szczególnej pielęgnacji. Dowiedz się, jak dbać o psy z pofałdowaną skórą.

Pies z fałdami – funkcje luźnej skóry

Luźna skóra u psa pełni różne funkcje, w zależności od tego, na jakim obszarze ciała występuje. Nadmiar skóry w okolicy karku i szyi psa chroni go podczas walki z innymi osobnikami. Atakujące zwierzęta zwykle w pierwszej kolejności celują właśnie w to miejsce. Luźna skóra zabezpiecza przed ugryzieniami czy uszkodzeniami ciała oraz chroni mięśnie, kości i narządy wewnętrzne. Pofałdowane psy rasy shar pei były kiedyś wykorzystywane do walk. Pomarszczona skóra shar peia mogła zwiększać jego szanse na zwycięstwo i minimalizować ryzyko poważnych urazów.

Wiele psów z fałdami w dawnych czasach było wykorzystywanych do pracy przy stróżowaniu lub pilnowaniu stad. Luźna skóra stanowiła dla nich ochronę. Z czasem zaczęto organizować wystawy psów, podczas których niewątpliwe pofałdowana skóra wzbudzała zainteresowanie.

Jakie problemy zdrowotne występują u psów z pomarszczoną skórą?

Niestety nadmiar skóry wiąże się też z pewnymi problemami dla psa. Skóra między fałdami jest bardzo wrażliwa i łatwo dochodzi do jej uszkodzeń. W takich miejscach nie ma odpowiedniej wentylacji, gromadzą się bakterie, a temperatura jest podwyższona. Może to skutkować podrażnieniem i stanem zapalnym. Podczas ruchu psa z fałdami dochodzi do tarcia stykających się ze sobą powierzchni skóry, więc mogą się pojawić rany. Im głębsze zmarszczki, tym częściej trzeba je czyścić.

Pies z fałdami – jak dbać o jego zdrowie? Zalecenia lekarza weterynarii

Zdrowie każdego zwierzęcia jest uzależnione przede wszystkim od tego, co je. Karma powinna być dobrana do wieku i rozmiarów psa z fałdami. Jej ilość i kaloryczność trzeba dostosować do codziennej aktywności fizycznej zwierzęcia. W diecie psa z fałdkami nie powinno zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które korzystnie wpływają na stan sierści i skóry.

Konieczne są również systematyczne kontrole oczu i zębów, na których często osadza się kamień. W dbaniu o stan zębów pomagają specjalne pasty dla psów i przekąski.

Pielęgnacja skóry i sierści pomarszczonych psów

Skóra i sierść psa z fałdami wymagają szczególnej troski ze względu pomarszczenie. Trzeba pamiętać o tym, że miejsce pomiędzy fałdami skórnymi to idealne środowisko do rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Z tego powodu nie można pozostawiać skóry wilgotnej lub brudnej. Można ją przecierać specjalnymi chusteczkami. Taki zabieg trzeba powtarzać 3 lub 4 razy w ciągu tygodnia. Jeśli sierść linieje, powinno się ją wyczesywać szczotką o twardym i gęstym włosiu.

Najpopularniejszy pies z fałdami – shar pei

Shar pei to pies, którego posiadanie w komunistycznych Chinach było uważane za luksus. Ten pies z fałdami jest średniej wielkości. Jego wysokość w kłębie wynosi od 44 do 51 cm. Charakterystyczny wygląd zawdzięcza luźnej skórze. Wyróżniają go też duża głowa, szeroka na całej długości kufa, która nie zwęża się ku nosowi, tak jak to jest w przypadku większości psów, oraz fioletowy język i podniebienie. Umaszczenie jest jednolite i występuje w różnych kolorach oprócz białego. Sierść shar peia jest krótka i prosta, bez podszerstka. Pies ma wysoko osadzony ogon, który pozostaje mocno zawinięty, co jeszcze dodaje mu uroku.

Shar pei to pies z fałdami, który jest wierny i lojalny wobec swojego właściciela. Źle znosi samotność, bo bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Może mieszkać z innymi zwierzętami, o ile są wobec niego uległe.

Rasy psów z nadmiarem skóry

Istnieje więcej niż jeden pies z fałdami. Do popularnych ras należą między innymi:

  • buldog angielski – to spokojny molos, choć bywa nieco uparty. W stosunku do dzieci jest łagodny i cierpliwy. Wyróżnia go charakterystyczny pomarszczony, spłaszczony pysk oraz masywna i krępa budowa ciała. Mimo że jest mały, to ma sporo siły;
  • mastif neapolitański – duży pies o spokojnej i nieco flegmatycznej naturze. Szybko się uczy i chętnie wykonuje polecenia. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem i nie lubi samotności;
  • mopsmały, niezwykle pogodny i przyjazny pies z fałdami, który wszędzie podąża za właścicielem. Psy tej rasy są skore do wygłupów i mają bardzo wyrazistą osobowość. Fałdki wokół jego nosa wymagają codziennego czyszczenia, podobnie jak oczy i uszy; szczotkować należy go raz w tygodniu;
  • bloodhound – ufny i łagodny pies. Jest przyjazny zarówno w stosunku do opiekunów, jak i wobec obcych. Nie lubi być sam, zdecydowanie woli przebywać w towarzystwie. Żyje w harmonii również z innymi zwierzętami domowymi. Niestety wśród psów tej rasy mogą się pojawiać problemy z powiekami i oczami przez opadającą na nie skórę głowy.

Jak wybrać szczeniaka z pomarszczoną skórą?

Wybierając szczenię, warto udać się do sprawdzonej hodowli zarejestrowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). Jest to gwarancją, że pies z fałdami jest rasowy, zdrowy oraz że miał zapewnione odpowiednie warunki już od momentu narodzin. Psy, które odstępują od wzorca rasy, na przykład shar pei miniaturki lub długowłose, zwykle mają problemy zdrowotne.

Każdy oczywiście zwraca uwagę na wygląd zwierzęcia, ale nie tylko to się liczy. Pies powinien odpowiadać nam swoim charakterem. Każdy pies z fałdami ma inny charakter, jednak potrzebuje tak samo pielęgnacji i socjalizowania. Wybierz takiego czworonoga, który najlepiej pasuje do twoich zwyczajów.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.