Pies z dredami wygląda bardzo oryginalnie. Taki rodzaj sierści u psa stanowi niezwykłą rzadkość, dlatego z pewnością przyciągnie uwagę każdego, kto go spotka. Jednak wymaga on specjalnej pielęgnacji. Dowiedz się, u jakich ras psów występują dredy i jak dbać o sierść takich psiaków.
Pies z dredami – skąd się bierze taki rodzaj sierści? Dlaczego niektóre rasy psów mają dredy?
Dredy u psów to sfilcowane sznury sierści. Dlaczego u niektórych ras psów powstał taki rodzaj szaty? W przypadku komondora, najpopularniejszego psa z dredami, obfita sierść wykształciła się na skutek warunków środowiskowych, w jakich przebywał oraz pełnionej funkcji. Pierwotnie strzegł on zwierząt hodowlanych – stad owiec i bydła. Gruba sierść osłaniała niczym pancerz przed atakami takich zwierząt jak wilki, rysie, kojoty i niedźwiedzie. Chroniła też przed niekorzystną pogodą. Pomagają znieść upały i ogrzewają w czasie dużych mrozów.
Pies z dredami – pielęgnacja z perspektywy hodowców
Psa z dredami nie należy kąpać zbyt często, a najlepiej jest myć go jedynie partiami, zwłaszcza okolice pyska, łapy i tył. Takiej sierści nie można zostawić do samoistnego wyschnięcia, trwałoby to długo, przez co pies mógłby się przeziębić. W sierści mogłaby się nawet pojawić pleśń przez zbyt dużą wilgoć. Aby dokładnie wysuszyć okrywę, trzeba użyć suszarki do włosów.
Wokół łap mogą robić się kołtuny i zbierać brud. Po spacerze powinno się sprawdzać, czy do sierści nie są przyczepione jakieś zanieczyszczenia. Ich regularne wyjmowanie pozwoli zadbać o zdrowie psa z dredami.
Dredy nie wymagają czesania, trzeba jedynie rozdzielać poszczególne sznury, począwszy od samej skóry. Robi się to od momentu, gdy sierść szczeniaka stopniowo zaczyna się filcować. Hodowcy uczulają również, aby przemywać specjalnymi preparatami uszy psów z dredami. Są one słabo wentylowane przez porastającą je grubą sierść.
Czy pielęgnacja sierści psów z dredami jest konieczna?
Niezależnie od rasy pies z dredami powinien być utrzymywany w czystości, bo na długiej szacie może się zbierać sporo brudu. Na szczęście większość psów z dredami instynktownie unika błota i kałuż, dzięki czemu ich sierść się nie przemacza i zbytnio nie brudzi. Zaletą takiego czworonoga jest również to, że nie gubi on sierści.
Dredy filcują się w naturalny sposób, ale jeśli mają osiągać pożądany kształt, to trzeba im pomóc się formować. Właśnie z tego powodu ich rozdzielanie jest tak istotne, aby pies w dredach wyglądał atrakcyjnie.
Pies z dredami – pielęgnacja sierści szczeniąt
Małe komodory i owczarki węgierskie puli nie rodzą się ze sznurowatą szatą. Początkowo są miękkie i puchate. To, czy sznury sierści będą równomierne, zależy głównie od człowieka. Okres tworzenia się dredów przypada dopiero na 8–9 miesiąc życia szczeniąt. W tym właśnie czasie trzeba pomóc w formowaniu się poszczególnych sznurków jego sierści, zwłaszcza na grzbiecie i zadzie psa. Włos rośnie całe życie zwierzęcia. Jeśli zabieg formowania dredów przeprowadzi się dokładnie, to później pozostaje już tylko rozdzielanie odrostów. Jeśli się tego nie zrobi, dopóki pies jest młody, sierść stanie się bardzo ciężka. Będzie to oznaczało dyskomfort dla psa z dredami, a do tego taka sierść może się nawet urwać.
Pies z dredami – przegląd ras
Najpopularniejsze rasy psów z dredami to:
- komondor – dorosłe psy tej rasy mają w kłębie nawet 70 cm;
- puli – średniej wielkości, mniejsze i lżejsze od komodorów;
- bergamasco – duże, niezależne, a zarazem łagodne i spokojne psy.
Owczarek węgierski komondor – najpopularniejszy pies z dredami
Węgierski pies pasterski komodor wyróżnia się swoją piękną, oryginalną szatą, która poskręcana jest w grube sznurki tworzące dredy. Sierść jest u niego w kolorze białym lub kości słoniowej. Dzięki obfitej szacie nie przeszkadza mu nawet deszcz i jest odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury.
Tego psa z dredami wyróżnia silny i niezależny charakter. Sprawdza się w roli doskonałego stróża, bo jest bardzo czujny. Nazwa komondor została użyta po raz pierwszy w odniesieniu do psów, które strzegły stad bydła i owiec. Psy towarzyszyły tureckiemu ludowi Kumanów, który wiódł koczowniczy tryb życia. Pomagały pilnować stad owiec, były to psy pasterskie i zaganiające.
Owczarek węgierski puli
Owczarek węgierski puli to jeszcze starsza rasa niż komodor. Może mieć umaszczenie białe, czarne lub płowe. Ma obfitą sierść, która tworzy sznury. Zaletą tej rasy jest dobre zdrowie i odporność. Jest to zasługa między innymi sfilcowanej, grubej szaty, która chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W Polsce to mało popularna rasa. Przed wojną psy te można było oglądać w warszawskim Zoo.
Psy te są ruchliwe i chętnie się uczą. Odważnie bronią swoich opiekunów i potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem. Jeśli nie zapewni im się odpowiedniej dawki ruchu, mogą zacząć niszczyć przedmioty lub stać się wycofane. To doskonałe psy rodzinne, które kochają dzieci. Musisz jednak wiedzieć, że ten pies z dredami ma też wadę, a jest ją szczekliwość.
Pies rasy bergamasco
Bergamasco należą do dużych psów, które wyróżniają się płaskimi i szerokimi dredami. Ich włos jest szorstki, a podszerstek gęsty i krótki, przez co skóra pozostaje niewidoczna.
Psy rasy bergamasco są inteligentne, odważne i niezależne. W stosunku do ludzi i innych zwierząt są łagodne. Nie wykazują agresji, ale wobec obcych są nieufne, mogą początkowo traktować ich jak intruzów i ostrzegają o ich przybyciu. Nawiązują silną więź zwłaszcza z dziećmi, są bardzo opiekuńcze. Współpracują z właścicielem, ale też nie są mu ślepo posłuszne. Wynika to z faktu, że w przeszłości psy te pracowały samodzielnie przy stadach.
Jak wybrać odpowiedniego szczeniaka z dredami? Postaw na dobrą hodowlę
Wybór szczeniaka wiąże się z wieloma emocjami. Nie jest on łatwy, w końcu to decyzja o tym, kto nam będzie towarzyszyć przez najbliższych kilka, a nawet kilkanaście lat. Ważne jest to, aby wybrać odpowiednią hodowlę, w której psy mają dobre warunki do życia. Najlepiej umówić się na spotkanie w miejscu prowadzenia hodowli. Szczenięta są urocze, ale wymagają dużo uwagi i cierpliwości.
Pies z dredami wygląda wyjątkowo, ale trzeba pamiętać, że nie jest to typ zwierzęcia dla każdego. Wymaga czasu, uwagi i odpowiedniego szkolenia. Pielęgnacja komondora i innych psów z dredami polega przede wszystkim na dbaniu o ich sierść.
Fot. ilustracyjne: Kari via Wikipedia, CC BY-SA 3.0