Pomijając suczkę, która znalazła dom dzięki pomysłowości wolontariuszy schroniska, trudno spotkać psa, który jednoznacznie miałby brwi. Większość z nich ich nie posiada, co wynika z budowy psiego oka. Sprawdź, czy pies z brwiami może występować w formie naturalnej.

Pies z brwiami a mięśnie wokół psich oczu

Warto wiedzieć, że o psach z brwiami mówi się przede wszystkim z prostego powodu. Naukowcy zauważyli, że jedną z różnic między psami a wilkami jest brak umiejętności poruszania brwiami, a raczej miejscem, w którym powinny się one znajdować. Psy mają o wiele bogatszą mimikę, co prawdopodobnie wynika z procesu przystosowania do życia z człowiekiem. Ewolucja nauczyła zwierzęta, że człowiek silniej reaguje na niektóre ich zmiany mimiki. Nasilone interakcje dotyczą nie tylko małych kotów i szczeniaków, ale również psów, które wyglądają smutno. To zwyczajnie zwiększało szanse czworonogów na przeżycie.

W efekcie psy wykształciły specjalne, małe mięśnie wokół oczu, które pozwalają im na intensywniejsze zmiany mimiki. Są to:

  • cofacz bocznego kąta oka;
  • dźwigacz przyśrodkowego kąta oka.

Dzięki temu można mówić o psie z brwiami, bo czworonóg może nimi ruszać.

Psie brwi – skąd się biorą?

Nie da się jednak zaprzeczyć, że niektóre rasy psów mają charakterystyczny wygląd. Zazwyczaj wiąże się to z wyjątkowymi włosami rosnącymi tuż nad oczami. Aby jednak psy z brwiami faktycznie nimi pozostały, zazwyczaj musi wystąpić przynajmniej jedna z następujących rzeczy:

  • obecność charakterystycznego ubarwienia;
  • odpowiednia jakość włosa;
  • pielęgnacja sierści, np. u groomera.

Pies z brwiami – poznaj rasy psów z brwiami!

Zobacz, jakie rasy mogą pochwalić się uroczym wyglądem i charakterystycznym owłosieniem nad oczami. Może któryś pies z brwiami przypadnie ci do gustu?

Sznaucer

Każdy sznaucer, który utrzymany jest w wystawowej fryzurze, to pies z brwiami. Są one długie, wyfryzowane pod kątem. Nawet jednak pies ścięty na krótko zwykle ma dłuższe włosy nad oczami. Sznaucery występują w trzech rozmiarach.

Rottweiler

Pies z brwiami zaznaczonymi kolorem, czyli charakterystycznymi, brązowymi łatkami. Rottweiler z różnych powodów budzi respekt podczas spacerów po ulicach. W rzeczywistości, jeśli jest odpowiednio prowadzony, to bardzo proludzki pies. Sprawdza się jako stróż.

Terier irlandzki

Pies z brwiami zwany czerwonym diabłem, dorastający do 13 kg i ok. 45 cm w kłębie. Bardzo ruchliwy, a nawet zuchwały, bywa zaczepny do psów, ale pozostałe łagodny w stosunku do ludzi.

Terier szkocki

Terier typu jamnikowatego, o wzroście tylko do 28 kg, za to wadze do 10 kg. Zazwyczaj występuje w czarnym kolorze, ale może mieć też inną barwę sierści. To wspaniały pies myśliwski, który nie przepuści drobnej zwierzynie. Jest przy tym niezależny i polecany głównie doświadczonym opiekunom.

Shar pei

Ten pies z brwiami trafi w gusta osób ceniących sobie niezależne, czujne, ale i towarzyskie czworonogi. Niegdyś był hodowany w Chinach do walk psów. Pies tej rasy wymaga odpowiedniego jedzenia, bo może mieć problemy z alergiami skórnymi. Waży do 26 kg i mierzy do 51 cm.

Mops

Mały przedstawiciel rasy ozdobnej. Ten pies z brwiami wyróżnia się płaskim pyszczkiem i charakterystycznymi zmarszczkami na głowie. Niektóre z nich układają się na podobieństwo brwi, zwłaszcza że piesek umie zmieniać wyraz pyska właśnie przez poruszanie nimi. Waży do 8 kg i mierzy do 36 cm w kłębie.

Terier walijski

Terier o wadze do 9,5 kg i wzroście do 39 cm. Ta rasa trafia w oczekiwania osób, które cenią sobie jej towarzyski, dość spokojny jak na teriera charakter. Jego sierść wymaga trymowania, w odpowiedniej fryzurze wystawowej to ciekawy pies z brwiami.

Terier czeski

Niewielki, bo dorastający do 32 cm i 10 kg pies z brwiami zmieni twoje przekonanie o terierach. To pies zwinny, nieagresywny i bardzo spokojny. Bardzo szybko się uczy i chętnie pracuje z człowiekiem. Ma długie, charakterystyczne włosy nad oczami.

Irish soft coated wheated terrier

Terier, tym razem wysokonożny, z charakterystyczną, jedwabistą, falowaną sierścią w kolorze pszenicznym. To kolejny pies z brwiami o znacznej długości. Dorasta do 49 cm w kłębie i 18 kg wagi. To wszechstronny, pełen temperamentu pies.

Kerry blue terrier

Średniej wielkości terier z długim pyskiem o charakterystycznej brodzie. Wyróżniają go krzaczaste brwi. To rasa zagrodowa, służąca też niegdyś do polowania na szczury. Psy te ważą zwykle do 18 kg i mierzą do 48 cm w kłębie. Szata dorosłego psa jest niebieskoszara, przez co rasa ta robi wrażenie!

Pies z brwiami nie zdarza się często! Zazwyczaj taki wygląd u czworonoga jest efektem starań opiekuna o przygotowanie odpowiedniej fryzury. Niektóre psy mają go w pakiecie, u innych wymaga interwencji psiego fryzjera. Jedno jest pewne – psy z brwiami łatwo zapamiętać!

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.