Wiele osób pyta o podobne rasy psów wywodzące się z surowych warunków. Skąd pochodzą? Husky z Syberii, a malamut z Alaski. Pies malamut jest większy, a husky szybszy i zwinniejszy. Jednak podobieństwa pomiędzy rasami psów alaskan malamute i husky syberyjski sprawiają, że często są ze sobą mylone. Zestawienie husky – malamut, które przedstawimy, pozwoli uniknąć pomyłki. Poznaj charakterystykę obydwu raz i przekonaj się, czy ich podobieństwo jest rzeczywiście tak duże. Kto wygrywa pojedynek husky vs. malamut? Sprawdź i oceń!

Alaskan malamute a husky – dwa różne psy

Dla niektórych może wydawać się zaskakujące, że husky i malamut to dwie zupełnie odmienne rasy psów. Alaskan malamute nie jest rasą tożsamą z siberianem huskym. Swoim wyglądem czworonogi przypominają swoich praprzodków – wilki. Różni je jednak pochodzenie i oczywiście wzorzec zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Tak jak husky, malamut zaliczany jest tej samej grupy i sekcji. Jest to:

  • grupa V – szpice i psy w typie pierwotnym;
  • sekcja 1. – nordyckie psy zaprzęgowe.

Mimo to inne pochodzenie, niuanse dotyczące wyglądu, a zwłaszcza charakter husky i malamute sprawiają, że należy wyraźnie odróżnić je względem siebie.

Pochodzenie alaskan i husky

husky malamut - pochodzenie alaskan i husky

Porównanie alaskan – husky zaczynamy od pochodzenia ras. Alaskan malamute to pies pochodzący z dawnych terenów rozciągających się pomiędzy Cieśniną Beringa a wschodnią Grenlandią. Rasa ta towarzyszyła dawnym ludom Inuitów, nazywanych również właśnie Malamutami (stąd nazwa alaskan malamute). To jedna z najstarszych ras arktycznych, pierwotnych.

Z Alaski jest malamut, a husky z…?

Malamuty były towarzyszami koczowniczych ludów. Wykorzystywano je do pracy (np. do ciągnięcia sań, na polowaniach i przy łowieniu ryb). Najważniejszą cechą alaskana malamuta była odporność na zimno i wytrzymałość fizyczną. Rasa alaskan malamute często nazywana jest „lokomotywą północy”. Zwierzęta te nie raz ciągnęły ciężkie ładunki swoich właścicieli na długich odcinkach m.in. na Alasce.

Z czasem pierwotne psy malamuty zaczęły być krzyżowane z innymi rasami, ale Eva Seeley zachowała czystość tej rasy i z powodzeniem przez lata prowadziła jej hodowlę.

Alaskański malamut, syberyjski husky

Skąd pochodzi husky? Malamut alaskański ma z nim coś wspólnego. Kolebka husky’ego to bowiem tereny wschodniej Syberii (dokładnie z okolic Kołymy i Kamczatki), gdzie wiele setek lat temu koczowniczy lud potrzebował pomocy przy ciągnięciu sań. Ta pomoc przyszła ze strony wytrzymałych i odznaczających się niespotykaną siłą czworonogów. Według badaczy to Czukczowie zajęli się hodowlą psów zaprzęgowych, które były odporne na trudne warunki atmosferyczne panujące niezmiennie na Syberii. 

Husky podbija nowe tereny

Na początku XX wieku husky został sprowadzony do Kanady i startował w zawodach psich zaprzęgów. W ten sposób rdzennie syberyjska rasa stawała się coraz popularniejsza.

W 1914 roku podjęto próbę ujednolicenia rasy husky’ego. To doprowadziło do uznania tych psów przez American Kennel Club w 1930 roku.

Różnice w wyglądzie – husky i malamute

husky malamut - różnice w wyglądzie

Tak jak alaskan, husky również jest silnym psem o masywnej budowie ciała i z pozoru przypomina wilka. Jednak alaskan malamute to większy i cięższy czworonóg:

  • wzrost psa malamute to średnio 63 cm, a suki – 58 cm. Waga wynosi od 35 do 43 kg w przypadku psa oraz od 30 do 35 kg u suczki;
  • husky siberian mierzy zaś w kłębie 60 cm (pies) lub 55 cm (suka). Waga dorosłych osobników waha się w przedziale od 15 a 28 kg;

Husky jest zwierzakiem o drobniejszej budowie niż malamute, dlatego nie dziwi, że okazuje się zwinniejszy i szybszy od niego.

Porównanie husky – malamut pod względem wyglądu

Za cechę charakterystyczną siberiana husky’ego uznaje się niebieskie oczy, ale czasem ich barwa jest brązowa lub są wielokolorowe. Tęczówki pies ten może mieć też w dwóch różnych kolorach, ale kształt oczu jest migdałowy. Są one skośnie osadzone, podobnie jak u malamutów. Alaskan zaś może mieć oczy wyłącznie brązowe. Niebieskie są niedopuszczalne przez FCI i uznawane za wadę.

Husky – malamut a różnice dotyczące sierści

Tak jak husky, malamut także ma szeroko rozstawione i trójkątne uszy. Różnice są jednak widoczne w sierści:

  • pies husky ma gęstą sierść w różnych barwach – umaszczenie może być od białego do czarnego, z uwzględnieniem wszystkich odcieni brązu i szarości. Jest grube, z miękkim podszerstkiem, chroniącym przed mrozem. 
  • sierść psa alaskan malamute także wyróżnia się obfitym podszerstkiem. Jednak jego umaszczenie jest nieco ciemniejsze. Dopuszczalne są kolory od szarego (w różnych odcieniach) aż do czarnego z jasnymi znaczeniami na pysku łapach i brzuchu.

Porównanie husky – malamut pod względem charakteru

husky malamut - porównanie pod względem charakteru

Czy husky i alaskan mają podobne usposobienie i takie same cechy charakteru? Nie do końca. Różnic między psem alaskan malamute a husky w tym względzie nie brakuje.

Husky – malamut, czyli o pierwszej z ras

Husky jest czworonogiem radosnym, energicznym, skorym do zabawy i szukającym kontaktu z człowiekiem. Szybko przywiązuje się do właściciela, stąd też dobrze sprawdza się jako pies rodzinny:

  • dobrze czuje się w domu, w którym są dzieci;
  • jest w stanie żyć w zgodzie z innymi zwierzętami;
  • nie będzie nadawał się do wykorzystania jako pies stróżujący. 

To czworonóg mądry, który szybko się uczy, dlatego dobrze nadaje się do szkolenia. Nie wykazuje zachowań agresywnych. Jednak w razie zagrożenia swoich właścicieli husky siberian rzuci się na pomoc i szybko zareaguje.

Czego potrzebuje husky?

Jeśli decydujesz się na adopcję husky’ego, miej na uwadze jego niespożyte pokłady energii. Będziesz musiał zapewnić mu sporą dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że husky siberian ma dobrze rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego może pobiec za ciekawym obiektem na spacerze, jeśli spuścisz go ze smyczy.

Pies malamut a husky

Podobnie jak husky, malamut także jest silnym, lojalnym, wytrzymałym psem, który przywiązuje się do swoich właścicieli. Ma jednak silniejszy charakter i jest dość niezależny. Jakie są jego najważniejsze cechy?

  • to pies stadny i nie znosi samotności, więc jeśli pozostawisz go w domu samego na dłuższy czas, może niszczyć różne przedmioty w swoim otoczeniu;
  • sprawdzi się u rodzin z dziećmi, ponieważ wykazuje cierpliwość wobec najmłodszych;
  • jeśli jest zsocjalizowany, będzie przyjacielski;
  • w przeciwieństwie do psa rasy husky, malamut nie zawsze może mieszkać razem z innymi czworonogami. Ma bowiem silnie zakorzenione przekonanie o przynależności do stada z dominacją jednego osobnika – jego samego. Jeśli jednak mniejszy pies czy kot mu się podporządkuje, zwierzęta mogą żyć zgodnie w tym samym domu.

Podobieństwa w zestawieniu husky – malamut

husky malamut - podobieństwa

Co z łączy malamuta z syberyjskim huskym? Mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki, a przy tym chcą dominować w swoim otoczeniu. Alaskan malamute obdarza domowników silnym uczuciem. Jednak malamut (husky również) nie nadaje się na stróża.

Jeśli zdecydujesz się na psa malamuta, nie będziesz słyszał uciążliwego szczekania, ponieważ nie jest to rasa głośna. Nie zachowuje się też agresywnie w stosunku do obcych. Twoich gości alaskan malamute powinien przywitać z radością. Jednak w chwili zagrożenia będzie reagował.

Wolisz psa husky? Malamut bardziej ci się spodobał? Pewnie którąś z ras uważasz za ciekawszą. Jednak nasze porównania wskazuje, że jedne i drugie to psy towarzyskie i przyjazne. Zarówno malamut, jak i husky nie nadają się na stróżów. Dobrze się socjalizują, są wytrzymałe i silne. Malamut jest większy, ale husky nadrabia zwinnością i szybkością. Niezależnie od tego, czy wybierzesz psa z Alaski, czy z Syberii, powinieneś zyskać świetnego towarzysza!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)