Zastanawiasz się, jakiego psa kupić? Nie wiesz, jaka rasa spełni twoje wymagania i będzie pasowała do twojego charakteru? Rozważ zakup szczenięcia jednej z francuskich ras psów. Do wyboru masz małe psy, średnie i większe, pieski salonowe i podwórkowe, z długą sierścią lub z krótkim futerkiem. O czym warto pamiętać przed kupnem szczeniaka? Oto przegląd i opis najpopularniejszych ras psów francuskich. Przeczytaj i wybierz swojego czworonożnego przyjaciela.
Francuskie rasy psów. Czym kierować się przy wyborze pieska?
Zanim zaczniesz przeglądać francuskie rasy psów, zastanów się, czy:
- dana rasa pasuje do twojego styl życia (pies aktywny dla sportowców, a kanapowiec dla domatorów);
- pies będzie nocował na podwórku, czy ma to być rasa, która może mieszkać w bloku;
- odpowiada ci temperament danej rasy (sprawdź skłonność do agresji, nastawienie do obcych i do dzieci);
- pies jest inteligentny i łatwy w ułożeniu;
- wybrana rasa ma skłonności do chorób;
- odpowiada ci jego umaszczenie, wygląd i wielkość po osiągnięciu dojrzałości;
- odpowiada ci długość jego sierści i wymagania w zakresie jej pielęgnacji.
Buldog francuski – niewielki, niewymagający, ale łakomczuch
Buldog francuski, zwany też buldożkiem, to podobny do mopsów mały pies do towarzystwa. Osiąga wysokość do 30 cm. Rasę tę ceni wielu popularnych aktorów i piosenkarzy. Piesek ma krótką, błyszcząca sierść i sterczące uszy podobne do uszu nietoperza. Należy do grupy ras brachycefalicznych, więc ma skróconą kufę, obwisłe wargi, skłonność do entropium powiek i problemów z oddychaniem. Nie lubi długich spacerów i źle znosi upały. Ma wesołe usposobienie i mocno przywiązuje się do opiekunów. Wymaga konsekwentnego wychowania. Jest chętny do zabawy. Lubi dzieci i inne zwierzęta.
Pudel – dumny francuski piesek
To rasa występuje w kilku odmianach o różnym umaszczeniu i wielkości. Pudle wywodzą się z psów myśliwskich. Obecnie to bywalcy wystaw, hodowani przez wiele wpływowych osób. Te bardzo inteligentne psy urzekają długą sierścią, którą można strzyc i czesać na różne sposoby. Mają urocze podłużne pyszczki i zwisające uszy, czarne ślepia i nosy. Są radosne i energiczne. Ochoczo wykonują komendy swych opiekunów. To zwierzak, który na całym świecie dosłownie reprezentuje francuskie rasy psów.
Papillon, czyli spaniel kontynentalny. Piesek z uszami niczym skrzydła motyla
To uroczy mały piesek do towarzystwa. W poprzednich stuleciach umilał czas na wielu królewskich dworach. Wyróżnia się sterczącymi uszami, z których zwisają długie włosy. Ma długą sierść i zawadiackie spojrzenie. Jest wesoły i wymaga uwagi oraz pieszczot. Lubi szczekać. Źle znosi samotność i brak zainteresowania ze strony opiekunów.
Dog francuski (Dog z Bordeaux) – duży pies o posępnym spojrzeniu
Pomimo imponujących rozmiarów (wysokość do 68 cm), rasa ta zadziwia łagodnym charakterem i opiekuńczością w stosunku do dzieci. Sprawdzi się jako pies stróżujący. Dog ten ma krótką kufę, zwisające wargi oraz płowe i krótkie futerko. Ma też skłonności do wielu chorób. Wymaga sporo miejsca i potrzebuje częstych spacerów, ale nie nadaje się do uprawiania sportu ze względu na swoje rozmiary i masę.
Owczarek francuski Briard – stróż podwórka i obrońca rodziny
Aktualny wzorzec rasy ustalono w 1988 roku. Wywodzi się z psów pasterskich. Osiąga wysokość do 68 cm. Zachwyca pięknym, długim futrem, które nie linieje. Wymaga oczywiście czesania i pielęgnacji. Odwdzięcza się za to wiernością i czułością wobec dzieci. Jest inteligentny opanowany i czujny. Wymaga umiejętnego podejścia i konsekwencji. Po wyszkoleniu bierze udział w akcjach ratowniczych m.in. w poszukiwaniu ofiar katastrof budowlanych i klęsk żywiołowych.
Barbet francuski – do aportowania i głaskania
To myśliwskie psy dowodne, które aportują upolowane ptaki. Obecnie wykorzystywany jako pies domowy i rodzinny. Osiąga wysokość w kłębie do 65 cm. Wyróżnia się długimi włosami okrywowymi, skręconymi niczym sznurki. Włosy te nie nasiąkają wodą, a psy uwielbiają pływać. Barbet to świetny pomocnik myśliwego i oddany towarzysz rodziny, zwłaszcza takiej, która lubi aktywnie spędzać czas. Jest towarzyski i łatwy do ułożenia.
Wyżeł pirenejski – pies nie tylko na polowania
Psy tej rasy to jedna z kilku odmian wyżłów francuskich. Osiąga wysokość do 69 cm, ale sylwetkę ma smukłą. Jest szybki i sprytny. Ma krótkie futro, zwykle w różnych odcieniach brązu z płowymi lub białymi znaczeniami. Pysk podłużny, uszy długie i zwisające. Pieski te mają silny instynkt łowiecki i dużą potrzebę ruchu. Jeśli nie polują, powinny uprawiać jakiś sport. Ten wyżeł najlepiej funkcjonuje w towarzystwie aktywnego opiekuna z podejściem do psów sportowych i myśliwskich. Wskazane szkolenie u doświadczonego trenera.
Psy francuskie zachwycają wyglądem i inteligencją. Wymagają często odpowiedzialnego wychowania i opieki. Dość często mają problemy zdrowotne i spore wymagania odnośnie do żywienia. Są dość kosztowne w utrzymaniu. Niemniej ich usposobienie, zdolności i oddanie rodzinie wynagradzają wszystkie niedogodności.