Psy z kręconym włosem mogą poszczycić się ponadprzeciętnym, atrakcyjnym wyglądem. Wiele osób uważa, że taki włos nie uczula, co nie jest jednak prawdą. Pomimo tego psy takie są szczególnie cenione przez alergików. Czym jeszcze wyróżnia się pies z lokami? Dowiedz się jak dbać o rasy psów z loczkami.

Sierść a włosy u psa – na czym polega różnica?

Nie wszyscy wiedzą, że struktura sierści psa może być zróżnicowana i zależy od rasy. Zwykło się mówić, że niektóre rasy mają włosy zamiast sierści. Jest to pewne uproszczenie. W rzeczywistości wszystkie psy mają sierść, tylko włos różni się tym, że stale rośnie i nie wypada – trzeba go podcinać.

Pies z lokami ma zwykle tak zwany włos. Z kolei zwykła sierść linieje i to ją ma większość ras. Inną sprawą jest struktura sierści. Tutaj wyróżnić można:

  • sierść z podszerstkiem – ten typ włosa u psa charakteryzuje się obecnością włosa okrywowego i tzw. podszerstka, który spełnia funkcję termoizolacyjną, wodoodporną, a także jest rusztowaniem dla włosa okrywowego. Rasy psów, u których występuje podszerstek, linieją zwykle w widoczny sposób. Ilość i grubość podszerstka zależy m.in. od pory roku;
  • sierść bez podszerstka – w chłodniejszych porach roku psy muszą mieć zapewnione okrycie, które ochroni je przed zimnem. Włos może być długi i wymagać przycinania, jak np. u maltańczyków, albo być krótki i przylegający, jak u dobermanów;
  • sierść z podszerstkiem obfitszym niż włos okrywowy – taka sytuacja zdarza się rzadziej, ale występuje np. u pudli.

Jak widać, pies z lokami niekoniecznie musi mieć sam włos okrywowy. Zależy to w dużej mierze od rasy.

Pies z lokami – rasy psów z kręconym włosem

Rasy psów z kręconym włosem cieszą się popularnością ze względu na swój oryginalny wygląd. Jeśli interesuje cię pies z lokami, możesz wybrać spośród kilku ras.

Bichon frise (biszon kędzierzawy)

Bichon frise to mały, biały piesek, charakteryzujący się falistym, śnieżnobiałym włosem. Pomimo swojego niewielkiego wzrostu wyróżnia się dosyć mocną budową. Jego sierść wymaga bardzo starannej pielęgnacji, gdyż może się filcować.

Pod włoskiem okrywowym znajduje się gęsty podszerstek. Bichony chętnie uczą się nowych sztuczek, są przyjacielskie, ale bywają też niezwykle uparte.

Pudel

Rasa występuje w kilku rozmiarach, od pudli dużych do tzw. pudli toy. Pudel to najbardziej znany pies z lokami. Rasa wywodzi się od psów myśliwskich i pasterskich. Ma silny instynkt łowiecki.

Wielką popularność psy te zyskały w epoce baroku wśród francuskiej szlachty jako poszukiwacze trufli. Pudle mają silnie skręcony podszerstek dłuższy od włosa okrywowego, który wymaga dokładnej pielęgnacji.

Lagotto romagnolo

Psy tej rasy są małe lub średniej wielkości. To bliski kuzyn portugalskiego psa dowodnego, jednak nieco od niego mniejszy. Ma łagodne usposobienie. Można go spotkać w różnorodnym umaszczeni, zazwyczaj brązowym. Ma nieco szorstką, lokowaną sierść. Lagotto potrzebuje dużo ruchu i zabawy.

To pies rodzinny, który doskonale dogaduje się z dziećmi. Jak przystało na psa z lokami, wymaga regularnego czesania, gdyż sierść jest mocno skręcona. Brak odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do tworzenia się kołtunów.

Portugalski pies dowodny

To rasa psów wyróżniająca się mocną budową i średnią wielkością. Sierść psa jest dosyć gęsta od kędzierzawej do falistej. To pies aportujący z wody w czasie polowań i doskonały towarzysz.

Zwykle jest psem jednego pana; zdecydowanie mniej słucha pozostałych członków rodziny. Chętnie bierze udział we wszelkich aktywnościach, uwielbia zabawę i niezwykle szybko się uczy, dlatego może być z powodzeniem psem sportowym lub asystującym.

Pies z lokami – jakie zabiegi pielęgnacyjne są istotne?

Pies z lokami wymaga szczególnego traktowania i obchodzenia się z jego sierścią. Zabiegi pielęgnacyjne mają na celu utrzymanie higieny, estetycznego wyglądu i zdrowia czworonoga. Jeśli jesteś właścicielem psa o kręconej sierści, koniecznie musisz pamiętać o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych. Jak wygląda pielęgnacja psa z lokami?

Szczotkowanie i wyczesywanie włosów

Pies z lokami musi być systematycznie i dokładnie czesany. Ten zabieg jest niezbędny, by zapobiec kołtunieniu się futra. Niektóre rasy, np. biszon, wymagają codziennego czesania. W tym celu najlepiej sprawdza się metalowy grzebień o zębach rozstawionych w różnej odległości.

W ten sposób można rozczesać dokładnie różne partie sierści. Na koniec warto także użyć szczotki, która pozwoli na lekkie tapirowanie, czyli uniesienie włosa od nasady.

Aby cały zabieg był dla psiaka przyjemny i bezbolesny, można użyć specjalnych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych. Zmiękczają one i nawilżają włos przed czesaniem.

Częste kąpiele

Kąpiele stanowią nieodłączny element pielęgnacji psa z lokami. Szczególnie sierść pudli bardzo łatwo pochłania zanieczyszczenia. Do kąpieli należy używać wyłącznie szamponów przeznaczonych dla zwierząt, a nawet konkretnych ras psów.

Niedopuszczalne jest stosowanie preparatów dla ludzi, gdyż mogą one wywoływać uczulenia i sprzyjać rozwojowi infekcji. Oprócz szamponów dostępne są też odżywki oraz olejki wzmacniające włosy i zapewniające im prawidłowy wzrost.

Regularne wizyty u groomera

Dbanie o sierść psa z lokami nie kończy się na czesaniu i kąpielach. Równie istotne są wizyty u psiego fryzjera, który zajmie się strzyżeniem. Jest to proces, który wymaga wprawy i wiedzy, dlatego najlepiej nie wykonywać go samodzielnie. W tym celu najlepiej jest udać się do wykwalifikowanego salonu pielęgnacji psów i oddać czworonoga w ręce fachowca.

Najlepiej, by pies odwiedzał groomera przynajmniej 5–6 razy w roku. W ten sposób jego sierść będzie wypielęgnowana i estetyczna. Pies z lokami potrzebuje odpowiedniego strzyżenia w równym stopniu jak pozostałych zabiegów.

Każda rasa psów wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pies z lokami potrzebuje ze strony właściciela dodatkowych zabiegów, które zapewnią wyjątkowy wygląd jego sierści. Istotne są czesanie, kąpanie oraz strzyżenie wykonane przez wyspecjalizowanego groomera. To podkreśli wyjątkowy skręt włosów, a równocześnie pozwoli zadbać o higienę i zdrowie pupila.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.