Zapamiętaj!

 • Wizyta psa u fryzjera może być stresująca. Ważne jest przygotowanie i wsparcie, aby zminimalizować niepokój zwierzaka.
 • Zwyczaje relaksacyjne oraz bliskość opiekuna mogą pomóc w redukcji stresu u psa.
 • Znaczenie właściwej diety jest kluczowe. Gdy będzie bogata w witaminy i oleje, może poprawić kondycję sierści.
 • Wybór odpowiedniego salonu, zapoznanie z nim psa oraz spokojne podejście podczas wizyty są ważne dla powodzenia pielęgnacji.
 • Zwyczaje po wizycie, np. nagrody i spokojny odpoczynek, pomagają zbudować pozytywne skojarzenia i minimalizować stres.

Jak można zapanować nad psim stresem?

Niektóre psiaki chętnie poddają się pielęgnacji w salonie groomerskim, natomiast inne nie czują się pewnie w takim miejscu. Efektem może być pogłębianie negatywnych emocji, jakie odczuwa zwierzak. Rolą opiekuna jest zadbanie o to, by rozładować stres, ale także odpowiednio przygotować pupila do wizyty. Zacznijmy jednak od sprawdzenia kilku sposobów na uspokojenie zestresowanego psiaka.

Sposoby na stres u psa

Sposoby na rozładowanie stresu u psa są różne i powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Warto uważnie obserwować pupila w takich sytuacjach i zwrócić uwagę, co się sprawdza.  Zadbaj o ulubione zabawki, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i nie zapomnij o ćwiczeniach, które pomogą psu spalić energię. Wyjątkowo ważna jest też bliskość i wsparcie opiekuna. Spokojny głos, delikatne głaskanie czy masaż mogą pomóc pupilowi się zrelaksować. Niektóre psy reagują dobrze także na muzykę relaksacyjną czy specjalne feromony przeznaczone do uspokajania.

Nie można zapomnieć również o roli pozytywnego wzmacniania w warunkowaniu reakcji ulubieńca. Mówiąc najprościej, polega to na nagradzaniu pożądanych zachowań. Nic nie działa lepiej niż ulubiona karma! Warto zaopatrzyć się więc w dobrej jakości produkt, taki jak Brit Care Dog Sustainable Sensitive Insect & Fish. Jest hipoalergiczna, stworzona dla psów o wrażliwej skórze i delikatnej sierści. Jeśli opiekun odpowiednio o nią zadba, pupil nie będzie czuł dyskomfortu podczas wizyty, co również może wpłynąć na zminimalizowanie jego stresu.

Znaczenie odżywiania dla stanu sierści

Znaczenie odżywiania dla stanu sierści psa jest nie do przecenienia. Jak wspomniano wcześniej, prawidłowe komponowanie psich posiłków ma istotny wpływ na kondycję sierści. Zbilansowana dieta, bogata w niezbędne witaminy i minerały (witaminy A, B i E oraz cynk), sprawi, że będzie ona zdrowsza, błyszcząca i łatwiejsza do pielęgnacji. 

Jakość karmy ma tu kluczowe znaczenie. Wybieranie produktów bez zbóż, sztucznych dodatków i konserwantów może przyczynić się do poprawy stanu futra. Warto również dodać do diety naturalne oleje, które mają na nie pozytywny wpływ na sierść. Nie można zapominać o przysmakach – przecież psiaki za nimi przepadają. W tym przypadku także trzeba zwracać uwagę na ich jakość. Jedną z możliwości jest także podanie produktu suplementacyjnego, Brit Vitamins Skin & Coat 150g. Ich forma będąca połmiękkim krokietem nie tylko zasmakuje psu, ale także będzie miała pozytywny wpływ na jakość skóry i sierści zwierzęcia!

Nie zaleca się stosowania diety bez konsultacji z weterynarzem. Specjalista pomoże dobrać odpowiednią dietę. Indywidualne podejście do żywienia, z uwzględnieniem wieku, rasy i stanu fizjologicznego psa, jest kluczem do zapewnienia zdrowej i pięknej sierści.

Brit Care Dog Sustainable Sensitive Insect & Fish
Brit Care Dog Sustainable Sensitive Insect & Fish
 • bezzbożowa, pełnoporcjowa sucha karma dla psów;
 • z hipoalergicznym białkiem owadów oraz rybą;
 • odpowiednia dla psów wrażliwych, o delikatnej skórze i sierści.
Brit Vitamins Skin & Coat 150g
Brit Vitamins Skin & Coat 150g
 • produkt suplementacyjny do codziennego stosowania;
 • przystępna forma półmiękkich przysmaków;
 • składniki wspierające zdrowie skóry i jakość sierści psa.
Brit Vitamins Calm 150g
Brit Vitamins Calm 150g
 • produkt suplementacyjny dla psów narażonych na sytuacje stresowe;
 • produkt suplementacyjny dla psów narażonych na sytuacje stresowe;
 • odpowiednie do codziennego stosowania.

Wybór odpowiedniego salonu i przygotowanie do wizyty

Nie mniejsze znaczenie niż opanowanie sposobów na rozładowanie stresu czy dobranie odpowiedniej karmy ma miejsce, w którym zostanie przeprowadzona pielęgnacja. Pies u fryzjera potrzebuje bowiem specjalnej uwagi i właściwego podejścia. Wybór odpowiedniego salonu, gdzie pracownicy są doświadczeni i cierpliwi, jest więc kluczowy. Zaleca się wcześniejsze odwiedzenie salonu i zapoznanie z warunkami oraz pracownikami przed umówieniem terminu. Warto również poczytać opinie w sieci albo poprosić o polecenie innych opiekunów.

Przy pierwszym spotkaniu z fryzjerem warto poświęcić chwilę, by zapoznać psa z nowym środowiskiem. Pozwoli to pupilowi oswoić się z miejscem i pomoże nieco zmniejszyć odczuwanie stresu podczas wizyty. Warto pamiętać, że regularne spotkania są korzystne dla stanu sierści psa, ponieważ groomer nie tylko sprawdza jakość szaty i zdrowie skóry, ale także stosuje wysokiej jakości kosmetyki. Dlatego trzeba wybrać odpowiednie miejsce i postarać się „zaprzyjaźnić” z nim swojego pupila.

W dniu wizyty u fryzjera – jak zadbać o spokój psa?

W dniu wizyty unikaj zbyt ekscytujących zabaw czy nowych smaków. Pies u fryzjera powinien być spokojny. Tak samo powinien zachowywać się opiekun. Należy pamiętać, że negatywne emocje i niepokój udzielają się zwierzętom. Jak więc psiak ma się nie odczuwać stresu, skoro opiekun nie potrafi nad sobą zapanować? Właśnie z tego powodu tak ważna jest ta pierwsza wizyta zapoznawcza.

Podczas samego zabiegu pielęgnacyjnego niekiedy można pozostać obok psa i mówić do niego spokojnym tonem. To może pomóc w zminimalizowaniu stresu. Niektórzy fryzjerzy preferują jednak, aby przewodnik był poza zasięgiem wzroku psa, więc warto to wcześniej omówić.

Po wizycie u fryzjera – jak zająć się psem?

Pies po wizycie u fryzjera może być zmęczony. Warto więc pochwalić go i nagrodzić ulubionym smakołykiem. To pomoże zbudować pozytywne skojarzenia z wizytami u fryzjera. Jednocześnie smakowite, jak i posiadające kierunkowe działanie będą produkty suplementacyjne Brit Vitamins Calm, które wspierają zwierzęta narażone na stresujące sytuacje.

Ostatnim krokiem jest zapewnienie psu odpowiedniego odpoczynku. Unikaj zbyt ekscytujących zabaw czy spotkań z innymi zwierzętami przez kilka godzin po strzyżeniu. Zamiast tego udaj się spokojne miejsce. W ten sposób pomożesz psu się zrelaksować.

Jak zapanować nad psim stresem podczas wizyty u fryzjera? Podsumowanie

Wizyta psa u fryzjera może być źródłem stresu dla obu stron, ale odpowiednie przygotowanie i troskliwa opieka uczynią ją miłą i komfortową. Wybór odpowiedniego salonu, spokojne zachowanie i właściwa opieka po wizycie są kluczowe dla sukcesu. Nie można zapominać także o budowaniu pozytywnych skojarzeń za pomocą ulubionych psich przysmaków. Na pewno nie można poddawać się po pierwszych niepowodzeniach, a w razie konieczności warto skonsultować swoje problemy z behawiorystą zwierzęcym.

Archiwum: wrzesień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.