Zadbane i wypielęgnowane psie uszy świetnie spełniają swoją rolę. Na ich obszarze znajduje się kilkanaście mięśni, które umożliwiają ruchy i wychwytywanie dźwięków z otoczenia. Zaniedbane i brudne psie uszy mogą szybko przerodzić się w poważną infekcję i sprawiać zwierzakowi ból. Właśnie dlatego tak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Podpowiadamy, jak czyścić psu uszy.
Kiedy stan psich uszu wskazuje, że wymagają czyszczenia?
Wielu opiekunów zastanawia się, jak czyścić psu uszy i czy w ogóle jest konieczne. Inni nawet codziennie przecierają małżowiny i dokładnie usuwają każde najmniejsze zabrudzenie. Która z tych grup ma rację? Prawda w gruncie rzeczy leży pośrodku.
W uszach każdego psa gromadzi się fizjologiczna woskowina, której nie powinno się usuwać. Jednocześnie nie jest prawdą, że uszy zwierzaka można zostawić samym sobie. Każdy opiekun powinien wiedzieć, jak czyścić psu uszy, by było to bezpieczne i komfortowe dla zwierzęcia. Kluczem jest regularna kontrola stanu małżowin oraz szybkie reagowanie w sytuacji, kiedy dzieje się coś niepokojącego.
Objawy problemów z uszami u psa
Na pewno warto zwrócić uwagę na wygląd i zapach wydzieliny. Jej obecność jest całkowicie naturalna, jednak trzeba obserwować wszelkie zmiany. Najbardziej niepokojącym symptomem jest zwiększenie ilości wydzieliny oraz zmiana jej koloru i nieprzyjemny zapach. U zdrowego zwierzaka jest ona przezroczysta i praktycznie bezzapachowa.
Znacznie poważniejszy problem pojawia się w przypadku stanu zapalnego przewodu słuchowego lub błony bębenkowej. Zapalenie ucha objawia się w dosyć specyficzny sposób. Pies potrząsa głową i jest niespokojny, próbuje drapać ucho. Chore uszy często są również całkowicie nieruchome, a kolor skóry wewnątrz jest ciemniejszy niż zwykle. Jeżeli zauważysz takie objawy, koniecznie jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii.
Jakie psy mają największe problemy z uszami?
Kiedy wiadomo, że uszy zwierzaka wymagają czyszczenia? Wiele zależy od ich budowy. Na wszelkiego rodzaju infekcje najbardziej narażone są rasy z dużymi, ciężkimi i przede wszystkim wiszącymi uszami, na przykład spaniele, jamniki czy gończe polskie. W ich przypadku zanieczyszczenie kanału słuchowego jest znacznie bardziej prawdopodobnie. Dochodzi także do nadprodukcji wydzieliny.
Czym czyścić uszy psa?
Przede wszystkim musisz pamiętać, aby nie wykorzystywać do tego patyczków przeznaczonych dla ludzi. Warto natomiast zaopatrzyć się w specjalny płyn do czyszczenia uszu psów i kotów. Dobrze sprawdzą się również zwykłe płatki kosmetyczne lekko zwilżone wodą i odsączone. Nie korzystaj także z wody utlenionej ani spirytusu.
Jak czyścić psu uszy?
Jeżeli masz już przygotowane wszystkie akcesoria, możesz przystąpić do czyszczenia małżowiny usznej. Wiele zależy od tego, jaki typ uszu ma twój pies.
Jak czyścić psu uszy stojące?
W przypadku uszu stojących wystarczy delikatnie przetrzeć małżowinę, usunąć z niej kurz i inne zabrudzenia. Jeżeli jest taka potrzeba, możesz umieścić na płatku kosmetycznym odrobinę płynu czyszczącego i zrobić to za jego pomocą. Pamiętaj jednak, aby nie wkładać płatka kosmetycznego zbyt głęboko w kanał słuchowy. Wystarczy zamoczyć kawałek gazy lub wacika i przetrzeć małżowinę uszną. Jeżeli powierzchnia wacika pozostaje czysta, nie są potrzebne żadne dodatkowe zabiegi. Jeśli jednak zostaje tam brud, konieczne będzie dokładniejsze czyszczenie.
Jak czyścić psu uszy wiszące?
Nieco bardziej skomplikowana jest procedura czyszczenia wiszących uszu. Przede wszystkim kontroluj, czy nie wypływa z nich ciemna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Obecność przezroczystej wydzieliny jest jak najbardziej normalnym fizjologicznie zjawiskiem, niepokoić powinien wyłącznie jej nadmiar. Bardzo ważne jest także to, aby dokładnie przycisnąć rosnące w uszach włoski.
Rasy psów z wiszącymi i dosyć dużym uszami wymagają z reguły bardziej intensywnej pielęgnacji, ponieważ są bardziej podatne na infekcje. W ich przypadku najlepiej skorzystać z weterynaryjnego preparatu do czyszczenia uszu. Kilka kropel należy wpuścić do wnętrza kanału słuchowego i delikatnie wmasować. Pod żadnym pozorom nie wkładaj tam wacików, ani tym bardziej patyczków higienicznych.
Czy warto usuwać włosy z zewnętrznej części ucha?
Niektóre psy mają w uszach dosyć pokaźną ilość włosów. Opiekunowie często zastanawiają się, czy zasadne jest ich usuwanie. W tym kontekście warto pamiętać, że włosy w uszach psa stanowią naturalną barierę ochronną, dlatego ich usuwanie nie jest wskazane.
W przypadku psów z dużymi uszami, które w ich wewnętrznej stronie mają długie włosy, można dokonywać delikatnych przycięć. Pomaga to zachować higienę i uniknąć kołtunów. O ocenę sytuacji warto jednak poprosić groomera, który indywidualnie oceni, czy w przypadku twojego czworonoga przycinanie włosów w uszach będzie przydatnym zabiegiem.
Higiena uszu u psa powinna być przede wszystkim regularna, bo od leczenia zawsze lepsza jest profilaktyka. Zdrowe ucho ma jasną barwę, nie jest brudne, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Warto wiedzieć, jak czyścić psu uszy, by nie doprowadzić do stanu zapalnego. W większości przypadków wystarczy raz na jakiś czas sprawdzić, w jakim stanie są uszy psiaka i kontrolnie przetrzeć je wacikiem.