Gdy zdecydujesz się na przyjęcie do swojego domu nowego pupila, bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Do twoich obowiązków należy jego codzienna pielęgnacja i dbanie o to, aby się prawidłowo rozwijał. Na pielęgnację składa się wiele czynności, jedną z nich jest czyszczenie zębów u psa. Nie można o tym zapominać, ponieważ zły stan uzębienia prowadzi do różnych innych chorób i bywa przyczyną brzydkiego zapachu z pyska. Dodatkowo, problemy z uzębieniem mogą powodować, że pies nie będzie chciał jeść.

Nadal wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest pielęgnacja zębów u psa. Warto ją wykonywać przez szczotkowanie zębów za pomocą specjalnej szczoteczki i pasy do zębów dla psa. 

Jak czyścić zęby u psa? Jaką pastę do zębów dla psa wybrać? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Czyszczenie zębów psa – dlaczego jest tak ważne?

Odpowiednia pielęgnacja zębów jest równie ważna u psów, jak u ludzi. Zęby są potrzebne do przeżuwania pokarmów. Gromadzą się na nich płytka nazębna i bakterie, które trzeba regularnie usuwać. W innym przypadku zęby zaczynają się psuć, z pyska wydobywa się nieprzyjemny zapach, a pies z czasem odczuwa dyskomfort, a nawet ból. 

Jeśli zaniedbasz czyszczenie zębów u psa, może się okazać, że kamień nazębny trzeba usuwać pod narkozą. Choć jest to standardowa procedura, to jednak stanowi pewne obciążenie dla organizmu. Właśnie z tego względu zdecydowanie lepiej jest dbać o higienę pyszczka pupila na co dzień. Odpowiednia profilaktyka to klucz do zdrowia. 

Pielęgnacja zębów psa – jak je czyścić?

W twojej głowie narodziło się bardzo ważne pytanie: jak czyścić zęby u psa? Jest na to kilka sposobów. 

Przysmaki dentystyczne

W sklepach zoologicznych znajdziesz wiele gryzaków, kostek i innych wymyślnych akcesoriów dentystycznych, które mają zapobiegać osadzaniu się na zębach kamienia. Tajemnica ich działania polega na zawartych w nich składnikach, które pomagają usuwać bakterie.

Szczoteczka i pasta do zębów dla psa

Kolejnym sposobem na utrzymanie higieny zębów u pupila jest zastosowanie szczoteczki i pasty do zębów dla psów. Zaleca się, aby szczotkować zęby minimum 2 lub 3 razy w tygodniu. Przede wszystkim ważne jest, abyś przyzwyczajał swojego czworonożnego przyjaciela do takich zabiegów już od pierwszych tygodni życia. Aby cały ten proces nie był dla zwierzaka złym doświadczeniem, na początku daj mu powąchać i polizać szczoteczkę i pastę. Następnie, powoli staraj się przyzwyczaić psa do całej pielęgnacji i szczotkowania zębów. 

Płyn do wody

Co zrobić, gdy w żaden sposób nie da się wyszczotkować zębów psa? Jest jeszcze jedna opcja – możesz użyć specjalnego płynu do higieny jamy ustnej dla psów. Płyn ten aplikuje się do miski z wodą. Niekiedy jednak może okazać się, że pielęgnacja nie była odpowiednia i konieczna będzie wizyta u weterynarza. 

Odpowiednia karma i gryzaki

Jeśli chcesz, aby zęby twojego psa były w dobrym stanie i aby rozwijał się on prawidłowo, zadbaj o odpowiednie żywienie. Wybieraj karmę dobrej jakości. Świetnie sprawdzą się także naturalne gryzaki dla szczeniaków. To ciekawa atrakcja dla psa, która przy okazji umożliwia usunięcia kamienia nazębnego. 

Szczoteczki do zębów dla psów

Troska o dobry stan zębów pupila to dla wielu właścicieli priorytet. Rynek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i w sklepach zoologicznych możesz znaleźć wiele akcesoriów dla zwierząt. Jednym z nich są szczoteczki do zębów dla psów. Możesz skusić się też na specjalną nakładkę na palec. Wybór jest ogromny i z pewnością znajdziesz produkt, który idealnie sprawdzi się do czyszczenia zębów psa. Pamiętaj jednak, że szczoteczka będzie najskuteczniejsza, gdy użyjesz jej z dopasowaną pastą.

Pasta do zębów dla psa

Pasta do zębów dla psa to podstawa, jeśli chodzi o pielęgnację zębów psa. Z pewnością pomoże ci dokładnie usunąć płytkę nazębną. Jaką pastę dla psa wybrać? 

Oczywiście, po pierwsze musisz zwrócić uwagę na skład. Wybieraj pasty, które mają naturalne składniki. Co więcej, pasty do zębów dla psów mogą mieć bardzo ciekawe smaki i zapachy, takie jak na przykład łosoś czy kurczak. W związku z tym może okazać się, że twój pupil polubi czyszczenie zębów. Pamiętaj, że w żadnym wypadku nie powinno się używać pasty przeznaczonej dla ludzi do czyszczenia zębów u psa. 

Czyszczenie zębów u psa – skutki nieodpowiedniej pielęgnacji 

Nieodpowiednia pielęgnacja zębów lub jej brak mogą doprowadzić do chorób przyzębia i próchnicy u psów. Jest to niepożądany stan, który może wpłynąć negatywnie na cały organizm pupila. Pojawia się bardzo brzydki zapach z pyska. Bakterie z jamy ustnej psa mogą zaatakować inne narządy i wywołać groźne choroby. Chyba każdy właściciel wolałby tego uniknąć. 

Zaawansowany zły stan zębów może doprowadzić do tego, że pies nie będzie chciał jeść ze względu na ból, który towarzyszy mu podczas spożywania karmy. To groźna sytuacja, zwłaszcza w przypadku starszych zwierząt. W takiej sytuacji niezwłocznie trzeba udać się do weterynarza, który podejmie właściwe kroki. 

Odpowiednia pielęgnacja pupila i troska o jego zdrowie to podstawowe kwestie w codziennej opiece nad psem. Nie należy przy tym zapominać o czyszczeniu zębów psa. To bardzo ważne, aby cieszył się on cały czas dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Zepsute zęby i problemy z dziąsłami mogą mieć wiele poważnych konsekwencji dla zdrowia pupila, a przy tym powodować u niego duży dyskomfort czy nawet ból. 

Warto regularnie używać szczoteczki i pasty do zębów dla psa. To podstawowe akcesoria, które powinny znaleźć się w twoim domu. 

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)