Rejestracja hodowli to bardzo złożony proces, który jednak nie powstrzyma osób naprawdę zdecydowanych na jej założenie. Niestety, hodowla często postrzegana jest jako prosty sposób na zarobek. Nic bardziej mylnego! Proces zakładania hodowli, opieki nad ciężarną suką i szczeniakami wymaga czasu, cierpliwości i środków finansowych. Potrzebne są przede wszystkim wiedza i odpowiedzialność. Jeżeli jesteś na to gotowy, czytaj dalej.
Hodowla psów – czy to naprawdę dla ciebie?
Zanim zaczniesz rozważać założenie hodowli, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Takie przedsięwzięcie wiąże się z dużą odpowiedzialnością.
Dobry hodowca powinien dysponować:
- wiedzą na temat kynologii;
- przynajmniej podstawową znajomością genetyki;
- znajomością przepisów i reguł panujących w ZKwP;
- środkami finansowymi na utrzymanie psów hodowlanych i szczeniaków;
- pokładami cierpliwości;
- wiedzą na temat szkolenia i socjalizacji szczeniaków;
- odpornością psychiczną.
Zwróć uwagę przede wszystkim na ostatni punkt. Hodowla psów to nie tylko obcowanie ze słodkimi szczeniakami. Nierzadko porody kończą się komplikacjami, nie wszystkie szczeniaki przeżywają. Musisz umieć zachować spokój nawet w skrajnych sytuacjach.
Zadaj sobie też pytanie, jaki jest twój cel hodowlany. Co chcesz wnieść do rasy? Jaki masz pomysł na jej ulepszenie? Które linie hodowlane chcesz rozwijać? Jeżeli znasz już odpowiedzi, możesz szykować się do wypełniania formalności.
Hodowle psów w Polsce? Tylko legalne!
Pamiętaj, że hodowle psów w Polsce powinny być zarejestrowane w związku kynologicznym. W naszym kraju pod auspicjami FCI funkcjonuje Związek Kynologiczny w Polsce. Właśnie tam powinieneś udać się na samym początku.
Jak zarejestrować hodowlę psów?
Aby zostać hodowcą FCI, musisz najpierw zapisać się do Związku Kynologicznego w Polsce i zostać jego członkiem. W tym celu trzeba złożyć wniosek o nadanie przydomka i wnieść opłatę, która wynosi nieco ponad sto złotych.
Złożenie wniosku trzeba zaplanować z wyprzedzeniem. Jego rozpatrywanie trwa zazwyczaj około 3 miesięcy. Jeżeli pojawią się problemy natury formalnej, ten czas jeszcze bardziej się wydłuża.
Co trzeba wiedzieć o przydomku hodowlanym?
Zanim złożysz wniosek o nadanie przydomka hodowlanego, koniecznie upewnij się, że nie jest on już zarezerwowany. We wniosku trzeba wpisać pięć potencjalnych przydomków. Jeżeli któryś z nich jest zarezerwowany, nadany zostanie ci kolejny z listy.
Koniecznie pamiętaj o tym, że:
- w nazwie muszą znaleźć się słowa „hodowla” oaz „FCI”;
- Międzynarodowa Federacja Kynologiczna nie uznaje ani polskich znaków, ani żadnych znaków interpunkcyjnych;
- musisz również zdecydować się, czy przydomek hodowlany będzie umieszczony przed, czy po imieniu zwierzęcia.
Jak założyć domową hodowlę psów? Znajdź sukę hodowlaną!
W swojej hodowli musisz posiadać przynajmniej jedną sukę hodowlaną. To określenie odnosi się do suczki, która może zostać dopuszczona do rozrodu. Jakie warunki musi spełniać taki pies?
- Ma skończone co najmniej 15 miesięcy (ten punkt nie odnosi się tylko do kilku wybranych ras);
- jest wpisany do polskiej księgi rodowodowej;
- otrzymał przynajmniej trzy oceny bardzo dobre od przynajmniej dwóch sędziów w dowolnej klasie.
Jeśli jest to suka użytkowa, niezbędne będzie także:
- posiadanie certyfikatu użytkowości;
- otrzymanie trzech ocen przynajmniej dobrych od dwóch sędziów na wystawie międzynarodowej lub klubowej.
Na koniec warto dodać, że suka hodowlana powinna przejść wszystkie potrzebne badania genetyczne. W przypadku dużych ras warto wykonać także prześwietlenia stawów biodrowych i łokciowych pod kątem dysplazji. Nie jest to wymagane w przypadku każdej rasy, ale uczciwy hodowca powinien zawsze pamiętać o badaniach.
Hodowla psów – jak zorganizować krycie?
Jeżeli masz już przydomek hodowlany, a twoja suka przyznane uprawnienia do rozrodu, możesz rozpocząć poszukiwania przyszłego ojca szczeniąt. Na początku masz dwie drogi. Możesz zapłacić za krycie psem z innej hodowli lub kupić reproduktora do swojej własnej.
Obydwie opcje wymagają oczywiście sporych nakładów finansowych. Oczywiście reproduktor również musi być zarejestrowany w ZKwP i mieć uprawnienia hodowlane.
Hodowla psów – co robić, kiedy suka jest w ciąży?
Po kryciu musisz potwierdzić ciążę. W tym celu najlepiej udać się do lekarza weterynarii na badanie USG. Kiedy ciąża suki zostanie już potwierdzona z całą pewnością, możesz oficjalnie ogłosić, że spodziewasz się szczeniaków.
Pamiętaj, że suczka w ciąży wymaga odpowiedniego traktowania, specjalnego żywienia i opieki weterynaryjnej. Badania już dawno potwierdziły, że dobrostan suki w czasie ciąży ma wpływ na późniejszą osobowość i stan psychiczny szczeniaków. Opiekuj się nią więc jak najlepiej.
Jeżeli to twój hodowlany debiut, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza weterynarii, który specjalizuje się w neonatologii. Tacy specjaliści przyjmują zazwyczaj w dużych miastach i nie ma ich wielu.
Co po urodzeniu szczeniaków?
Twoja rola jako hodowcy nie kończy się w momencie przyjścia szczeniaków na świat. Można z całym przekonaniem powiedzieć, że wówczas zaczyna się nowy rozdział twojej przygody.
Nadanie szczeniakom imion
Przede wszystkim musisz nadać szczeniakom imiona. Wszystkie mogą zaczynać się na konkretną literę alfabetu. Nie ma jednak wymogu, aby litery następowały po sobie chronologicznie. Innymi słowy – pierwszy miot nie musi być oznaczony jako A. Możesz wybrać literę losowo.
Wychowanie i socjalizacja szczeniąt
Szczeniaki powinny zostać z matką do 8. tygodnia życia. Musisz jednak pamiętać, że okres ich socjalizacji pierwotnej rozpoczyna się już w 3. tygodniu i trwa do 12. Oznacza to, że ponad połowa tego ważnego okresu przypada na pobyt szczeniąt w twojej hodowli.
Wychowuj pieski w domu. Zadbaj o to, aby miały kontakt z innymi psami, kotami, dziećmi i gośćmi. Oswajaj je z dźwiękami typowymi dla domu, ucz podstaw czystości. Możesz także rozpocząć podstawowe szkolenie w formie zabawy.
Wybór przyszłych opiekunów
Sam ustalasz cenę za szczeniaka z twojej hodowli. Pamiętaj jednak, że wybór nowych opiekunów nie powinien odbywać się według zasady „kto da więcej”. Opiekunów wybieraj rozsądnie i zwracaj uwagę na to, czy ich styl życia pasuje do cech hodowanej przez ciebie rasy.
Jeżeli masz poczucie, że potencjalny klient nie będzie dobrym opiekunem dla twojego szczeniaka, masz pełne prawo odmówić mu sprzedaży. To ty podejmujesz ostateczną decyzję. Ona z kolei będzie miała wpływ na całe przyszłe życie psa, dlatego postępuj ostrożnie!
Hodowla psów jako sposób na zarobek?
Hodowla wymaga poświęcenia, wiedzy, cierpliwości i dużych nakładów finansowych. Wiele osób zastanawia się, czy można otrzymać dofinansowanie na założenie hodowli psów. Niestety, taka działalność nie jest sposobem na biznes. Nie prowadzisz sklepu z psami, a hodowla nie jest formą działalności gospodarczej.
Cena za szczeniaki powinna przede wszystkim zwracać ci koszta włożone w cały proces powołania ich na świat i wychowania. Czy można na tym zarobić? Zdania hodowców są podzielone. Jednak zazwyczaj nie niosą za sobą nadziei dla osób chcących się wzbogacić. Hodowanie psów to przede wszystkim pasja i tak należy to traktować.
Jak założyć hodowlę psów? Podsumowanie
Jeżeli naprawdę chcesz założyć hodowlę psów, musisz nastawić się na sporą ilość pracy i mnóstwo formalności. To z pewnością nie lada wyzwanie, które jednak nie powinno odstraszyć prawdziwych pasjonatów.
Jeśli masz pomysł na dalszą działalność, możesz jak najbardziej przystąpić do rejestracji. Zarezerwuj trochę czasu na pogłębianie swojej wiedzy i oczekiwanie na pozytywne rozpatrzenie wszystkich niezbędnych wniosków.