Szczególnie podczas sezonu urlopowego właściciele zwierzaków pozostawiają je w hotelach. To bardzo dobra inicjatywa, biorąc pod uwagę opiekę i troskę, jaką zwierzę zyskuje od personelu. Jeden hotel dla psów różni się jednak od drugiego pod wieloma względami i wybór właściwej placówki nie zawsze jest prosty. Sprawdź, jak rozpoznać dobre psie hotele.

Hotel dla psów – co to jest?

To nic innego, jak miejsce, w którym zwierzątko (np. pies, kot lub gryzoń domowy) może zostać objęte opieką pod twoją nieobecność. Zwykle hotel dla psów nie ogranicza się jedynie do jednego gatunku pupili. Właściciele takich ośrodków przyjmują również bardzo chętnie inne zwierzęta, jednak wśród ofert widocznych na rynku znajdują się też takie ośrodki, które przygarniają tylko określone w regulaminie gatunki, np. psy.

Hotel dla psa strona

Jakich pupilów przyjmuje hotelik dla psów?

Wymagania takich placówek bywają bardzo zróżnicowane. Niektóre psie hotele zastrzegają sobie odmowę przyjęcia psa o wyjątkowo agresywnym usposobieniu. Inni pobierają dodatkowe opłaty za wystąpienie cieczki u suki. W innych przypadkach przyjęcie zwierzęcia może być z kolei uzależnione od jego rozmiarów. O wszystkich wyjątkach powinieneś być poinformowany, zanim przywieziesz zwierzaka do ośrodka. Hotel dla psów najczęściej będzie miał swoją stronę internetową, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje na temat warunków, regulamin oraz ceny. Miej jednak świadomość, że takie fotografie są często robione pod kątem sprzedaży miejsc hotelowych i niejednokrotnie mogą różnić się od rzeczywistych warunków.

Na co zwracać uwagę, wybierając hotele dla psów?

Czynników jest naprawdę wiele i często mają one ze sobą ścisły związek. Najbardziej interesującym aspektem jest cennik, ale nie powinien mieć decydującego znaczenia. Pies trzymany w opłakanych warunkach będzie miał ci za złe, że zostawiłeś go w takim miejscu. Nawet jeśli ty odczujesz komfort z powodu tego, że ktoś roztoczy opiekę nad twoim pupilem, nie znaczy to, że czworonóg odczuje to tak samo. Zapoznaj się z poniższą listą najistotniejszych aspektów, które musisz uwzględnić, podejmując decyzję o wykupie miejsca w konkretnym hotelu pupila.

Kompetencje personelu

Jest to jedna z najważniejszych kwestii związanych z psim hotelem. Opiekun, któremu powierzysz na wakacje pupila, musi posiadać nie tylko wiedzę czysto akademicką. Tej w zasadzie może nauczyć się każdy, nawet osoby niemające do tej pory żadnej styczności z czworonogami. Dlatego, zanim wybierzesz hotel dla psów, zapytaj o sposoby opanowania huśtawki nastrojów psa pozostawionego w ośrodku. Znając preferencje typowe dla rasy psa, wybadaj szczegóły dotyczące opieki nad nim i poziom zapewnianej opieki oraz aktywności. Jeśli opiekun nie odpowie rzetelnie na twoje pytania, omijaj taki hotelik dla psów.

Warunki mieszkaniowe w hotelu

Wykupując hotel dla siebie, chcesz mieszkać w jak najlepszych warunkach. Podobnie rzecz ma się w przypadku twojego psa. Hotele, do których oddajesz na wakacje pupila, oferują bardzo odmienne przestrzenie mieszkalne od kojców po osobne pokoje z indywidualnym wybiegiem. Często na samych tylko zdjęciach trudno będzie wybadać ci sytuację panującą w ośrodku, dlatego zalecamy osobistą wizytę w psim hotelu. Wtedy na własne oczy przekonasz się, jaka oferta jest przygotowana dla twojego przyjaciela.

Pobyt w szeregowym kojcu może okazać się nie najlepszym pomysłem. Weź pod uwagę fakt, że obok twojego psa może przebywać inne zwierzę o zupełnie odmiennym temperamencie. Jego skowyt lub szczekanie zwykle nie będzie wpływało pozytywnie na czworonoga. Hotel dla psów oferujący spersonalizowane pokoje z wybiegami trawiastymi i zadaszonymi są zdecydowanie lepszym wyborem. Wiąże się z tym również wyższa cena, które jednak zwykle jest adekwatna do warunków psiego hotelu.

Podejście opiekunów do zwierzęcia

Ściśle wiąże się to z poprzednim punktem. W jaki sposób to poznasz? Podczas wizyty w hoteliku dla psów zwróć uwagę na poziom czystości. Chociaż posiadając w ośrodku kilkadziesiąt zwierząt, nie jest łatwo zadbać o perfekcyjną czystość, jej poziom świadczy o stosunku personelu do przyjmowanych tam zwierząt. Weź pod uwagę również kwestię dłuższych wypraw z opiekunem. Czy przez całe wakacje pupil będzie przebywał w kojcu? Czy będzie zabierany na spacery? Jeśli tak, to w jakie miejsca? To wszystko ma wpływ na stan emocjonalny i fizyczny twojego pieszczocha.

Sprawdź opinie o danym psim hotelu

Nie zawsze można z wyprzedzeniem osobiście odwiedzić ośrodek, dlatego często właściciele psów decydują się na przeszukiwanie internetu w celu znalezienia opinii na temat hotelu pupila. Ma to swoje dobre i złe strony. Przede wszystkim rzetelne informacje pomogą ci podjąć decyzję bez wychodzenia z domu. Będzie mógł też zorientować się w sposobie realizacji usługi, a nie tylko przeczytać widoczne w ofercie zapowiedzi. Z drugiej niektóre hotele dla psów nie mają w pełni wiarygodnych opinii. Niekiedy są one kupowane lub pisane przez opłacony personel albo najbliższych krewnych.

Hotel dla psa – cena „noclegu”

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych miejsc hotelowych dla ludzi, hotel dla psów może mieć przeróżne ceny. Przyjmuje się, że średnio doba kosztuje ok. 50 zł w przypadku psa. Koszt całkowity od mnóstwa zmiennych. Jakich?

Cena a lokalizacja hotelu

To główny wyznacznik, który decyduje o kosztach związanych z wyborem psiego hotelu. Najdrożej miejsce hotelowe kosztuje Warszawie, gdzie czasem doba hotelowa może wynosić nawet 100 zł. W innych większych miastach jest zdecydowanie taniej, ale ceny zazwyczaj oscylują w granicach 60–80 zł. Najlepsza cena będzie w miejscowościach oddalonych od dużych aglomeracji, gdzie hotele dla psów są najtańsze.

Czas kwaterowanie pupila

W niektórych ośrodkach możliwe jest pozostawienie czworonoga na kilka godzin. Wtedy jednak stawka jest zdecydowanie wyższa w przeliczeniu na doby. Zwykle takie warianty oferują hotele w większych miastach, a co za tym idzie, z wyższymi stawkami, które wynoszą ok. 10 zł za godzinę. Dłuższe pobyty w ujęciu całościowym bardziej się opłacają.

Z czasem kwaterowania psa wiąże się też konkretny sezon. Niejeden hotel dla psów ma inne stawki w czasie ferii zimowych, wakacji, świąt czy weekendów. Zazwyczaj najtaniej będzie w dni powszednie.

Warunki „mieszkaniowe” dla psa

Miejsce w kojcu sąsiadującym z innymi kojcami będzie tańsze od indywidualnego pokoju z osobnym trawiastym wybiegiem. To tak jakby porównywać pokój standard z apartamentem. Cena musi być wyraźnie wyższa.

Wyżywienie i dodatkowe usługi

Pakiet, który wybierzesz dla swojego psa, może obejmować wiele nadprogramowych uciech. W trakcie wakacji pupil może na twoje życzenie być kąpany, strzyżony, dostępna jest także usługa obcinania pazurów, jeśli jest to konieczne. Ważne jest też wyżywienie. Odpowiednio droższe będą psie hotele, w których personel musi troszczyć się o odpowiednie racje żywieniowe. Taniej będzie tam, gdzie wraz z psem zostawisz dla niego również karmę.

Niespodziewane sytuacje i pakiety promocyjne

Także w przypadku czworonożnych przyjaciół mogą pojawić się nieprzewidziane okoliczności związane z pobytem psa w hotelu dla zwierząt. Jedną z nich jest pojawienie się cieczki u suki, którą pozostawisz w ośrodku. Wiele z nich w takiej sytuacji pobiera dodatkową opłatę. Poza tym przekroczenie doby hotelowej o kilka godzin skutkuje zwykle naliczeniem kosztów za kolejny nocleg. Psie hotele często oferują jednak atrakcyjne zniżki, jeśli przekazujesz im pod opiekę więcej niż jedno zwierzę.

Rezerwacja miejsca w hoteliku dla psów

Tak jak w przypadku tradycyjnych pensjonatów czy hoteli, niezbędne jest tutaj wcześniejsze zarezerwowanie miejsca. W zależności od wielkości ośrodka i jego popularności zwykle wystarczy to zrobić z 2–3-tygodniowym wyprzedzeniem. Ma to swoje uzasadnienie nie tylko pod kątem obłożenia. Hotel dla psów to specyficzne miejsce, którego zwierzę nie zna i zwykle ma przed wizytą pewne obawy. Wcześniejsza rezerwacja pozwoli ci w tym wypadku na dokonanie wizyty „zwiadowczej”.

Jak skutecznie przygotować psa na pobyt w hotelu?

Najważniejsza jest wspomniana wizyta zapoznawcza. Dzięki niej pies jest może wyczuć warunki i klimat panujące w danym miejscu. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie jeśli twój pupil należy do nieufnych i zamkniętych w sobie zwierząt. Takie zapoznanie może go rozluźnić i sprawić, że w momencie planowanego przyjazdu będzie spokojniejszy i mniej spięty.

Kolejna rzecz to przygotowanie psiaka pod kątem zdrowotnym. Hotele dla psów wymagają, by przebywające u nich zwierzę było odrobaczone, zaszczepione i posiadało aktualną książeczkę zdrowia. Poza tym trzeba zapewnić psu specjalną obrożę chroniącą przed pchłami. Ważne jest też przygotowanie jego emocjonalne. Poza wcześniejsza wizytą dobrze jest zabrać kilka rzeczy dobrze znanych psu, np. ulubione przedmioty, które służą mu do zabawy. W ten sposób łatwiej będzie zaaklimatyzować mu się na miejscu.

Formalne kwestie pobytu w hotelu dla psów

Zwykle przed zakwaterowaniem wypełnia się formularz meldunkowy, który jest potwierdzeniem obecności w danym pokoju i odpowiedzialności za swoje czyny. Podobnie jest w hotelu dla psów, z tą różnicą, że pupil nie będzie sporządzał takiej umowy cywilno-prawnej samodzielnie. Musisz zrobić to za niego. Warto zapytać, w jaki sposób potwierdza się obecność pupila w hotelu i jakie formalności są z tym związane.

Czy każdy pies może zamieszkać w hotelu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak nie każdy pies poradzi sobie w hotelu. Z czego to wynika? Nie zawsze chodzi o rasę i charakter czworonoga. Jak podkreślają trenerzy psów, to szkolenie w pierwszych miesiącach życia ma największy wpływ na dalsze zachowanie pupila. Jeśli od samego początku pies uczony jest pozostawania samemu w domu lub wokół niego, jest mu łatwiej odnaleźć się w sytuacji, gdy właściciela zabraknie przez kilka dni.

Specjaliści podkreślają jednak, że hotel dla psów to trauma głównie dla właścicieli. Przypomina to nieco sytuację, w której rodzice wysyłają dzieci na kolonię albo wycieczkę szkolną. Wtedy zamartwiają się o każdą chwilę, w której nie mają swoich pociech na oku, a te zwykle bardzo dobrze się bawią. Podobnie jest w przypadku pobytu psów w hotelach. Pomimo początkowego onieśmielenia nie rozpatrują swojej sytuacji pod kątem przyszłości – psy żyją przede wszystkim chwilą.

Czy warto zostawiać psa w hotelu?

Jakość obsługi naszych czworonogów w ośrodkach hotelowych zdecydowanie się poprawiła. O tym, czy w twoim przypadku hotel dla psów jest odpowiednim rozwiązaniem, decyduje głównie sposób ułożenia ulubieńca. Jeśli na co dzień często przebywa sam, nawet w mieszkaniu, jest bardziej niż prawdopodobne, że odnajdzie się także w ośrodku. Jeśli jednak pies spędza z tobą większość czasu, może być mu trudno zaakceptować nowe warunki „mieszkaniowe”. Z tego powodu kupując psa i wiedząc, że regularnie wyjeżdżasz na urlop, pamiętaj, by tak szkolić czworonoga, żeby odnalazł się w momentach osamotnienia.

Podsumowanie

Hotel dla psów to coraz popularniejsza forma pobytu dla czworonogów. Nie oddawaj jednak swojego psa w pierwsze lepsze miejsce ze względu na cenę. Wybierz psi hotel mądrze i rozsądnie. Dzięki temu ty i twój zwierzak będziecie zadowoleni.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)