Nigdy do końca nie wiesz, ile będzie kosztował cię twój pies. Początkowe wydatki mogą przytłoczyć, zwłaszcza gdy musisz kupić wszystkie akcesoria. Warto poznać miesięczne wydatki na psa, a także te koszty, które powtarzają się nieco rzadziej. Sprawdź, ile kosztuje utrzymanie psa.

Miesięczny koszt utrzymania psa – jedzenie

To, ile kosztuje utrzymanie psa pod kątem wyżywienia, zależne jest przede wszystkim od wielkości czworonoga. Na pożywieniu zdecydowanie nie powinieneś oszczędzać. Możesz oszczędzać pieniądze na inne sposoby. W tym celu koniecznie sprawdź: https://oszczedniej.pl/. Psy potrzebują zbilansowanej diety, dlatego warto postawić na dobrej jakości karmy. Jednak to, ile za nią zapłacisz w skali roku czy miesiąca zależne jest od tego, ile pies powinien jeść. Karmienie małych psów to wydatek rzędu 40–80 złotych. W przypadku ras olbrzymich sama karma może natomiast wynieść od 300 do 400 złotych. 

Kosztowniejsza będzie też karma weterynaryjna czy inna specjalistyczna. Zwykle trzeba żywić nią psa przewlekle chorego. W oczywisty sposób wpływa to na miesięczny koszt wyżywienia psa.

Ile kosztuje utrzymanie psa? Koszty weterynaryjne

Oczywiście utrzymanie psa to nie tylko jedzenie, ale także opieka weterynaryjna. Zakładając dobre zdrowie psa, w koszty musisz wliczyć szczepienia ochronne i obowiązkowe, jak wścieklizna, wykonywane raz w roku. Jest to wydatek rzędu 50–100 zł w przypadku dorosłego psa i dawek przypominających. Wyższy jest w przypadku szczeniaka, u którego konieczne jest aż trzykrotne albo czterokrotne powtórzenie szczepień w ciągu kilku miesięcy.

Odrobaczanie psa

Dodatkowo warto odrobaczyć psa przynajmniej raz w roku, jeśli wykonujesz badania kału. W niektórych przypadkach – psy hodowlane, suka w ciąży – odrobaczenie trzeba powtarzać częściej. Jednorazowa dawka, zależnie od preparatu, zamyka się zwykle w ok. 20 zł. Badanie kału kosztuje podobnie. Musisz o tym pamiętać, decydując się na psa. Te niewielkie kwoty również mają wpływ na to, ile kosztuje utrzymanie psa.

Kastracja i inne wydatki

Warto wspomnieć tutaj także o dodatkowych kosztach związanych z profilaktyką i leczeniem. Pojedynczym wydatkiem jest zwykle kastracja. Jej koszt zależy od wielkości psa i cennika w lecznicy. Zaczyna się od ok. 150 zł, a kończy nawet na 700 zł. Warto zadbać też o badania profilaktyczne, np.:

  • RTG stawów, zwłaszcza u dużych psów;
  • coroczne badanie krwi, również rozszerzone;
  • USG jamy brzusznej;
  • badania kardiologiczne.

U starszych psów małych ras często dochodzi też koszt sedacji jamy ustnej. Warto uwzględnić ten wydatek w budżecie, aby policzyć, ile kosztuje utrzymanie psa.

Ubezpieczenie psa

W skali roku nie są to być może duże koszty, jednak pamiętaj, że jeżeli pies zachoruje, rachunki za leczenie mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli masz młodego i zdrowego psa, możesz zdecydować się na jego ubezpieczenie. Zazwyczaj da się je załatwić w pierwszych latach życia psa. Wtedy, w razie choroby, nie musisz ponieść pełnych kosztów. Pamiętaj jednak, że warunki są preferencyjne i nie zawsze wypadają z korzyścią dla opiekuna.

Ile kosztuje utrzymanie psa rasowego, a ile kundelka?

Ile kosztuje utrzymanie psa rasowego, takiego jak labrador? Akurat rasa psa zwykle nie ma wpływu na stan zdrowia, o ile dobrze wybierzesz hodowlę i postawisz na rasę, w której nie można przewidywać problemów. Przykładowo istnieje większe ryzyko, że posiadanie psa z płaską kufą będzie problematyczne niż to, że wybierzesz psiaka o normalnej budowie czaszki. Istnieje mit, że pies ze schroniska zwykle jest zdrowszy. Nie jest to jednak prawda, bo psy z adopcji często są zaniedbane, a to może być przyczyną chorób i zwiększyć koszty wizyt u weterynarza.

Szkolenie, czyli ile kosztuje utrzymanie psa

Aby życie z psem było ciekawe i przyjemne dla obu stron, w to, ile kosztuje utrzymanie psa, warto wliczyć także zdrowe przysmaki i zabawki. Łatwiej jest nawiązać relację z pupilem, mając do tego odpowiednie akcesoria. Dotyczy to zarówno adopcji psa, jak i kupna zwierzęcia z rodowodem. W wielu przypadkach konieczne mogą okazać się usługi behawiorysty czy szkoleniowca, które wynoszą jednorazowo do 200 zł.

Wyprawka dla psa

Nie bez znaczenia jest też wyprawka dla psa i wydatki związane z nie tyle utrzymaniem psa, ile zakupu dla niego odpowiednich akcesoriów. Czasem są jednorazowe, a niekiedy trzeba je powtórzyć. Dotyczą nie tylko szczeniąt, ale i psów dorosłych, które pojawiają się w nowym domu. Na pewno mają wpływ na to, ile kosztuje utrzymanie psa na samym początku.

Do wyprawki warto wliczyć:

  • smycz;
  • obrożę;
  • szelki;
  • legowisko – dla psiego dziecka kup tańsze, bo może zostać zniszczone;
  • miski dla psa – najlepiej ceramiczne, bo są trwałe i łatwe w czyszczeniu;
  • jedzenie dla psa – dobrej jakości.

Oczywiście to tylko podstawowe rzeczy. Musisz wziąć pod uwagę, że niezbędne akcesoria to również zabawki, ale tutaj koszt wyprawki zależy od wybranych firm. Koszt zakupu podstawowych rzeczy często wynosi kilkaset złotych, a nieprzewidziane wydatki mogą przyprawić o zawrót głowy.

To, ile kosztuje utrzymanie psa, zależy od wielu różnych czynników. Może to być koszt od kilkunastu do kilkuset złotych miesięcznie. Na pewno pierwsze wydatki są znacznie wyższe niż te regularne, przeznaczone na utrzymanie pupila. Na start warto doliczyć też koszt samego psa, który wynosi od kilkudziesięciu złotych za pupila ze schroniska do kilku tysięcy za psa z hodowli.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.