Pająki zazwyczaj są niezbyt mile widzianymi gośćmi w większości domów. Są jednak osoby, które decydują się na opiekę nad nimi i założenie domowej hodowli. Jeśli należysz do tych, którym taki pomysł także przechodzi przez myśl, musisz się dowiedzieć, co jedzą pająki. Te zwierzaki również mają swoje wymagania, a dieta młodych i starszych zwierzaków nie jest jednakowa. Jakie są różnice? Na to pytanie odpowiemy w tekście. Przeczytaj go już teraz!

Pokarm dla pająków – co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do pajęczej diety, musimy zaznaczyć, że pod żadnym pozorem nie powinieneś wypuszczać swojego pupila z terrarium. Nie może samodzielnie szukać dla siebie pożywienia i to twoim obowiązkiem będzie dostarczanie mu tego, co lubi. Jak już wspomnieliśmy, młode pająki jedzą nieco inne rzeczy niż dorosłe osobniki. Wynika to przede wszystkim z rozmiarów takiego zwierzaka, który nie może pochłonąć tyle pożywienia, ile starszy pająk. Co jeszcze warto wiedzieć? Są co prawda pająki roślinożerne, jednak zwierzęta te z natury są drapieżnikami.

Co jedzą młode pająki?

Z pewnością nie zdziwi cię fakt, że małe pająki nie są w stanie zdobywać pożywienia w taki sam sposób, jak dorosłe okazy. Większa ofiara to dla nich nie lada problem. Co jedzą pająki, zanim dorosną? Bez wątpienia polubią larwy much, wylęgi świerszcza i muchy. Gdy twój pupil nie radzi sobie z takim pokarmem, możesz podać mu świeżo zabite larwy zamiast żywych okazów. Kiedy zwierzak stanie się nieco większy, będziesz mógł rozszerzyć jego jadłospis. Dla wciąż młodego, ale większego już pająka dobre będą:

  • dorosłe muchy;
  • larwy mącznika młynarka;
  • mole woskowe;
  • nieduże świerszcze;
  • karaczany. 

Co jedzą pająki, gdy są już dorosłe?

Co jedzą pająki ptaszniki, kiedy są już całkiem spore? Przedstawicieli tego gatunku powinieneś karmić przede wszystkim:

  • larwami drewnojadów;
  • szarańczą pustynną;
  • świerszczami czerwonogłowymi;
  • karaczanami argentyńskimi lub brazylijskimi.

Część gatunków pająka chętnie zje również ślimaka, jednak nie wszystkie za nim przepadają. Nie możesz jednak zapomnieć, że pająk to drapieżnik, dlatego chętnie „zapoluje” na kręgowce. Jakie? Mogą zainteresować go żaby, nieduże ptaki, gryzonie i jaszczurki. 

Jak wygląda karmienie pająków?

Sama odpowiedź na pytanie, co jedzą pająki, nie wystarcza, ponieważ trzeba również znać zasady ich karmienia. Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mógł utrzymywać zwierzaka w dobrej kondycji. 

  1. Jeśli masz do czynienia z dorosłym pająkiem, podawaj mu żywy pokarm co kilka dni.
  2. Najmłodsze zwierzaki musisz karmić co około 2-3 doby. 
  3. Pamiętaj o tym, że zwierzęta te są istotami nocnymi, dlatego jedzenie zawsze musisz podawać im na noc. 
  4. Jeśli zauważysz, że u twojego pupila zaczyna pojawiać się wylinka, usuń ze swojego terrarium wszelkie owady. W tym czasie z pewnością i tak nie będzie nic jadł, a izolacja pozwoli go ochronić.

Wiesz już, co jedzą pająki w zależności od rozmiarów i wieku. Pamiętaj, że te zwierzęta musisz karmić na noc i podawać im pożywienie co określony czas. Jeśli będziesz zapewniać zwierzakom ich ulubiony żywy pokarm, powinny robić się coraz większe ku uciesze dumnego hodowcy.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Ludwik Jelonek

Od urodzenia mieszka na wsi i wychowywał się w otoczeniu zwierząt. Dawniej pomagał babci w hodowli kur, krów, świń czy gęsi. Z czasem zaczął interesować się egzotycznymi zwierzętami. Zdobywanie informacji na ich temat w języku polskim było trudne, dlatego korzystał z obcojęzycznych książek. Studiuje filologię angielską.