Pająki mają różne rodzaje oczu

Większość pająków ma osiem oczu, lecz niektóre mają ich mniej, a niektóre więcej. Niektóre pająki mają bardzo małe oczy, a inne całkiem duże. Rozmiar i kształt oczu pająka zależy od jego gatunku. Na świecie występuje ponad 50 000 gatunków pająków. W Polsce natomiast znanych jest nieco ponad 800 gatunków.

Jak pająki widzą kolory?

Pająki widzą kolory, ale prawdopodobnie nie widzą ich w taki sposób, jak my. Widzą niektóre kolory, których my nie widzimy, np. światło ultrafioletowe. Ale nie widzą innych kolorów, które my widzimy, np. koloru czerwonego.

Jak dobrze widzą pająki?

Pająki mają bardzo dobry wzrok. Potrafią dostrzec przedmioty o wielkości zaledwie kilku milimetrów. Potrafią też bardzo dobrze dostrzec ruch. Dlatego tak trudno jest podkraść się do pająka i go zaskoczyć.

Czy wszystkie pająki mają oczy?

Nie, nie wszystkie pająki mają oczy. Niektóre gatunki pająków w ogóle nie mają oczu. Mimo to, nawet te pająki potrafią wykryć światło i ciemność.

Oczy pająków pomagają im znaleźć pożywienie

Pająki wykorzystują swój wzrok, aby pomóc sobie w znalezieniu pożywienia. Niektóre pająki czekają, aż ofiara sama do nich przyjdzie. Budują pajęczyny i siedzą w ich środku, czekając, aż owad do nich wleci. Inne pająki wychodzą na zewnątrz i szukają pożywienia. Szukają owadów, które pełzają po ziemi lub latają w powietrzu.

Oczy pająków pomagają im unikać drapieżników

Pająki wykorzystują swój wzrok, aby pomóc im uniknąć drapieżników. Niektóre pająki potrafią dostrzec drapieżniki, które zbliżają się z dużej odległości. Wykorzystują tę informację, aby zdecydować, czy zostać i walczyć, czy też uciekać.

Oczy pająków pomagają im w kopulacji

Pająki wykorzystują swój wzrok, aby pomóc sobie w doborze pary. Samce pająków używają swoich oczu, aby znaleźć samice pająków. Używają ich także, aby uniknąć zjedzenia przez samicę pająka.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.