Zaparcia u psa to tylko z pozoru błahy problem. W niektórych przypadkach mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego. Bardzo często problem rozwiązuje się sam, jednak niekiedy potrzebna jest interwencja farmakologiczna.

Często opiekunowie odruchowo sięgają po olej parafinowy dla psa. Stosowany od lat w polskich domach kojarzy się z właśnie z leczeniem zaparć. W przypadku zwierząt trzeba jednak stosować go ostrożnie. Czytaj dalej!

Czym jest olej parafinowy dla psa?

Olej parafinowy, czyli ciekła parafina, jest mieszaniną stałych alkanów. Ma konsystencję lepkiego i tłustego wosku.

Ze względu na to, że ma właściwości łagodzące zaparcia, często podaje się ją zwierzętom w przypadku przewlekłych i ciężkich zaparć. Ponieważ parafina opóźnia wchłanianie się substancji w jelitach, jest polecana również w przypadku zatruć substancjami chemicznymi.

Zwierzętom olej parafinowy podaje się doustnie w dawce 1 ml na kilogram masy ciała. Ciągle jeszcze spotykana jest praktyka podawania tej substancji zapobiegawczo do karmy. Wówczas lekarze weterynarii zalecają dawkę 5 ml dziennie.

Olej parafinowy dla psa – czy jest bezpieczny?

Podany doraźnie olej parafinowy nie jest groźny dla zwierzęcia. Obecnie w środowisku osób pracujących ze zwierzętami panuje konsensus, aby nie stosować go w formie środka profilaktyki zaparć. Parafina nie jest bowiem obojętna dla organizmu, przede wszystkim dla jelit.

Stosowana długotrwale parafina może zaburzać wchłanianie się składników odżywczych do organizmu. Zaburza także pracę gruczołów wydzielniczych jelit. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do ich trwałego uszkodzenia. To bardzo niebezpieczne szczególnie dla szczeniaków i zwierząt starszych i chorujących.

Przeciwwskazania do podawania psu parafiny:

  • przewlekłe zaparcia;
  • odwodnienie;
  • rozszerzenie okrężnicy;
  • niewydolność nerek;
  • choroby serca;
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Olej parafinowy dla psa – kiedy go stosować?

Substancja przywiera do ścianek jelita grubego i zwiększa poślizg, co pomaga psu wydalić zatwardzone masy kałowe lub nawet kamienie kałowe. W przypadku stosowania u zwierząt parafiny trzeba zachować dużą ostrożność.

Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem weterynarii, który rozstrzygnie, czy problem z układem pokarmowym i jelitami jest tak poważny, że wymaga użycia oleju parafinowego.

Olej parafinowy dla psa stosuje się doraźnie w przypadku bardzo ostrych zaparć i zatruć. Podaje się go także wtedy, kiedy zwierzę połknie ciało obce. Parafina ciekła może pomóc je wydalić, co często ratuje pupila przed poważną operacją.

Jeżeli zatwardzenie u psa jest naprawdę ciężkie, lekarz weterynarii może zdecydować się na przeprowadzenie lewatywy. To zabieg nieprzyjemny, ale zdecydowanie skuteczniejszy od podawania parafiny.

Olej parafinowy dla psa profilaktycznie – czy to ma sens?

Nie. Nie podaje się parafiny jako środka zapobiegającego zatwardzeniom. Jeżeli pies lub kot ma nawracające i powtarzające się ciężkie problemy tego typu trzeba rozpocząć odpowiednią diagnozę. Przyczyna zazwyczaj leży w stanie zdrowia lub sposobie żywienia zwierzęcia.

Warto dbać o perystaltykę jelit swojego pupila. W tym celu dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do diety probiotyków i prebiotyków. Zadbaj także, aby w diecie twojego psa znalazło się nieco więcej warzyw, które mają w sobie błonnik. Najlepszym źródłem węglowodanów w diecie psa są właśnie warzywa.

Koniecznie trzeba jednak ustalić, co jest przyczyną zatwardzenia u psa. Nie lekceważ nawracającego problemu i skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu znalezienia prawdziwego źródła problemu z trawieniem.

Co zamiast parafiny?

Jeżeli twojemu zwierzakowi przytrafiło się pojedyncze zaparcie, nie panikuj i nie biegnij do apteki po olej parafinowy dla psa. Na początku warto zastosować domowe sposoby i podać psu produkty, które zwiększą poślizg w jelitach i mogą rozwiązać problem. Dobrym rozwiązaniem może być olej z łososia lub smalec gęsi.

Warto również zastosować laktulozę. To dostępny w aptece za kilka złotych niewchłanialny środek przeczyszczający. Zmiękcza masy kałowe i zwiększa wydzielanie się płynu okrężnicowego. Jest produkowany w formie syropu. Dla psa wybierz produkt, który nie jest dostępny w wariantach smakowych.

Pamiętaj o wodzie dla swojego psa

Pies, który ma zatwardzenie, podobnie jak ten, który cierpi na biegunkę, powinien mieć stały dostęp do wody. Najlepiej, aby pił często, ale w małych ilościach, tak aby nie wywołać wymiotów.

Skonsultuj problem z weterynarzem

Jeżeli twój zwierzak nie może się wypróżnić, jest osowiały i nie przyjmuje pokarmów, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza weterynarii. Bardzo możliwe, że potrzebna jest lewatywa, która załagodzi objawy i przywróci prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Jeżeli problem powtarza się już któryś raz, warto rozpocząć diagnostykę, która pomoże znaleźć przyczynę problemu.

Podsumowanie

Olej parafinowy dla psa w niektórych przypadkach może dawać bardzo skuteczne efekty. Pomaga doraźnie w silnych zaparciach, bywa także skuteczny w przypadku połknięcia jakiegoś ciała obcego lub zatrucia środkami chemicznymi. Nie należy jednak podawać go często ani tym bardziej profilaktycznie.

Może bowiem zaburzać wchłanianie, a nawet wpływać negatywnie na czynności błony śluzowej w jelitach. W ramach profilaktyki zaparć lepiej zadbać o dobrą dietę i ruch psa. Jeśli zaś powtarzają się za często, wskazana jest wizyta u weterynarza.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.