Neon czerwony nieco przypomina swojego krewniaka, neona innesa. W przeciwieństwie do nich neony czerwone są jednak łagodne i zdecydowanie bardziej płochliwe. Intensywne barwy sprawiają, że ryby te są bardzo chętnie trzymane w ławicach. Nie ma w tym nic złego, ponieważ z natury te zwierzaki najlepiej czują się w grupie od sześciu do dziesięciu osobników. Sprawdź, czy to dobry wybór dla początkującego akwarysty.

Neon czerwony – pochodzenie

neon czerwony - pochodzenie

Neonki czerwone to ryby, które występują naturalnie w Ameryce Południowej, a dokładnie w Kolumbii, Wenezueli i Brazylii. Najłatwiej spotkać je w rozlewiskach i dorzeczach rzek o łagodnym nurcie. Licznie zamieszkują między innymi rzekę Rio Negro czy Orinoko.

Jak wyglądają neony czerwone?

Neon czerwony, czyli Paracheirodon axelroda wziął swoją nazwę od paska, który biegnie przez całą długość jego ciała. Jest on intensywnie czerwony i mocno kontrastuje ze stalowoniebieskim pasem, który znajduje się tuż przy grzbiecie. Te niewielkie rybki rzadko przekraczają pięć centymetrów długości.

Intensywne kolory neonków czerwonych mają uzasadnienie ewolucyjne. Ryby te naturalnie zamieszkują czarne wody, w których są dosyć dobrze widoczne. Z tego powodu łatwiej im trzymać się w ławicach.

Akwarium dla neona czerwonego

neon czerwony - akwarium

Paracheirodon axelrodi to niewielka ryba, która jednak najlepiej czuje się w ławicach. Jeżeli decydujesz się na jej zakup, musisz wziąć to pod uwagą. Przedstawiciele tego gatunku najlepiej czują się w grupach od sześciu do dziesięciu osobników. Hodowla takiego stadka wymaga akwarium o pojemności minimum 70 litrów.

Parametry wody idealnej dla neonów to:

  • pH: 5,6–7,8;
  • twardość: 3–10 stopni dGH;
  • temperatura: 23–29 stopni Celsjusza.

Rybki tego gatunku najlepiej karmić pokarmem suchym, uzupełnianym od czasu do czasu świeżym i mrożonym. Tak jak w przypadku innych ryb bardzo ważne jest unikanie monodiety.

Paracheirodon axelrodi – z jakimi rybami w akwarium?

neon czerwony - paracheirodon

Neony czerwone najlepiej czują się w towarzystwie ryb o podobnym temperamencie. Z powodzeniem możesz wybrać je do obsady złożonej z:

  • neonów innesa;
  • kirysków;
  • razbor klinowych.

Unikaj łączenia ich z większymi i ruchliwymi rybami mięsożernymi. Brzanki czy skalary raczej nie będą dla neonków odpowiednim towarzystwem.

Neon czerwony – rozmnażanie

Rozmnażanie neonów w akwarium nie należy do łatwych. Żeby doszło do tarła, konieczne będzie zaciemnione akwarium tarliskowe z bardzo miękką i kwaśną wodą (niezbędny będzie filtr RO). Najlepiej, aby w zbiorniku znalazły się rośliny o drobnych liściach.

Czerwone neony rozmnaża się w parach. Do tarła staraj się wybierać najintensywniej wybarwione samice i najokrąglejsze samce. Jeżeli po kilku dniach nie będzie śladów ikry, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór innej pary i próbowanie aż do skutku.

W razie potrzeby możesz poszukać rady na forach akwarystycznych. Przy braku doświadczenia doczekanie się narybku może jednak okazać się trudnym zadaniem.

Czy czerwone neony nadają się dla początkujących akwarystów? Podsumowanie

neon czerwony - początkujący

Tak. To bardzo popularne ryby, które nie wymagają bardzo dużych zbiorników. Odpowiednie dla nich parametry również nie są trudne do osiągnięcia. Pewne problemy mogą jednak pojawić się w momencie, kiedy będziesz chciał rozmnażać te ryby w swojej domowej hodowli. Neon czerwony to wdzięczna rybka, która z pewnością przyniesie ci wiele radości.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.