Posiadanie małego pieska ma bardzo wiele zalet. Zwierzaki te zazwyczaj są bardzo towarzyskie i łatwe w ułożeniu. Nie bez znaczenia jest także fakt, że można z łatwością przenosić je z miejsca na miejsce i nie zajmują dużo przestrzeni nawet w bardzo małym mieszkaniu. Być może dlatego najmniejsze pieski świata budzą wiele emocji. Z jednej strony są naprawdę urocze, mobilne i zabawne, z drugiej – narażone na urazy i upadki. Dowiedz się, jaki jest najmniejszy pies na świecie. Poznaj rasy, które najczęściej stają do wyścigu o fotel lidera. 

Najmniejszy pies świata – rekordy Guinnessa 

najmniejszy pies świata jamnik

Malutkie pieski są uwielbiane przez wiele osób na całym świecie. Coraz większa liczba miłośników takich maluchów dąży do hodowania i kupowania jak najmniejszych zwierzaków. Właśnie dlatego w Księdze Rekordów Guinnessa znalazło się miejsce właśnie dla najmniejszego psa na świecie. Kto dzierży ten zaszczytny tytuł? 

Najmniejszy pies na świecie 

najmniejszy pies świata siad

Od 2013 roku pierwsze miejsce w kategorii najmniejszy pies świata należy do Milly, suczki rasy chihuahua, która mieszka w Dorado, średniej wielkości mieście w Puerto Rico. 

Jak wygląda najmniejszy pies świata? Milly ma zaledwie 9,65 cm wysokości, brązowe futerko i podobno bardzo dużą świadomość swojej wyjątkowości. Chętnie pozuje do zdjęć i promuje biżuterię oraz ubranka dla zwierząt. Po urodzeniu suczka ważyła zaledwie 20 gramów i musiała być karmiona zakraplaczem do oczu. Dzięki trosce opiekunki przeżyła i cieszy się dobrym zdrowiem. Tuż przed obecną rekordzistką za najmniejszego pieska uchodził Boo Boo, który mierzył niewiele ponad 10 centymetrów.

Co ciekawe, malutkim rozmiarem Milly zainteresowała się koreańska firma, która zajmuje się klonowaniem zwierząt. Obecnie wykonano ponad pięćdziesiąt klonów najmniejszej suczki świata i najpewniej to jeszcze nie koniec. 

Najmniejszy pies w Polsce

Najmniejszy pies w Polsce

Chociaż Milly na razie jest bezkonkurencyjna, kilka piesków rasy chihuahua depcze jej po piętach. Mało kto wie, że kandydatem na najmniejszego psa na świecie był swego czasu piesek z naszego kraju. 

Toudi chihuahua z Wrocławia w wieku czterech miesięcy mierzył zaledwie 6 cm wzrostu! Biszkoptowy piesek był tak bardzo malutki, że kiedy stawał obok zielonego jabłuszka, był z nim praktycznie równy. Zapadał się w puchowym dywanie, z którego zazwyczaj wystawała tylko jego głowa. Swoje imię odziedziczył po jednym z bohaterów Gumisiów. Najmniejszy pies z Wrocławia niestety zmarł w 2016 roku, jednak do tej pory uchodzi za najmniejszego psa w Polsce. 

Zobacz także:  Oddanie psa do schroniska lub nowego domu. Jak zapewnić mu szczęśliwe życie?

Najmniejsze psy na świecie – ranking małych ras

Najmniejsze psy na świecie ranking małych ras

Miłośnicy małych zwierzaków mają do wyboru kilka ras, które mogą uchodzić za najmniejsze psy świata. Oczywiście prym wiodą chihuahuy, jednak jest jeszcze kilka bardzo sympatycznych psiaków, które wyróżniają się mikroskopijnym niemal rozmiarem. 

Chihuahua – najmniejszy pies

najmniejszy pies świata chihuahua

Pieski tej rasy są bardzo popularne w naszym kraju. Zazwyczaj ważą one od 1,5 do 3 kilogramów, jednak na wystawach często dopuszczalne są nawet mniejsze pieski. Świadczy o tym chociażby Milly – najmniejszy pies świata – która waży zaledwie 500 gramów. 

Chihuahua to pieski o fantastycznym temperamencie, które są sympatyczne i bardzo przywiązane do swoich opiekunów. Wykazują się dużą energią do zabawy i są niemal całkowicie pozbawione agresji. Łatwo je wychować, a one same chętnie wchodzą w interakcję zarówno z dziećmi, jak i z innymi zwierzakami. 

Najmniejsze psy świata: maltańczyk 

najmniejszy pies świata maltańczyk

Maltańczyki to z reguły niewielkie zwierzaki. Jednak mało kto wie, że w Korei Południowej hodowane są najmniejsze linie tych psów, które oficjalnie uznawane są przez FCI. Malutcy przedstawiciele tej rasy pochodzący z Azji, są popularne przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. 

Charakterem pieski te nie odbiegają od maltańczyków z innych linii. Są bardzo czułe i żywiołowe. Uwielbiają pieszczoty i bardzo szybko przywiązują się do swojej rodziny. O ich szatę należy bardzo dbać, dlatego dobrym rozwiązaniem jest częste odwiedzanie salonu groomera. 

Najmniejsze rasy psów: yorkshire terrier

najmniejszy pies świata yorkshire terrier

Yorki to jedna z najpopularniejszych małych ras w naszym kraju. Pieski te wzorcowo ważą od dwóch do trzech kilogramów. Oprócz pięknej szaty i uroczego wyrazu pyska powinny mieć także harmonijną i dobrze umięśnioną budowę ciała. Na portalach z ogłoszeniami często pojawiają się oferty tak zwanych yorków miniaturek. Warto zaznaczyć, że taka rasa nie istnieje. 

Yorki same w sobie są dosyć małe, jednak nie powinny być ani karłowate, ani zbyt chude. Właśnie dlatego warto korzystać wyłącznie z hodowli zarejestrowanych w FCI. W ten sposób masz pewność, że kupiony piesek nie był wynikiem niewydolnych prac hodowlanych i rozmnażania zwierząt chorych i słabych. 

Yorki to rasowe teriery, które uwielbiają zabawy węchowe. Zachowały całkiem sporo instynktu myśliwskiego i chętnie polują na gryzonie

Najmniejsze psy świata: papillon

najmniejszy pies świata papillon

Kolejne malutkie pieski, które cieszą się dużą popularnością, to papilony. Zwierzaki te mogą ważyć nawet do pięciu kilogramów, jednak najmniejsze osobniki to pieski, które osiągają zaledwie kilogram. Charakterystyczne duże uszy z rosnącą na nich długą sierścią oraz bystry wzrok to znaki rozpoznawcze spaniela kontynentalnego.

Papilony o spokojnym charakterze doskonale nadają się na pieski dla osób starszych. Te nieco bardziej energiczne dobrze dogadają się z dziećmi. Pieski tej rasy są bardzo bystre, a na dodatek szybko przyzwyczają się do nowych warunków. W połączeniu z niewielkim rozmiarem są to świetne psy dla osób, które często podróżują lub regularnie się przeprowadzają. 

Najmniejsze rasy psów: pomeranian

najmniejszy pies świata pomeranian

Pomeraniany to nic innego, jak szpice miniaturowe. Zwierzaki te są malutkie i ważą średnio trzy kilogramy. Nie da się ukryć, że zachwycają przede wszystkim swoją okazałą szatą, szczególnie tworzącą się na szyi kryzą. Pieski tej rasy, tak jak zresztą inne szpice, kochają całą rodzinę, jednak przywiązują się przede wszystkim do jednej osoby. 

Zobacz także:  Pies domowy – od wilka do przyjaciela. Poznaj popularne rasy psów domowych

Wbrew niewielkim rozmiarom papilony mają dosyć mocny charakter i nie zawsze okazują się łatwe do ułożenia. Ich szkolenie powinno być urozmaicone i ciekawe dla psiaka. Nie warto jednak go zaniedbywać, ponieważ niewychowany pomeranian może bardzo mocno dać się we znaki. 

Najmniejsze psy świata: bichon frise

najmniejszy pies świata bichon frise

Bichon to czuły psiak do towarzystwa, który osiąga bardzo niewielkie rozmiary. Bardzo przywiązują się do opiekunów i kiepsko znoszą samotność. Wystarczy mu podstawowa dawka ruchu i dobrze funkcjonuje jako towarzysz dla starszych osób. 

Biszony w polskiej nomenklaturze kynologicznej funkcjonują jako kędzierzawe. W naszym kraju są średnio popularne. Najchętniej wybierają je Belgowie i Francuzi. 

Najmniejsze rasy psów: rosyjski toy

najmniejszy pies świata rosyjski toy

Rosyjski toy to jedna z najmniejszych ras świata. Pieski te były bardzo popularne na rosyjskich dworach w czasach przedrewolucyjnych. Rasa została odtworzona dopiero w latach pięćdziesiątych i dzisiaj dostępna jest w wariancie krótkowłosym i długowłosym. 

Pieski tej rasy ważą od jednego do trzech kilogramów. Są szczupłe i bardzo delikatne. Szybko przywiązują się do człowieka i uwielbiają zabawę. Rosyjskie toye to doskonała rasa dla początkujących opiekunów. Bywają mylone z chihuahuą, szczególnie dlatego, że w naszym kraju jest ich stosunkowo niewiele. 

Najmniejsze rasy psów– czy potrzebują specjalnego traktowania? 

najmniejszy pies świata biały

Najmniejszy pies świata – urazy

Najmniejsze psy świata to zwierzaki, które wyróżniają się bardzo delikatną i drobną budową ciała. Jest to niewątpliwie bardzo urocze, jednak generuje także dużą podatność na urazy. Właśnie dlatego psy tak małych ras powinny być chronione przed trudnymi warunkami atmosferycznymi oraz przed fizycznym kontaktem z ciężkimi przedmiotami. Dobrym pomysłem będzie także uniemożliwienie im skakania z dużej (dla nich) wysokości – na przykład z kanapy. 

Najmniejszy pies świata urazy

Czy oznacza to, że pieski małych ras nie powinny wychodzić na dwór, ani spotykać się z innymi przedstawicielami swojego gatunku? Bynajmniej! Nawet najmniejsza chihuahua na świecie potrzebuje kontaktu z innymi zwierzętami, nowych bodźców i spacerów. Warto po prostu dostosowywać aktywność do rozmiarów psiaka. Dobrym rozwiązaniem będzie także ciepła kurteczka i buty na zimę. Tak wyposażony psiak może ruszać w drogę na bezpiecznym terenie. 

Najmniejszy pies świata – wychowanie

Małe pieski uchodzą za jazgotliwe, niebezpieczne a czasami nawet na chwiejne emocjonalnie. Oczywiście, istnieje pewna predyspozycja genetyczna do szczekliwości, jednak nadmierna hałaśliwość i niestabilność są zazwyczaj efektem zaniedbań w wychowaniu.

Najmniejszy pies świata wychowanie

Bardzo często, ze względu na rozmiary psiaków, opiekunowie odpuszczają im wychowanie i szkolenie. Pieski, które ważą nieraz tyle, ile torebka cukru, nie mogą przecież wyrządzić nikomu poważnej krzywdy. Są za to słodkie i niemal idealne do przytulania. W tym wszystkim właściciele często zapominają, że mają do czynienia z psem, a nie z pluszową zabawką. Małe psy zbyt często brane na ręce czy przytulane wbrew swojej woli mogą z czasem zapadać na różnego rodzaju problemy emocjonalne, w tym na nerwicę. 

Brak intensywnych spacerów, odpowiedniej socjalizacji i szkolenia sprawiają z kolei, że otoczenie wydaje im się przerażające. Właśnie dlatego próbują bronić się przed każdym bodźcem groźnym i uporczywym szczekaniem. Tymczasem nawet najmniejszy pies może być stabilnym i sympatycznym kompanem, jeżeli zaspokoi się wszystkie jego potrzeby – nie tylko fizyczne, ale także te emocjonalne. 

Zobacz także:  Bajki o psach – najciekawsze produkcje o naszych czworonożnych przyjaciołach. Nie tylko dla dzieci!

Zalety najmniejszych ras psów

najmniejszy pies świata wśród traw

Najmniejsze psy świata często brane są pod uwagę przez potencjalnych opiekunów ze względu na dwie kwestie: wyjątkową urodę oraz możliwość trzymania ich nawet w bardzo małym mieszkaniu. Ta druga kwestia wymaga rozwinięcia. Panuje mylne przekonanie, że duże psy mogą mieszkać wyłącznie w domach z ogrodem, a maluchom wystarczy mieszkanie w bloku. Tymczasem to nie rozmiar lokum, a styl życia powinien decydować o tym, jakiego psa bierzesz pod swój dach. 

Rasy typowo obronne czy olbrzymie lubią mieć własny teren do ochrony. Właśnie dlatego dobrze czują się na otwartym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że aktywność psa – od zabawy po ćwiczenia i zdobywanie nowych bodźców – to kwestie, które powinny odbywać się na dworze. Właśnie dlatego tak istotne są regularne spacery. Nawet duży pies, który codziennie ma szansę na kreatywną aktywność na zewnątrz, może mieszkać w bloku. W mieszkaniu bowiem tylko śpi i odpoczywa. 

Jakie są więc prawdziwe zalety posiadania psa jednej z najmniejszych ras? 

  • niskie koszty utrzymania – małe pieski jedzą zdecydowanie mniej niż duże rasy
  • możliwość prostego transportowania psa z miejsca na miejsce
  • mniejsze potrzeby dotyczące aktywności fizycznej
  • zazwyczaj maluchy są łatwiejsze w wychowaniu niż duże rasy.

Najmniejszy pies świata to tytuł, o który co jakiś czas toczą się prawdziwe boje. W hodowlach dostępnych jest wiele ras, których przedstawiciele osiągają niewielkie rozmiary. Tak małe pieski wymagają delikatności i ochrony przed chłodem i upałem. Poza tym jednak są to takie same psy, jak wszystkie inne. W związku z tym ich potrzeby behawioralne są bardzo podobne do potrzeb dużych ras.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest najmniejsza rasa psa?

Istnieje kilka miniaturowych ras, które zasługują na to miano. Są to m.in. chihuahua, yorkshire terrier czy toy rosyjski. Pamiętaj jednak, że nadmierna miniaturyzacja psów ma też swoje wady, np. skrócenie życia czy poważne choroby.

Ile kosztuje pies Toudi?

Pies Toudi jako taki nie jest na sprzedaż, bo ma już swoich opiekunów. Nie jest to też osobna rasa. Toudi jest przedstawicielem rasy chihuahua. Psy te kosztują od 2000 zł do nawet 8000 zł.

Ile lat ma najmniejszy pies świata?

Tytuł najmniejszego psa na świecie nadal sprawuje Miracle Milly ze wzrostem 9,65 cm.

Ile kosztuje najmniejsza chihuahua?

Pamiętaj, że nie istnieje chihuahua miniaturowa. Jeśli hodowca chce sprzedać ci psy zminiaturyzowane, jest duża szansa, że będą one narażone na wiele chorób. Zdrowy osobnik rasy chihuahua kosztuje nawet do 10000 zł.

Ile kosztuje pies miniaturka?

Zależy to od rasy. Ceny psów miniaturowych, z uwagi na modę, często oscylują wokół 6000 zł.

Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.