Nadziąślak u psa jest zmianą łagodną, co oczywiście nie oznacza, że nie wymaga kontroli w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli chcesz, aby twój pupil cieszył się dobrym zdrowiem, koniecznie obserwuj jego zachowanie, a jeśli jakiekolwiek objawy wzbudzają twój niepokój, udaj się do lekarza. Regularne wykonywanie badań również może pomóc we wczesnym wykryciu poważnego schorzenia u pupila, jakim jest na przykład nowotwór, a to zwiększa szanse na powrót do zdrowia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest nadziąślak i jak się go leczy.

Czym jest nadziąślak u psa?

Nadziąślak u psa jest łagodną zmianą na powierzchni dziąseł. Ma postać charakterystycznych narośli na dziąsłach, które często zasłaniają także zęby. Mogą być wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, gromadzenia się bakterii, kamienia nazębnego, przewlekłego zapalenia dziąseł, a także na skutek urazu, nieodpowiedniej diety lub wahań hormonalnych. Wyróżnia się kilka rodzajów nadziąślaków:

  • włóknikowate;
  • kostniejące;
  • wielokomórkowe;
  • kolczystokomórkowe.

Omawiane zmiany nie powodują przerzutów u psów, jednak mogą znacząco wpływać na ich codzienne funkcjonowanie. Lekceważenie problemu może sprawić, że pies będzie cały czas odczuwał ból i utrudnione będzie gryzienie pożywienia. Jeśli zauważysz taki problem u swojego pupila, jak najszybciej udaj się na konsultację do weterynarza.

Nadziąślak u psa a higiena jamy ustnej

Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych jest niezbędnym elementem opieki nad czworonożnym pupilem. Higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia pupila. Możesz podawać psu specjalne kostki, których zadaniem jest czyszczenie jamy ustnej zwierzaka. Drugim sposobem na pozbycie się kamienia nazębnego u psa jest czyszczenie zębów za pomocą specjalnych szczoteczek dla psów oraz pasty do zębów.

W niektórych przypadkach konieczne może być usuwanie kamienia nazębnego u weterynarza, co zapobiega wielu chorobom przyzębia. Dbaj o zdrowie swojego pupila w każdym aspekcie, wykonuj zabiegi pielęgnacyjne i kontroluj stan jamy ustnej psa.

Zdrowe dziąsła u psa

Zastanawiasz się, jak powinny wyglądać zdrowe dziąsła u psa? Przede wszystkim zdrowe dziąsła mają różowy kolor. Jeśli delikatnie naciśniesz dziąsła palcem, stają się bladoróżowe lub wręcz białe. Szybko jednak wracają do pierwotnego koloru. Dziąsła twojego pupila powinny być różowe, lśniące, mokre i gładkie. Jeśli stają się nieco pomarszczone i suche, oznacza to, że zwierzak prawdopodobnie jest odwodniony.

Warto jednak pamiętać, że kolor dziąseł może się różnić w zależności od konkretnej rasy. Zdarza się, że na dziąsłach widoczne są ciemniejsze plamki, jednak zazwyczaj nie jest to objawem żadnej choroby, a jedynie skutkiem barwnika obecnego w skórze.

Nadziąślak u psa – rasy podatne na pojawienie się zmian w jamie ustnej

Wiele osób chcąc obdarzyć miłością cudownego zwierzaka, wybiera psa na swojego wiernego towarzysza. Psy są bardzo oddane, szybko przywiązują się do właściciela, są inteligentne, wierne, przyjazne i potrafią obdarzyć dużą dawką miłości. Miłośnicy czworonogów mogą wybierać rasy mniejsze, większe, bardziej przyjazne i towarzyskie lub dostojne i nieco wycofane. Wszystko zależy od upodobań i oczekiwań danej osoby. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że pewne rasy są bardziej podatne na schorzenia. Niektóre rasy psów mają pewne predyspozycje do powstawania nadziąślaków. Należy do nich między innymi:

Wspomniane rasy są bardziej podatne na pojawienie się zmian w obrębie dziąseł. Jednak nie oznacza to, że omawiane schorzenie nie może wystąpić także u innych czworonogów. Jedno jest pewne, warto kontrolować stan jamy ustnej, dziąseł i zębów pupila. Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna także u naszych czworonożnych przyjaciół. Zaniedbanie tego aspektu może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dla zwierzaka dolegliwości i chorób.

Narośl na dziąsłach – objawy

Bardzo często zdarza się tak, że zmiany w jamie ustnej pupila są zauważane przez właściciela bardzo późno. Nadziąślaki u psa pojawiają się często w przednim odcinku szczęki. Aby szybko je wykryć i przynieść ulgę zwierzakowi, warto regularnie kontrolować stan dziąseł i zębów pupila. Do głównych objawów towarzyszących pojawieniu się nadziąślaka u psa należy między innymi:

  • krwawienie z jamy ustnej;
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej;
  • ślinotok;
  • zmniejszony apetyt;
  • redukcja masy ciała;
  • problemy z przeżuwaniem pokarmu.

Wymienionych objawy są dosyć charakterystyczne i łatwo je zauważyć. Jeśli dostrzeżesz u swojego pupila wymienione dolegliwości, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii.

Diagnoza i leczenie nadziąślaka

Jedynie doświadczona osoba po przeprowadzeniu badania będzie mogła postawić trafną diagnozę, oceni, czy zmiany są łagodne, czy mają charakter nowotworowy. Kolejny krok to wdrożenie odpowiedniego leczenia, które pomoże zwierzakowi wrócić do zdrowia. Często jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Leczenie nadziąślaka u psa polega przede wszystkim na usunięciu przerośniętych tkanek w jamie ustnej wraz z możliwym marginesem. Ważne jest również wykonanie badania histopatologicznego. Szybkie rozpoczęcie leczenia to gwarancja sukcesu, im większa zmiana, tym poważniejszy zabieg.

Koszty zabiegu usunięcia nadziąślaka u psa

Jeśli zauważyłeś u swojego pupila narośl, która może być nadziąślakiem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Leczenie jest niezbędne, aby poprawić jakość życia pupila i nie doprowadzić do poważnych powikłań i rozwoju choroby. W wielu przypadkach niezbędny okazuje się zabieg chirurgiczny, który jest dosyć kosztowny. Usunięcie nadziąślaka nazywane jest zabiegiem gingiwektomii. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

Warto podkreślić, że im szybciej zgłosisz się ze swoim czworonożnym przyjacielem do lekarza, tym większe ma on szanse na powrót do zdrowia. Koszty zabiegu zaczynają się od około 300 złotych i w dużym stopniu zależą od wielkości zmiany i tego, jak bardzo skomplikowany będzie zabieg. Wcześniej lekarz musi wykonać zdjęcie RTG. Z kolei po zabiegu wykonuje się również badanie histopatologiczne wyciętej zmiany. Po takiej operacji wymagana jest szczególna pielęgnacja jamy ustnej pupila. Szczegółowe zalecenia przekaże lekarz wykonujący zabieg.

Psy, tak jak inne domowe zwierzęta, mogą borykać się z różnymi dolegliwościami i schorzeniami. Ważne jest regularne kontrolowanie zdrowia pupila i wykonywanie podstawowych badań. Jeśli zauważysz u zwierzaka niepokojące objawy, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii. Schorzenia takie jak nadziąślak u psa nie należą do bardzo groźnych, jednak mogą znacząco obniżać komfort życia. Nie bagatelizuj niepokojących objawów. Jedynie doświadczony lekarz weterynarii może wykonać niezbędne badania, postawić trafną diagnozę i wdrożyć leczenie, które pomoże psu wrócić do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.