Zapamiętaj!

  • Jeśli pies zjadł leki, zachowaj spokój i ocen sytuację.
  • Natychmiast skontaktuj się z weterynarzem i opisz sytuację.
  • Nie wywołuj samodzielnie wymiotów u psa ani nie podawaj domowych środków bez konsultacji.
  • Monitoruj psa pod kątem objawów zatrucia, takich jak wymioty, drżenie czy zmiana zachowania.
  • Leki przechowuj w miejscu niedostępnym dla psa i dzieci.
  • Uważaj przy zażywaniu leków, by nie upuścić tabletki.

Pies zjadł leki – jak zareagować?

Pies zjadł leki? Przede wszystkim zachowaj spokój. Panika nie pomoże ani tobie, ani zwierzakowi. Wyjątkowo ważne jest jednak, abyś szybko ocenił, jakie leki i w jakiej ilości pies połknął. Jeśli możesz, sprawdź opakowanie – etykieta lub nawet nazwa specyfiku to bardzo cenne informacje. Wiedza na temat konkretnego leku pomoże weterynarzowi w ocenie zagrożenia i podjęciu odpowiednich kroków.

Następnie natychmiast skontaktuj się ze specjalistą. Nie czekaj na pojawienie się objawów, ponieważ w wielu przypadkach interwencja w ciągu pierwszych godzin po spożyciu może być kluczowa. Nie próbuj samodzielnie wywoływać wymiotów u psa ani podawać mu domowych środków, chyba że zaleci to weterynarz. Takie działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku!

W trakcie rozmowy z lekarzem opisz dokładnie, jakie leki zjadł pies oraz w jakiej ilości. Jeśli jesteś w stanie, podaj też orientacyjny czas, kiedy do tego doszło. Wszelkie informacje o stanie zdrowia twojego pupila, wcześniejszych chorobach czy przyjmowanych lekach będą pomocne. Weterynarz może poprosić cię o przyniesienie opakowania leku lub podanie jego dokładnej nazwy – im więcej szczegółów, tym lepsza diagnoza i szybsza pomoc.

Jakie objawy mogą wskazywać na zatrucie lekami?

Objawy zatrucia lekami mogą różnić się w zależności od rodzaju substancji i jej ilości. Wiele psów doświadcza wymiotów, biegunki, letargu, drżenia czy trudności w oddychaniu. Po spożyciu niektórych medykamentów pies może także mieć rozszerzone lub zwężone źrenice, a skóra staje się zimna lub wręcz przeciwnie – nadmiernie ciepła.

Niektóre leki mogą powodować zaburzenia rytmu serca, nadmierne ślinienie, a nawet utratę przytomności. Dodatkowo możesz zauważyć, że pies zaczyna chwiać się na nogach, czy też ma trudności z utrzymaniem równowagi. Warto też zwrócić uwagę na zachowanie zwierzęcia – czy jest ono bardziej pobudzone, drażliwe, czy może apatyczne i wycofane. Niektóre leki mogą również wpływać na apetyt i prowadzić do jego zwiększenia lub utraty.

Pamiętaj, że niektóre objawy mogą pojawiać się z opóźnieniem, nawet kilka godzin po spożyciu leku. Dlatego ważne jest ciągłe monitorowanie psa przez przynajmniej 24 godziny, nawet jeśli początkowo pozornie wszystko jest w porządku. 

Jak unikać niebezpiecznych sytuacji z lekami w domu?

Pies zjadł leki lub boisz się takiej sytuacji? Zawsze przechowuj medykamenty w miejscu niedostępnym dla zwierzaka, najlepiej w zamkniętej szafce lub wysoko na półce. Jeśli masz dzieci w domu, dbaj również o to, aby nie miały one dostępu do leków, ponieważ mogą przypadkowo zostawić je w zasięgu psa (a także samodzielnie je połknąć).

Nie zostawiaj tabletek czy opakowań na blatach, stolikach czy w miejscach, gdzie pies mógłby sięgnąć. Zachowaj czujność, gdy bierzesz leki – psa może przyciągnąć szelest opakowania lub upuszczona tabletka. Gdy korzystasz z leków, zawsze rób to nad stołem, dzięki czemu ewentualnie upuszczona tabletka nie trafi od razu w zasię psiego pyska.

Trening może okazać się nieoceniony. Naucz psa komend „nie” oraz „zostaw”. Te mogą okazać się nieocenione! Pamiętaj, że twoje działania i dbałość o bezpieczeństwo mogą uratować życie czworonogowi!

Pies zjadł leki – podsumowanie

Każda sytuacja, w której pies miał dostęp do leków, wymaga szybkiej reakcji i odpowiedniej wiedzy, by móc podjąć właściwe kroki. Dbaj o to, aby medykamenty były przechowywane w miejscach niedostępnych dla zwierzęcia i edukuj siebie oraz domowników na temat zagrożeń związanych z przypadkowym połknięciem leków przez psa. W razie konieczności nie wahaj się kontaktować z weterynarzem, aby zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi najlepszą możliwą opiekę!

Archiwum: październik 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.