Zabawa jest niezwykle istotnym elementem kociej codzienności. Chociaż zostały udomowione prawie dziesięć tysięcy lat temu, koty zachowały w sobie bardzo ważny element dzikości, który behawioryści i etolodzy nazywają „kotem pierwotnym”. Bardzo ważnym jego elementem jest polowanie. W warunkach domowych koty nie mają dostępu do ptaków i myszy, dlatego ekwiwalentem polowania jest dla nich właśnie zabawa. Bez niej frustrują się i popadają w apatię. Właśnie dlatego odpowiednio dobrane zabawki dla kota są kluczem do szczęścia naszego mruczka.
Zabawki dla kota – nieograniczony wybór i wiele pułapek
Obecnie na rynku możesz znaleźć wiele rodzajów zabawek dla kota. Są dostępne w różnych kształtach i kolorach. Coraz częściej można spotkać się z zabawkami interaktywnymi. Czy każda z nich będzie dobrym wyborem dla czworonożnego przyjaciela?
Kocie zabawki – jakich się wystrzegać?
Na początku warto określić, które z dostępnych w sklepach zabawek już na wstępie powinieneś skreślić ze swojej listy.
Koty są zwierzętami wyjątkowo wrażliwymi, które posiadają niezwykle wyostrzony zmysły. Ich słuch jest o wiele lepszy niż słuch człowieka, dlatego mogą reagować lękiem, czy frustracją na wiele dźwięków, które dla nas są całkowicie neutralne. Lepiej więc nie inwestować w zabawki, które są hałaśliwe, wygrywają melodyjki, czy strzelają piszczącymi dźwiękami.
Do kociego instynktu najlepiej przemawia zabawka, która fizycznie przypomina jego potencjalną ofiarę. Nie warto więc interesować się zabawkami w intensywnie krzykliwych kolorach albo odrealnionych kształtach. Oczywiście, część kotów chętnie bawi się wszystkim, co się rusza, jednak pierwszym wyborem zawsze powinna być zabawka przypominająca kształtem mysz, a nie, przykładowo, małą krowę.
Z listy zakupów warto też skreślić zabawki niesolidnie wykonane, z dużą ilością plastiku i innych materiałów syntetycznych. Pomijając kwestie ekologiczne, takie zabawki szybko się rozpadają i nie zawsze są dla czworonoga bezpieczne.
Zabawki dla twojego kota – co masz do wyboru?
Na szczęście większość dostępnych na rynku zabawek może być z powodzeniem wykorzystywana w zabawie z kotem. Poniżej znajdziesz krótki przegląd tych najpopularniejszych.
Wędki
Wędka jest jedną z najpopularniejszych i najlepiej dostępnych zabawek dla kota. Składa się z plastikowego lub drewnianego kija i linki, na której zawieszona jest zabawka. Może być to nasączona kocimiętką myszka, piórka, czy czyszczące zęby patyczki matatabi. Często element linki bywa pomijany i na końcu kijka znajduje się pióropusz z tasiemek i kolorowych piór.
Wędka jest bardzo wygodną zabawką dystansową. Pozwala skutecznie imitować gonitwę za zwierzyną, jest bezpieczna a ze względu na dużą różnorodność modeli łatwo wybrać taką, która najbardziej odpowiada konkretnemu kotu.
Wędka jest bardzo istotnym elementem socjalizacji kociąt, które wcześnie straciły matkę. Zabawa dystansowa pozwala bowiem minimalizować ryzyko polowania na ręce opiekuna.
Piłeczki i pluszowe myszki
Drobne zabawki, które toczą się, uciekają kotu z łap lub po prostu wyglądem imitują ofiarę także są potrzebne do efektywnej zabawy. Warto jednak przeprowadzać wstępną selekcję i eliminować takie, które wydają głośne dźwięki. Co więcej, tego typu zabawki mają tendencję do „znikania” i pojawiania się po jakimś czasie w ilościach hurtowych pod kanapą lub komodą.
Zabawki interaktywne
Zabawki interaktywne to hit ostatnich czasów. Zapewniają kotu rozrywkę i pobudzają jego zmysły. W sklepach dostępne są takie urządzenia jak labirynt na karmę, który pobudza ciekawość kota, rozwija go intelektualnie i motywuje do podjęcia działań w celu zdobycia pożywienia. Niektóre zabawki mechaniczne wprawiają w ruch niewielkie elementy, które kot próbuje złapać. Jest to rozrywka czasami na długie godziny.
Ciekawym rozwiązaniem jest także masażer dla kota. Tego typu struktury pobudzają zmysły, a dodatkowo masują różne elementy ciała – w tym także dziąsła.
Maty węchowe
Maty węchowe cenione są nie od dzisiaj przez właścicieli psów. Koty także chętnie z nich korzystają, a zabawki te działają bardzo podobnie na obydwa gatunki. Mata może mieć różną strukturę, jednak koniecznym elementem jest możliwość ukrycia w niej ulubionych smaczków pupila. Taka zabawka rozwija kota intelektualnie i fizycznie. Dodatkowo zajmuje jego czas i często ma działanie terapeutyczne – na przykład przeciwlękowe.
Kopacze
Zapewne nie raz zaobserwowałeś, jak twój kot łapie większe przedmioty (pluszowe zabawki lub nawet twoją rękę) i zaczyna energicznie kopać je tylnymi nogami. Tego typu zachowanie jest bardzo ważnym elementem polowania i walki. W celu urozmaicenia zabawy powstały stosunkowo proste gadżety – kopacze. Są to podłużne miękkie zabawki wykonane z solidnego pluszu. Warto włączyć je do kociego wyposażenia, ponieważ zazwyczaj cieszą się ogromnym powodzeniem wśród mruczków.
Zabawka dla kota – która będzie najlepsza?
Jak widać liczba zabawek, które są dobrze tolerowane przez koty i rozwijają ich zmysły jest bardzo duża. Wielu opiekunów wciąż zastanawia się, które wybrać. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ kocie gusta bywają bardzo różne.
Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem przy wybieraniu zabawki dla kota jest postawienie na różnorodność. Koniecznie zaopatrz się w kilka wędek o różnych końcówkach. Coraz popularniejsze są solidne wędki z wymienialnymi końcówkami. Takie rozwiązanie pozwala zapobiegać nudzie, a jednocześnie jest ekologiczne. Nie musisz bowiem kupować tysiąca różnych plastikowych wędek. Inwestujesz raz w dobrze wykonany, najczęściej drewniany kijek, do którego z czasem można dokupić kolejne końcówki.
Zabawka interaktywna, taka jak labirynt na karmę będzie dobrym wyborem, jednak nie każdy kot zainteresuje się tego typu rozwiązaniem. Obserwuj swojego kota i sprawdzaj, czym najchętniej się bawi. Jeżeli interesuje go kabel od ładowarki do telefonu, istnieje prawdopodobieństwo, że chętnie będzie bawił się wędką w formie pluszowego węża. Na niektóre osobniki bardzo dobrze działa szeleszczący dźwięk folii, inne wolą dźwięk piór, który przypomina lecącego w powietrzu ptaka.
Dobrym rozwiązaniem jest przetestowanie różnych opcji i inwestowanie w zabawki, które zwracają uwagę kota i sprawiają mu radość.
Zabawka dla kota – bez ciebie nie żadnego sensu
Podczas planowania zakupów powinieneś koniecznie zdać sobie sprawę z tego, że najważniejszym elementem procesu zabawy dla twojego kota jesteś ty. Nawet największa liczba wyszukanych zabawek interaktywnych nie zastąpi człowieka, który jest w stanie wprawić w ruch wędkę.
Kota należy aktywizować do zabawy. Codzienność tego zwierzęcia behawioryści określają terminem cykl łowiecki. Składa się on z następujących elementów:
- sen
- polowanie
- zabawa zdobyczą
- jedzenie
- mycie
- sen.
Powtarzanie cyklicznie tych czynności ma ogromne znaczenie w prawidłowym rozwoju kota. W warunkach domowych polowanie zastępowane jest właśnie przez zabawę. Koty instynktownie polują na obiekty, które są w ruchu. Niejednolite ruchy wędką, zastyganie w powietrzu, próby ucieczki spod kocich łap – to czynności, których na ten moment nie jest w stanie wykonać za nas żadna maszyna.
Ostatnim etapem udanej zabawy zawsze powinno być karmienie. W ten sposób zachowujemy cykl łowiecki i pozwalamy kotu na spełnienie wszystkich jego potrzeb behawioralnych.
Zabawka dla kota – więcej niż gadżet
Przez wielu opiekunów zabawki dla kota postrzegane są jako zbędne gadżety, które niepotrzebnie zaśmiecają dom. Tymczasem do prawidłowego rozwoju zwierzęcia zabawa jest absolutnie niezbędna. Bawią się nie tylko małe kociaki. Zabawa – mniej lub bardziej intensywna – towarzyszy kotom na wszystkich etapach życia a jej brak prowadzi do narastającej frustracji, problemów behawioralnych, a nawet do agresji.
W procesie zabawy kot wyładowuje nagromadzony podczas odpoczynku pakiet energii. Jeżeli nie ma dostępu do zabawek, a opiekun nie jest zainteresowany taką formą spędzania czasu, energia ta zostanie wyładowana w inny sposób. Może to być powodowane nudą niszczenie mebli, atakowanie rąk i nóg właściciela, próby ucieczki czy nawet kompulsywne wylizywanie futra.
Nie da się ukryć, że odpowiednie zabawki dla kota to niezbędny element wyprawki. Nowego przybysza zaopatrz w wędki, pluszowe myszki i kopacz – dostosowany do jego wielkości. Z czasem możesz uzupełniać asortyment o bardziej rozwinięte interaktywne zabawki.
Nie poddawaj się, kiedy kot z początku nie zwraca uwagi na podsuwane mu gadżety. Starsze koty, szczególnie te, które trafiają do domu z ulicy lub schroniska mogą potrzebować trochę więcej czasu, żeby nauczyć się z nich korzystać. Dobrze jest więc podsuwać zwierzakowi różnorodne opcje i zadbać o to, aby zabawa nie powtarzała się w nieskończoność. Koty bowiem szybko się nudzą.
Doświadczenie mi pokazało, że najważniejszą kocią zabawką jest w moim domu laser. Niezależnie od tego, co innego kupię, to mój pupil i tak nie polubi tego bardziej niż swojego ulubionego laserka.