Podstawowe potrzeby kota to nie tylko te fizjologiczne. Aby zwierzę cieszyło się pełnią życia, nie wolno zapomnieć o jego potrzebach emocjonalnych oraz gatunkowych. Te ostatnie to przede wszystkim zaspokajanie kocich instynktów łowieckich, które powinny znaleźć ujście w zabawie. Sprawia ona, że smutny kot staje się zadowolony, aktywny, ma mniejsze skłonności do nadwagi i innych chorób wynikających z braku ruchu. Co można jednak zrobić, gdy kot nie ma humoru i nie chce się bawić?
Znudzony kot – „leń” lub psotnik
Kot jest drapieżnikiem, u którego nadal istnieją gatunkowe potrzeby związane z łańcuchem łowieckim. Twój pupil potrzebuje rozładowania energii poprzez zabawę i odkrywanie czegoś nowego. Zabawy łowieckie zaspokoją jego instynkty – pod warunkiem że są przeprowadzane prawidłowo! Inne rodzaje zabaw, np. intelektualne czy stymulujące zmysły, pozwalają zwierzęciu na eksplorację i wysiłek umysłowy. Nierzadko potrzeba na nie więcej energii niż na wysiłek fizyczny. Kot będzie usatysfakcjonowany oraz… zmęczony. Warto wygospodarować sobie czas na takie zabawy np. wieczorem, aby znudzony kot mógł zażyć rozrywki.
Znudzony kot – przygotuj mu mieszkanie
Kot nawet w mieszkaniu o niewielkiej powierzchni nie musi się nudzić. Wystarczy pomyśleć o wnętrzu trójwymiarowo. Są oczywiście koty preferujące poruszanie się po „parterze”, ale większość tych zwierząt także wspinaczki, wskakiwania na wyżej położone powierzchnie, obserwacji otoczenia z góry.
Nawet w kawalerce możesz urządzić plac zabaw, z którego chętnie skorzysta smutny kot. Udostępnij mu przestronny drapak typu drzewo. Jeśli zająłby on zbyt wiele miejsca – postaw na mniejszy drapak, ale dodatkowo zamontuj na którejś ze ścian półki i kładki do wspinaczki oraz obserwacji. Kot z natury chętnie wchodzi na takie półki – czuje się tam bezpiecznie, ma oko na wszystko, nie niepokoją go np. psy czy dzieci.
Kocią nudę przełamiesz, dostosowując do potrzeb zwierzęcia własne meble. Regał na książki i bibeloty może mieć półki, po których twój zwierzak będzie wspinał się na górę. Coraz więcej interesujących pomysłów oferują też producenci mebli, proponując modele dostosowane do kocich potrzeb. Z kolei twórcy akcesoriów dla kotów starają się, aby „kocie meble” były stylowe i pasowały do różnych wnętrz. Smutny kot od razu odzyska humor, mając więcej zróżnicowanej przestrzeni do ruchu.
Znudzony kot a plac zabaw… na ścianie!
Półki dla kota powinny być przytwierdzone w takiej odległości od siebie i pod takim kątem, aby zwierzak mógł bez problemu przeskakiwać z jednej na drugą. Maksymalny kąt nachylenia półek względem siebie to 45°. Do drewnianych elementów możesz przyczepić np. fragmenty wykładziny dywanowej lub chropowatej tkaniny, które zwiększą przyczepność kota do powierzchni. Będą one stanowić ciekawe urozmaicenie terenu, a przy okazji ciekawe urozmaicenie terenu.
Na ścianie możesz przymocować także minimosty z drewnianych kołków, budki, legowiska, a nawet tunel (np. pod sufitem). Inspiracji szukaj w internecie – pomysłów nie brakuje!
Znudzony kot – zabawa to nie tylko polowanie
Każdy kot potrzebuje zabawek. Powinny one stymulować jego zmysły i zaspokajać instynkt łowcy. Koty mają swoje ulubione typy zabawek – preferencje te wykształcają się na wczesnym etapie życia. Kocię nieraz bawi się wszystkim, co znajdzie na swojej drodze, z czasem jednak wyraźnie zaczyna preferować konkretne zabawki. Są więc koty kochające wędki z piórami, aportujące piłeczki, uganiające się za grzechoczącą myszą. Do tego istnieje grupa zabawek, które uzna za interesujące każdy smutny kot.
Co robić jednak, jeśli zabawki są dostępne, a mimo to kot nie przejawia zainteresowania nimi? Być może już mu się „opatrzyły”. Kot dość szybko potrafi znudzić się zabawkami i stale potrzebuje nowych bodźców. Najlepszą metodą jest udostępnianie kotu na co dzień tylko części zabawek. Zmieniaj zabawki np. co tydzień – będą dla kota jak nowe.
Nie bój się niekonwencjonalnych zabawek. Znane opiekunom psów maty węchowe sprawdzają się także u kotów! Umieść pomiędzy skrawkami miękkiego materiału smakołyki i pozwól kotu przeszukiwać matę przy pomocy węchu. Koty, które lubią wyzwania, polubią też zabawki, z których trzeba wydobyć smakołyk, np. łapką (labirynty) lub tocząc przedmiot (kule na smaczki).
ABC zabawy z kotem
Kot powinien mieć oczywiście dostęp do zabawek, którymi musi się zająć samodzielnie. Pamiętaj jednak, że zabawki leżące na podłodze szybko mu się znudzą. Kota pobudzają ruch i dźwięk, ale przede wszystkim nieprzewidywalny ruch. Zabawki na baterie, które poruszają się po stałej trajektorii, szybko stają się nieciekawe, a kot – smutny. Nic nie zastąpi… opiekuna!
Twoim zadaniem podczas zabawy łowieckiej jest wprawianie „ofiary” w ruch. Świetnie nadaje się do tego wędka. Pamiętaj, że to symulacja polowania – ofiara nie może paradować przed drapieżnikiem, powinna przemykać przed nim na różne sposoby, chować się, uciekać. Poruszaj wędką nieregularnie. Długie wędki z piórami mogą też „wzbijać się” w górę jak ptaki. Kot powinien zaczajać się na ofiarę, gonić ją, wykonywać skoki. Niech podejdzie kilka razy do schwytania zdobyczy, aby nie było to takie łatwe. Pamiętaj jednak, że satysfakcjonująca zabawa to taka, która kończy się sukcesem. Kot musi złapać zabawkę – w ten sposób dopełnia się łańcuch łowiecki.
Aby zabawa była w pełni satysfakcjonująca, powinna imitować sekwencję, która ma miejsce w naturze. Najlepiej baw się z kotem przed posiłkiem lub podaj mu smakołyk po zabawie zakończonej schwytaniem „zdobyczy”. W ten sposób na pewno znudzony kot pobudzi się do aktywności.
Starasz się, a smutny kot nadal jest osowiały?
Jeśli pomimo Twoich starań kot nadal jest bierny, zastanów się, co jest przyczyną. Po pierwsze – czy nie mylisz znudzenia z apatią? Smutny kot może po prostu czuć się źle. Osowiałość, brak chęci do zabawy, ale także brak apetytu mogą być symptomami różnych chorób wewnętrznych. Apatyczny kot powinien zostać zbadany przez lekarza.
Smutny kot i jego zdrowie
Niechęć do wysiłku fizycznego przejawiają także koty starsze czy cierpiące na schorzenia stawów. Zwróć uwagę, czy twój koci senior nie ma problemów ze wskakiwaniem na parapet, choć dawniej robił to bez problemu, albo z wchodzeniem do kuwety. Nie zaniedbuj jego aktywności, ale dostosuj rodzaj zabawy do możliwości zwierzaka. Możesz sprawić mu kartonowe pudełko z dziurkami, przez które może wyciągać zabawki. Dobrą opcją będzie też tor piłeczkowy czy rozmaite kocie łamigłówki. Słowem – te zabawki, które wymagają użycia przednich łap, a nie biegu czy skoków. Z zabawy wędką też nie rezygnuj, ale niech kot bawi się, leżąc.
Pora zabawy a znudzony kot
Smutny kot może nie chcieć się bawić również dlatego, że wybrałeś niewłaściwą porę. Nie przeszkadzaj mu w drzemce i nie rozpoczynaj zabawy, gdy jest wyraźnie senny. Idealną porą na zabawę dla wielu kotów jest wieczór – to także korzystna sytuacja dla ciebie, ponieważ masz szansę wybawić zwierzaka przed nocą. Nie rezygnuj z inicjowania zabawy o różnych porach. Nigdy jednak nie wymuszaj na zwierzaku aktywności.
Relacja międzygatunkowa a smutny kot
Może przez jakiś czas zabawa z kotem była zaniedbywana i po prostu zwierzak nieco się rozleniwił? Sięgnij wówczas po zabawki aktywizujące. Przypomnij sobie, jakie rodzaje zabawek kot najbardziej lubił. Wiele zwierząt reaguje żywo na wędki z piórkami czy zabawki wydające odgłosy podczas zabawy. Może zainteresujesz kota, jeśli nagle zobaczy on pod kocykiem poruszający się obiekt?
Zioła dla znudzonego kota
Wiele kotów – choć nie wszystkie – reaguje żywo na kocimiętkę. Roślina na może pomóc rozruszać znudzonego kota. Znajduje się ona w wielu rodzajach zabawek. Jest też dostępna osobno, w formie kulek.
Jeśli kot jednak nie przejawia nią zainteresowania, być może woli walerianę albo matatabi? Ta ostatnia roślina zawiera aż dwa przyciągające koty atraktanty, które łączą właściwości kocimiętki i waleriany. Zbadano, że 75% kotów woli matatabi niż kocimiętkę. Matatabi ma formę patyczków do gryzienia – przy okazji zabawka ta czyści kocie zęby z osadów.
Depresja u kota
Apatyczny kot, któremu na pozór nic nie dolega, może cierpieć na depresję. Obniżenie nastroju tego stopnia może być spowodowane gwałtownymi zmianami w życiu czworonoga, na przykład przeprowadzką, czy pojawieniem się nowego członka rodziny. W takiej sytuacji warto obserwować samopoczucie naszego pupila i zapewnić mu wszystkiego, czego potrzebuje: poczucia bezpieczeństwa, zabawy, zaspokojenia instynktu łowieckiego, itd.
Czy laser to dobry pomysł dla smutnego kota?
Niektórzy próbują zachęcić koty do zabawy przy pomocy zabawki laserowej. Niestety, lasery mają wiele wad. Czasem zbyt mocno pobudzają koty, utrudniając im potem relaks. Poważniejszym problemem może być jednak frustracja wywołana niemożnością złapania poruszającego się obiektu.
Prawidłowa zabawa łowiecka z kotem powinna przebiegać według schematu wyznaczonego przez łańcuch łowiecki – a więc kończyć się schwytaniem „ofiary”. Smutny kot, który nigdy nie może złapać gonionego obiektu, nie odczuwa satysfakcji z zabawy. Jego frustracja będzie się pogłębiała. W końcu może zniechęcić się do zabawy.
Jeśli chcesz się bawić z kotem laserem – na przykład, gdy jest to zwierzak, którego trudno rozruszać – zabawa musi się kończyć nakierowaniem czerwonej kropki na realną zabawkę i złapaniem jej. Nie pozwól także kotu na zbytnie pobudzenie. Koty są krótkodystansowcami, ale wiele z nich podczas pogoni za laserem nie zwraca uwagi na własne ograniczenia fizyczne.
Smutny kot – czy zabawa pomoże?
Zabawa z kotem to nie tylko rozrywka – to bardzo istotny element codziennej opieki nad zwierzęciem. Dbasz w ten sposób o kondycję fizyczną i psychiczną kota, zapobiegasz rozwojowi nadwagi, a także umacniasz łączącą was więź! Każdy zdrowy, ale smutny kot doceni twoje wysiłki i poczuje się lepiej.