Nowy kot w domu to nie tylko radość, lecz także całkiem spora dawka tremy. Większość nowych opiekunów pragnie zapewnić swojemu podopiecznemu jak najlepsze warunki. Nowe otoczenie to dla kota spory stres, dlatego warto zawczasu dobrze przygotować się na jego przybycie. W ten sposób sprawisz, że adaptacja w nowym otoczeniu będzie dla niego dużo łatwiejsza. Czytaj nasz artykuł, aby odpowiednio wszystko zaplanować!
Koty w domu – dwa czy jeden?
Wieku opiekunów zastanawia się, czy przygarnąć jednego kota, czy może zdecydować się na dwa. W przypadku kociąt wiele fundacji, a nawet schronisk wydaje je do nowych domów wyłącznie w parach. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w domu mieszka już mruczący pupil. Skąd takie wymagania?
Dlaczego kot w domu potrzebuje towarzystwa?
Wbrew powszechnemu przekonaniu koty to zwierzęta społeczne, które często żyją w grupach i budują wielopoziomowe relacje z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Obecność drugiego kota w domu jest szczególnie ważna w przypadku kocich sierot, które nie miały szansy odbyć pełnej socjalizacji pod okiem swojej matki. Żyjąc wraz z matką i rodzeństwem, małe koty uczą się między innymi:
- granicy bólowej w drapaniu i gryzieniu;
- komunikacji w obrębie własnego gatunku;
- mechanizmów radzenia sobie ze stresem.
Nawet najbardziej oddany człowiek im tego nie zastąpi. W pewien sposób może natomiast pomóc obecność drugiego dorosłego kota lub przynajmniej rówieśnika.
Czy można więc przygarnąć jednego kociaka? Jeżeli miał szansę pierwsze dwanaście tygodni życia spędzić z matką i rodzeństwem – nie ma przeszkód. Sieroty lepiej adoptować w dwójkach lub na tak zwane dokocenie.
Mały kotek w domu – w jakim powinien być wieku?
Niestety, bardzo powszechną praktyką jest oddawanie do nowego domu kotów dwumiesięcznych. Wynika to z faktu, że takie zwierzaki są już względnie samodzielne – jedzą stały pokarm, są ciekawskie i korzystają z kuwety. Wspomniany czas dwóch miesięcy wiąże się jednak z psami. Szczeniaki faktycznie można (a nawet powinno się) wydawać do nowych domów w wieku dwóch miesięcy.
Kot w domu nie powinien pojawić się zbyt wcześnie
Jeśli chcesz, by mały kot w domu był już zwierzakiem ukształtowanym, potrzebujesz natomiast dodatkowych czterech tygodni.
Jeżeli decydujesz się na kota z dobrej hodowli, z pewnością otrzymasz te informacje od hodowcy. Kiedy przygarniasz kotka, który ma szansę zostać z matką do ukończenia dwunastego tygodnia życia, nie zabieraj go wcześniej. Zbyt wczesne oddzielenie często skutkuje problemami behawioralnymi w przyszłości.
Kot w nowym domu – zapewnij mu spokojne miejsce
Pierwsze dni kota w domu to dla niego bardzo stresujący czas. Maluchy zazwyczaj lepiej adaptują się do nowego miejsca niż koty dorosłe, jednak dla nich także zmiana otoczenia jest ogromnym przeżyciem. Właśnie dlatego w pierwszych dniach z nowym domownikiem kluczowe będą spokój i cierpliwość z twojej strony. Oto kilka ważnych wskazówek:
- Jeżeli masz taką możliwość, wydziel nowemu domownikowi oddzielne pomieszczenie, w którym panuje względny spokój. Pierwszą reakcją wielu zwierząt jest potrzeba ukrycia się, dlatego dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie pokoju w budkę dla kota. Bardziej prawdopodobne jednak, że na kryjówkę zwierzak wybierze przestrzeń pod łóżkiem, za kanapką lub pod regałem.
- Nie ingeruj, nie próbuj wyciągać go na siłę ani na szybko blokować wejścia do kryjówki. Przestrzeń, w której kot domu czuje się bezpiecznie, jest bardzo ważna i w najbliższym okresie będzie stanowiła swoistą bazę wypadową do innych części nowych dla niego wnętrz.
- Koniecznie zostaw miski z wodą i jedzeniem w miejscu, do którego kot ma dostęp. Nie przejmuj się, jeżeli nie będzie chciał jeść w twojej obecności. To całkowicie normalne.
Nie da się niestety odpowiedzieć na pytanie, jak długo kot będzie oswajał się w nowym domu. Niektórym zwierzakom zajmuje to kilka godzin, inne do pełnej aklimatyzacji potrzebują kilku tygodni, a w skrajnych przypadkach nawet kilka miesięcy.
Kotek w domu – jaką wyprawkę przygotować?
Zakupy dla nowego członka rodziny to zawsze bardzo ekscytujący moment. W co koniecznie trzeba się zaopatrzyć? Nieodzowne będą:
- miseczki – w miarę możliwości wybieraj te jak najpłytsze. Dobrze sprawdzą się płaskie talerzyki. Głębsze miski drażnią kocie wibrysy, co powoduje dyskomfort.
- poidło – koty nie są fanami picia wody, co prowadzi niestety do wielu problemów zdrowotnych. Najchętniej spożywana jest woda bieżąca, dlatego warto zdecydować się na fontannę dla kota;
- drapaki – dobrze zdecydować się na dwa, czyli poziomy i pionowy. Pionowy drapak dla kota w domu powinien być na tyle wysoki i stabilny, aby umożliwiać zwierzakowi rozciągnięcie kręgosłupa. Dobrze wyprofilowany drapak poziomy będzie z kolei świetnym legowiskiem;
- kuweta – niektóre koty preferują kuwety zakryte, inne z kolei wolą te otwarte. Zapytaj hodowcy lub tymczasowego opiekuna, z jakiej kuwety zwierzak korzystał w swoim poprzednim miejscu zamieszkania. Jeżeli nie masz dostępu do takich informacji, kup na początek najprostszy model, aby w razie potrzeby móc go łatwo wymienić;
- żwirek dla kota – małe koty zdecydowanie preferują miękkie żwirki, ponieważ poduszeczki ich łapek są bardzo delikatne. Na początek dobrze sprawdzi się żwirek bentonitowy o neutralnym zapachu;
- zabawki – powinny być jak najbardziej różnorodne. Z czasem przekonasz się, która z nich najbardziej przypada do gustu twojemu pupilowi. Małym kotom warto kupić zabawki dystansowe (przede wszystkim wędki), które uchronią twoje ręce przed podrapaniem i pomogą wyeliminować złe nawyki pupila z poprzedniego domu.
Nowy kotek w domu a rezydent
Wielu opiekunów zastanawia się, jak nowy kot w domu zareaguje na obecność rezydenta i odwrotnie. Jeżeli w twoim domu mieszka już mruczący lokator, wówczas do wprowadzenia nowego domownika trzeba podejść z głową.
Koty to terytorialne zwierzęta, które zazwyczaj źle znoszą pojawianie się w ich otoczeniu obcych zwierząt. Złe pierwsze wrażenie natomiast bardzo trudno zatrzeć.
Kot w domu – czym jest socjalizacja z izolacją?
Najskuteczniejszą, polecaną przez behawiorystów i hodowców metodą poznawania kotów w domu ze sobą, jest tak zwana socjalizacja z izolacją. Jej filarem jest początkowe izolowanie nowego domownika od rezydenta. Do tego konieczne jest wolne pomieszczenie – w ostateczności nawet łazienka. Zwierzęta nie powinny się widzieć.
Kolejne kroki to:
- przenoszenie zapachu jednego zwierzęcia na drugie poprzez głaskanie;
- wymiana pomieszczeń. Rezydent zostaje wpuszczony do pokoju nowego kota, podczas gdy ten zwiedza resztę domu;
- stawianie miski z jedzeniem po dwóch stronach drzwi, tak aby koty jadły razem, nie widząc się;
- spotkanie oko w oko.
Nowy kot w domu musi stopniowo przywyknąć do dotychczasowego lokatora i odwrotnie. Nie da się niestety określić, jak długo powinny trwać poszczególne etapy socjalizacji z izolacją, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna. Obserwuj reakcje zwierząt, a w razie potrzeby skonsultuj się z behawiorystą.
Nowy kot w domu to mnóstwo radości, ale także wiele wyzwań. Decyzję o przygarnięciu zwierzaka trzeba dobrze przemyśleć, a przy tym zaplanować wszystko tak, aby zapewnić mu jak najwięcej komfortu i bezpieczeństwa. Jeśli już ją podejmiesz, możesz wrócić do naszego artykułu, który na pewno pomoże ci uporządkować ważne kwestie.