Potrzebujesz kilku rzeczy, które zdecydowanie ułatwią ci opiekę nad nowym domownikiem. Jednak nie musisz się martwić, w szukaniu odpowiedniego wyposażenia nie ma nic trudnego, szczególnie, gdy masz już przygotowaną całą listę. Takie zakupy mogą być świetną zabawą i przyjemnością. 

Niezbędne wyposażenie dla kota powinieneś skompletować jeszcze przed jego przybyciem do domu. W tym artykule znajdziesz krótką listę produktów, które będą ci potrzebne. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w twoim domu!

Potrzebne rzeczy dla kota – nie tylko przedmioty

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, potrafią wyczuwać jego nastrój, przytulają się i obdarzają bezgraniczną miłością. Mogą stać się członkami rodziny i świetnie dogadać się również z dziećmi. Pamiętaj jednak, że zwierzę to nie zabawka, wymaga dobrego traktowania i odpowiedniej opieki. To ty jesteś odpowiedzialny za tę istotę, którą zapraszasz do swojego domu. Musisz poświęcić jej wystarczająco dużo czasu i zaspokoić podstawowe potrzeby. 

Jeśli podjąłeś już decyzję, że w twoim domu zamieszka kot, musisz się odpowiednio do tego przygotować. Nie ma znaczenia, czy przygarniesz dorosłego zwierzaka ze schroniska, czy rasowego małego kociaka. Niezbędne akcesoria będą takie same. Choć wyprawka dla kota jest ważna, to nie zapominaj o tym, aby zdobyć wiedzę o kocich potrzebach. W ten sposób szybko staniesz się najlepszym właścicielem, jakiego tylko mógłby mieć nowy członek twojej rodziny.

Koty lubią mieć dużo przestrzeni. Jednak nie martw się, jeśli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu. Wystarczy, że odpowiednio zaaranżujesz miejsce dla pupila, a z pewnością będzie on bardzo szczęśliwy. 

Niezbędne wyposażenie dla kota

Wiesz już, że przybycie do domu nowego zwierzaka to duże wydarzenie dla wszystkich domowników. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Na początku udaj się na zakupy i wybierz kilka niezbędnych akcesoriów! Jakie są potrzebne rzeczy dla kota? Co będzie niezbędne podczas pierwszych wspólnych dni, a także na późniejszym etapie? Przygotowaliśmy dla ciebie krótką listę niezbędnego wyposażenia dla kota!

Odpowiednia karma

Wyprawka dla kota nie może istnieć bez odpowiedniego pożywienia. Potrzebna jest karma, która dostarczy do organizmu zwierzęcia wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wybierz produkt z dobrym składem, o wysokiej zawartość mięsa, za to bez udziału zbóż. Dotyczy to zarówno karmy suchej, jak i mokrej. 

Jeśli do twojego domu zawita młody kotek, powinieneś postawić na jedzenie przeznaczone dla zwierząt rosnących. Oczywiście najlepiej jest kontynuować to żywienie, które podawane było w hodowli. O wszystkim jednak powinien poinformować cię doświadczony hodowca, od którego kupujesz kota.

Kuweta

Kolejnym niezbędnym elementem wyprawki dla kota jest oczywiście kuweta. Ma to duże znaczenie, szczególnie jeśli twój kot będzie mieszkał wyłącznie w domu. Można powiedzieć, że kuweta to po prostu kocia toaleta. Wybór jest naprawdę ogromny, najlepiej dopasować odpowiedni model do wielkości i potrzeb pupila. 

Możesz postawić na kuwetę krytą, która jest bardziej praktyczna – żwirek nie będzie się z niej aż tak wysypywał i po prostu nie będzie widoczny. Z kolei kuweta odkryta może okazać się lepszym wyborem na początek, bo jest tańsza, a nie do końca masz pewność, którą wersję będzie wolał twój kot. Jeśli chodzi o umieszczenie kociej toalety, zdecydowanie powinna się ona znajdować w mało uczęszczanym zakątku mieszkania. 

Żwirek

Jeśli masz już kuwetę, niezbędny będzie również żwirek, który się do niej wsypuje. Jeśli chodzi o ten rodzaj wyposażenia dla kota, wybór jest ogromny. W sklepach znajdziesz między innymi żwirek:

 • silikonowy;
 • bentonitowy;
 • drewniany;
 • kukurydziany. 

Tu też trzeba uwzględnić upodobania pupila, ponieważ nie każde wypełnienie może mu pasować. Koty są w tej sprawie dosyć wybredne. Właśnie z tego względu na początku nie kupuj wielu produktów w dużych opakowaniach. Sprawdź, co będzie odpowiadało twojemu małemu przyjacielowi i dopiero później możesz zaopatrz się w zapas konkretnego wypełnienia.

Miseczki na wodę i karmę

Niezbędne wyposażenie dla kota to również odpowiednie miseczki na karmę oraz wodę. Rozmiar musisz dostosować do wielkości swojego zwierzaka. Możesz wybierać spośród misek:

 • ceramicznych;
 • metalowych;
 • plastikowych;
 • melaminowych. 

Nie kupuj zbyt dużych misek, a ich wygląd po prostu dopasuj do swojego gustu. Oczywiście, bardziej trwałe będą wyroby ceramiczne lub metalowe. Może przydać ci się także silikonowa podkładka, dzięki której pies nie zabrudzi podłogi podczas jedzenia. Zdarza się, że koty wyciągają jedzenie z miski i chcą jeść bezpośrednio z podłogi, właśnie wtedy podkładka może być użyteczna.

Szelki i smycz dla kota

Szelki i smycz mogą się przydać, jeśli zamierzasz wychodzić z pupilem na dwór. Warto w takim przypadku zawiesić przy szelkach adresówkę z danymi i numerem telefonu, gdyby kot się zgubił. Smycz powinna być dostosowana do rozmiaru i potrzeb zwierzęcia. Wyprawka dla kota może obejmować również obrożę. Sprawdza się ona głównie przy kotach wychodzących samodzielnie i powinna być wyposażona w mechanizm samorozpinający.

Transporter dla kota

Transporter to oczywiście podstawa, jeśli do swojej rodziny chcesz przygarnąć kota. Przyda ci się od razu podczas podróży z hodowli czy schroniska do domu. Potem będzie sprawdzał się w trakcie każdej podróży, łącznie z tymi do lekarza weterynarii. Transporter jest podstawą, aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzakowi, a także właścicielowi na przykład podczas jazdy samochodem. Do wyboru masz to wyposażenie dla kota w wersjach:

 • plastikowej;
 • materiałowej torby na ramię;
 • plecaka z okienkiem.

Zabawki – niezbędne wyposażenie dla kota

Jeśli w twoim domu pojawi się kot, z pewnością nie możesz zabraknąć u ciebie różnych zabawek, które będą świetną atrakcją dla pupila. Ich wybór jest tak duży, że z pewnością nie będziesz mógł się zdecydować. W sklepach znajdziesz różne myszki, piłki, piórka i wiele innych. Wyprawka dla kota bez zabawek nie istnieje. Dzięki nim zachęcisz zwierzę do ruchu, nawiążesz z nim więź, a także zaspokoisz jego instynkt łowiecki.

Drapak – niezbędne wyposażenie dla kota

Drapak powinien znaleźć się w każdym domu, w którym przebywają koty, jeśli chcesz ustrzec się przed zniszczeniem mebli. Można powiedzieć, że to swoisty plac zabaw dla kota. Może być mniejszy lub większy, a wszystko zależy od tego, ile wolnej przestrzeni masz w domu. W wyprawce dla kota drapak to konieczność.

Legowisko do spania

Na pewno wiesz, że koty mają swój charakter i nie są bardzo posłuszne, po prostu lubią chodzić własnymi ścieżkami. W związku z tym, nawet jeśli kupisz im cudowny kojec do spania, i tak będą kładły się tam, gdzie chcą. Nie oznacza to, że legowisko nie jest potrzebne. Świetnie sprawdzą się budki – koty lubią chować się w takie miejsce, bo czują się tam bezpiecznie. Wystarczy, że zaobserwujesz, gdzie najczęściej kładzie się twój pupil, a następnie położysz tam zakupione legowisko dla kota. W ten sposób łatwo nauczy się spać na swoim posłaniu. 

Potrzebne rzeczy dla kota – pielęgnacja

Ostatnim elementem w kompletowaniu wyprawki dla kota jest oczywiście zakup akcesoriów do pielęgnacji pupila. Wyprawka dla kota powinna obejmować przynajmniej szczotkę oraz obcinacz do pazurów. Czasem przydatne są też kosmetyki albo inne przyrządy do czesania. Wszystkie informacje dotyczące pielęgnacji pupila powinieneś uzyskać u doświadczonego hodowcy, od którego kupujesz pupila, lub od groomera. 

Zwierzęta to cudowne stworzenia, które wniosą do twojego życia wiele radości i miłości. Jednak należy pamiętać, że to także ogromna odpowiedzialność, a decyzja o zakupie kota lub przygarnięciu go ze schroniska powinna być dobrze przemyślana. Zwierzęta to nie zabawki, które możesz rzucić w kąt, gdy ci się znudzą. Jesteś za nie odpowiedzialny, a one są zależne wyłącznie od ciebie. Trzeba mieć czas, aby zajmować się swoim pupilem, a także odpowiednio go wychować. Niezbędne są też pieniądze na żywienie, profilaktykę, leczenie i wyprawkę dla kota.

Choć koty nie są bardzo wymagającymi zwierzętami, to nie są też odpowiednie dla każdego. Przemyśl dobrze swoją decyzję i porozmawiaj z bliskimi. Jeśli wspólnie dojdziecie do wniosku, że jesteście gotowi na nowego członka rodziny, wybierzcie sprawdzoną i legalną hodowlę lub schronisko i przygarnijcie cudownego przyjaciela na wiele lat. Wiesz już, jakie akcesoria będą ci niezbędne w pierwszych wspólnych dniach. To tylko krótka lista potrzebnych rzeczy dla kota. Z pewnością znajdziesz coś jeszcze, co może wam się przydać później. Twój pupil na pewno będzie zachwycony nowym domem i miłością, jaką go obdarzycie!

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)