Każdy, kto miał szansę obserwować dorastające kocięta, dobrze wie, że zmieniają się niemal z dnia na dzień. Kiedy jednak trafia do nas kot, którego wieku nie znamy, oszacowanie go na pierwszy rzut oka może być bardzo trudna. Oczywiście na wiele pytań może odpowiedzieć lekarz weterynarii. Warto jednak poznać kilka faktów na temat tego, jak długo rosną koty i kiedy osiągają pełną dojrzałość. Sprawdź, kiedy kot jest dorosły.
Kiedy kot jest dorosły?
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak długo rosną koty. To bardzo indywidualna kwestia, na którą ma wpływ wiele czynników, od genów aż po tryb życia. Przyjmuje się, że u samic okres wzrostu dobiega końca po ukończeniu pierwszego roku życia. Samcom zajmuje to nieco więcej czasu. Każde zwierzę rozwija się jednak w swoim własnym tempie.
Kociak do szóstego miesiąca życia rośnie naprawdę szybko. Po osiągnięciu tego wieku (który często wiąże się z rozpoczęciem dojrzewania płciowego) tempo wzrostu nieco maleje. Przez pierwszy rok życia zwierzęta jednak intensywnie się rozwijają, co przekłada się między innymi na zapotrzebowanie energetyczne.
Kiedy kot skończy rok (z marginesem dwóch–trzech miesięcy) prawdopodobnie osiągnie już swoje docelowe rozmiary. Rozrost tkanki mięśniowej będzie jednak trwał przez kolejne miesiące. Przyjmuje się, że do drugiego roku życia zwierzęta te kształtują swoją docelową budowę ciała.
Jeżeli czujesz się zaniepokojony rozmiarami swojego mruczka czy postępem w jego rozwoju, najlepiej zgłoś się do lekarza weterynarii, który przyjrzy się kotu i rozwieje twoje wątpliwości. Pamiętaj, że każdy zwierzak rozwija się w swoim własnym tempie.
Co wpływa na wielkość kota?
Poszczególne rasy kotów różnią się od siebie wielkością i budową ciała. Podczas gdy przedstawiciele rasy maine coon mogą ważyć nawet 10 kilogramów, dla dorosłych kotów singapurskich standardem będzie rozmiar o nawet 80% mniejszy. Wniosek jest więc prosty – na budowę kociego ciała wpływ mają przede wszystkim geny. To jednak nie wszystko. W ostatnich latach coraz częściej pisze się o tym, że na docelowy rozmiar zwierzęcia wpływa wiele czynników, także tych środowiskowych.
Jak żywić dorastającego kota?
Udowodniono także, że niedożywienie ciężarnej kotki może mieć wpływ na opóźnienie rozwoju (fizycznego i emocjonalnego) u jej dzieci. Pierwsze tygodnie życia to czas, w którym niebagatelne znaczenie ma żywienie. Karma dla kociąt nie musi być koniecznie przeznaczona dla tej konkretnej grupy wiekowej, może być to karma taka, jaką podaje się, kiedy kot jest dorosły. Najważniejsze, aby była pełnomięsna, mokra i pozbawiona zbóż.
Kocięta mają jednak znacznie wyższe zapotrzebowanie na kalorie, a karmy przeznaczone dla kociąt z reguły mają wyższą wartość energetyczną. Ich wybór może więc być bardziej opłacalny z punktu widzenia twojego portfela. Aby kociak rósł i prawidłowo się rozwijał, powinien dostawać dokładnie tyle karmy, ile potrzebuje. Właśnie dlatego co do zasady kociętom nie ogranicza się porcji. Powinny być karmione zgodnie z zasadą ad libitum, czyli dostawać tyle karmy, ile chcą.
Nie musisz się martwić, że maluch będzie mieć nadwagę. Kot, który rośnie, ma mnóstwo energii, dlatego kiedy prosi o jedzenie, to znaczy, że po prostu go potrzebuje. W okresie około 12 miesiąca życia apetyt nieco wyhamowuje, wówczas też można z powodzeniem przestawić pupila na karmy dla kotów dorosłych.
Dobrostan i choroby
Pamiętaj, że nawet kiedy kot jest dorosły, to może mieć po prostu drobną budowę ciała. Również choroby czy niedożywienie we wczesnym kocięctwie mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do zahamowania wzrostu. Koty uratowane z bardzo złych warunków czasami zaczynają rosnąć nieco później. Co ciekawe, udowodniono także, że niedożywienie ciężarnej kotki może mieć na opóźnienie rozwoju (fizycznego i emocjonalnego) u jej dzieci.
Niestety, wiele kociąt doświadcza bezdomności, z którą wiążą się liczne choroby i problemy. Niedożywienie, pasożyty czy koci katar mogą (chociaż nie muszą) mieć przełożenie na wygląd w dorosłości i rozwój kociaka. Niektóre kociaki, nawet jeżeli trafią do dobrego domu i zostaną w pełni wyleczone, mogą wyrosnąć na drobne i dosyć wątłe osobniki.
Właśnie dlatego ocena wieku kota po samej wielkości jego ciała może być naprawdę trudnym wyzwaniem. Znacznie skuteczniejszym miernikiem jest na przykład wygląd pazurów czy stan zębów.
Kiedy kot jest dorosły i osiąga pełną dojrzałość?
Z punktu widzenia człowieka oczywiste jest, że dojrzewanie to nie tylko rozwój fizyczny, ale także psychiczny i emocjonalny. Zwierzęta również dojrzałość płciową i fizyczną osiągają wcześniej niż tę emocjonalną. W tym wypadku również wiele zależy od cech indywidualnych i środowiskowych.
Kiedy kot jest dorosły, staje się spokojniejszy. Więcej śpi i zdecydowanie mniej szaleje. Na pełne ukształtowanie się jego charakteru i osobowości można jednak czekać nawet do trzech urodzin!
Kiedy warto kastrować kota?
Kastracja jest bardzo ważnym zabiegiem, który powinien być przeprowadzony u każdego niehodowlanego kota. Poddaje się jej zarówno kocury, jak i kotki. Polega na chirurgicznym usunięciu narządów rozrodczych. Zapobiega bezdomności oraz niektórym groźnym chorobom (w tym nowotworowym).
Wielu opiekunów zastanawia się, kiedy kot jest dorosły i gotowy do kastracji. W tym miejscu warto zaznaczyć, że te dwie kwestie nie są ze sobą tożsame! Kocur może osiągnąć dojrzałość płciową pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem życia. To właśnie ten czas jest najlepszy na zabieg kastracji.
Kotkę natomiast warto wykastrować przed pierwszą rują. Jeszcze do niedawno panował ogólny konsensus, że zabieg powinno się wykonać po zakończeniu okresu dojrzewania. W świetle najnowszych badań coraz częściej się od tego odchodzi. Zarówno wśród miłośników kotów, jak i dużej grupy lekarzy weterynarii istnieje przekonanie, że, kotki powinno się kastrować przed pierwszą rują.
Kiedy kot jest dorosły? Podsumowanie
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy kot jest dorosły. Trzeba przede wszystkim ustalić, czy mówimy o dorosłości fizycznej czy emocjonalnej. Większość kotów kończy proces rośnięcia między dwunastym a osiemnastym miesiącem życia. U dużych ras (na przykład maine coonów, czy norweskich leśnych) trwa on zazwyczaj nieco dłużej. Pełną dojrzałość emocjonalną, czyli stan, kiedy kociak ma już wyklarowaną osobowość i charakter, zwierzęta mogą osiągać nawet w trzecim roku życia. Wszystko zależy od indywidualnych kwestii związanych z genetyką oraz czynnikami środowiskowymi – sposobem żywienia czy nawet samopoczuciem kotki w okresie ciąży. Jeżeli nie masz pewności, czy twój kot jest już dorosły, skontaktuj się lekarzem weterynarii.