Zapamiętaj!
- Aby oduczyć kota sikania na kołdrę, należy zrozumieć przyczynę takiego zachowania.
- Załatwianie potrzeb poza kuwetą może wynikać z problemów zdrowotnych, behawioralnych, stresu czy braku wyrobionych nawyków higienicznych.
- W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u weterynarza w celu przeprowadzenia badań i wykluczenia chorób jako przyczyny problemu.
- Trzeba również zapewnić kotu spokojne otoczenie i wygodny dostęp do kuwety.
Kot sika na kołdrę – możliwe przyczyny
Aby wiedzieć, jak oduczyć kota sikania na kołdrę, warto poznać przyczynę takiego zachowania. Załatwianie potrzeb poza kuwetą nie jest przejawem złośliwości, a sygnałem, który mruczek kieruje do swego opiekuna. W ten sposób daje znać, że z jego zdrowiem psychicznym lub fizycznym dzieje się coś niedobrego.
Kociak sika na kołdrę
Kwestia załatwienia się na kołdrę przez kociaka wygląda nieco inaczej niż u dorosłego kota. W przypadku młodych osobników, szczególnie tych, które zbyt wcześnie straciły kontakt z matką i rodzeństwem, może to wynikać z braku wyrobionych nawyków higienicznych. Kociak jeszcze nie wie, jak korzystać z kuwety i przez to wybiera inne miejsca na załatwianie swoich potrzeb, takie jak kołdra.
Często kocięta kojarzą kołdrę ze swoim przytulnym gniazdem, w którym załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Sikanie na pościel jest więc związane z nieprzystosowaniem ich do samodzielnego życia.
Dorosły kot sika na kołdrę
W przypadku dorosłych kotów załatwianie się na kołdrę, czy w innym miejscu poza wyznaczoną kuwetą, może świadczyć o problemach zdrowotnych oraz behawioralnych. Przyczyną sikania na łóżko lub kanapę może być stres, który wynika z różnych sytuacji, takich jak przeprowadzka, remont, przemeblowanie (zwłaszcza jeśli miejsce zmieniła także kuweta) czy śmierć domownika lub zaprzyjaźnionego zwierzęcia.
Wśród innych czynników, które powodują niepożądane zachowania zwierzęcia, należy wymienić również:
- choroby układu moczowego i pokarmowego, takie jak zapalenia nerek, dróg wyprowadzających w układzie moczowo-płciowym, niewłaściwa dieta, biegunki czy zatrucia pokarmowe mogą wpływać na załatwianie się poza kuwetą;
- ból podczas oddawania moczu, które zwierzę kojarzy z kuwetą i przez to się do niej zniechęca;
- przyczyną może być również niewłaściwy rozmiar kuwety, złe jej ustawienie, zbyt małą ilością żwirku, jego nieodpowiedni rodzaj czy zapach.
Jak oduczyć kota sikania na kołdrę?
Jak oduczyć kota sikania na kanapę, kołdrę czy koce? Z pewnością potrzeba okazać zwierzakowi dużo zrozumienia i cierpliwości. Krzyk to najgorsze z możliwych rozwiązań!
Jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć kota sikania na kołdrę, przede wszystkim upierz zabrudzoną pościel, a jeśli trzeba, również materac. Chodzi o to, by wywabić zapach kociego moczu, który może stanowić zachętę do tego, by zwierzę traktowało twoje łóżko jako swoją nową kuwetę. Warto zastosować preparty odstraszające o mocnym cytrusowym zapachu, a także naturalne olejki (np. miętowy lub eukaliptusowy).
Oprócz tego opiekun powinien obserwować kota i jeśli ten szykuje się do załatwienia się na kołdrę, musi szybko przenieść go do kuwety. Warto postarać się, by kojarzyła się zwierzakowi pozytywnie. Najlepiej zmienić ją na taką bez wysokich rantów, by kotek mógł się do niej łatwo dostać, a także zastosować inny rodzaj żwirku. Nie należy myć jej agresywnymi środkami chemicznymi, które mogą odstraszać zwierzaka.
Aby zwierzak nie sikał poza kuwetą, ograniczaj stresory. Staraj się unikać sytuacji niekomfortowych dla kota, takich jak duże przyjęcia w domu. W trakcie takich wydarzeń zapewnij mu spokojną przestrzeń, na przykład pokój, do którego nikt nie będzie wchodził.
Kot załatwia się poza kuwetą – idź do weterynarza!
Powyższe sposoby powinny okazać się skuteczne, jeśli przyczyną załatwiania się poza kuwetą nie jest zdrowie kota. Dlatego, kiedy myślisz nad tym, jak oduczyć kota sikania na kołdrę czy jak oduczyć kota sikania na kanapę, zabierz go najpierw do weterynarza! Sprawdź jego kondycję fizyczną, wykonaj badanie fizykalne, badanie krwi i moczu oraz USG jamy brzusznej, aby wykluczyć choroby jako przyczynę problemu.
Kwestia tego, jak oduczyć kota sikania na kołdrę może okazać się złożonym problemem. Jest on bardzo uciążliwy dla opiekuna, ale nie powinien on denerwować się na swojego podopiecznego. Wizyta u weterynarza i wykonanie odpowiednich badań to krok w dobrym kierunku. Warto również zastosować domowe sposoby, jak dokładne czyszczenie kuwety czy zmiana żwirku, a także zapewnienie kotu spokojnego otoczenia.