Koty, podobnie jak ludzie, odczuwają wiele różnych emocji, które wyrażają na rozmaite sposoby. Załzawione oczy nie są jednak w ich przypadku oznaką smutku, a raczej budowy anatomicznej lub problemów zdrowotnych. Dowiedz się więc, jak koty płaczą i czy faktycznie łzy mają z tym cokolwiek wspólnego. Jeśli nie, przeczytaj, co zrobić, gdy twój kot roni łzy.
Jak koty płaczą? Przyczyny kocich łez
Zastanawiasz się, czy koty płaczą? O tym myśli wielu opiekunów, którym zależy na dobrym samopoczuciu mruczka. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie są przyczyny kocich łez. To, jak koty płaczą, nie wygląda tak jak u ludzi.
Na początek warto jednak uświadomić sobie, że oczy kota mogą produkować łzy. Łzawienie jest w tym przypadku odpowiedzialne przede wszystkim za nawilżenie oka, a także… nosa! Przede wszystkim wydzielina jest rozprowadzana po gałce ocznej poprzez mruganie i ruchy migotki. Migotka, czyli trzecia powieka, to charakterystyczna cienka błona, która czasami jest widoczna na kocich oczach. Jeśli widzisz ją cały czas, świadczy to o urazie albo infekcji – niezbędna jest interwencja lekarza weterynarii. Niewykorzystana wydzielina spływa kanalikami nosowo-łzowymi do nosa i go nawilża.
Alergia a łzy
Tak jak ludzie, koty łzawią w wyniku alergii. Jest to szczególnie prawdopodobne, kiedy towarzyszą temu kaszel i kichanie. Spojówka może być nieco spuchnięta, zaczerwieniona, co oznacza, że doszło do alergicznego stanu zapalnego. W takiej sytuacji nie warto zastanawiać się, jak koty płaczą, tylko trzeba udać się do lekarza, który zaplanuje odpowiednią diagnostykę i terapię.
Mechaniczne uszkodzenie oka
Bardzo często zdarzają się też mechaniczne uszkodzenia rogówki. Zamiast zastanawiać się, czy koty płaczą, sprawdź, czy w oku kota nie ma ciała obcego. To dotyczy zwłaszcza tych przypadków, w których łzawienie dotyczy tylko jednej gałki ocznej. Może to być podrażnienie, ale często w zabawie zdarza się, że jeden kot podrapie drugiego. U kotów wychodzących winny może być np. kłos trawy.
Koci katar
Ta choroba wirusowa sprawia, że wielu opiekunów zastanawia się, jak koty płaczą. W rzeczywistości jednak trudno pomylić płacz kota i łzy u kota z tym schorzeniem. Dlaczego? Przede wszystkim zwierzę dodatkowo kaszle i kicha. Co więcej, u kociaków i zwierząt osłabionych może pojawić się problem z gromadzącą się w oczach ropą. W takim przypadku wizyta u lekarza weterynarii jest niezbędna.
Jak koty płaczą? Łzy u ras brachycefalicznych i długowłosych
Opiekunowie pupili z płaską kufą, na przykład persów czy kotów egzotycznych, mogą zauważyć u nich wzmożone łzawienie. Nie oznacza to jednak, że koty są płaczliwe. Po prostu płaski pyszczek idzie w parze z wadami kanalików nosowo-łzowych. W efekcie możesz zastanawiać się, jak koty płaczą i czy faktycznie pokazują swoje kocie emocje, skoro twój pupil cały czas ma mokrą sierść pod oczami. Pamiętaj jednak, ze zwierzęta z czaszką brachycefaliczną wymagają dokładnej higieny oczu. Jeśli problem się powtarza albo narasta, warto udać się do lekarza. Niekiedy niezbędne jest przetykanie kanalików.
Inaczej wygląda problem z kotami długowłosymi. W tym przypadku, jeśli widzisz, jak koty płaczą, prawdopodobnie niezbędna jest pielęgnacja ich sierści. Oczy mogą łzawić, gdy wchodzi w nie sierść, która jest zbyt długa na pyszczku. W takim przypadku zazwyczaj przycięcie oraz przemywanie oczu wystarczająca, aby powróciły one do fizjologicznego stanu.
Jak koty okazują smutek?
Czy koty w ogóle nie okazują smutku, przerażenia czy wzruszenia? Oczywiście, że to robią, ale w inny sposób, niż się nam wydaje. Kocięta, które oddaliły się od matki, głośno miauczą. Wokalizacja swoim głosem ma na celu powrót do kotki i ponowne poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj, że kocie miauczenie, na wzór wycia u psów, zwykle jest sygnałem nawołującym stado.
Koty miauczą po to, aby sygnalizować człowiekowi wiele problemów i potrzeb. Jak poznać, o co chodzi? Musisz odkryć mowę ciała swojego dorosłego kota. Obserwuj, z jaką częstotliwością się odzywa i co jeszcze robi. Jeśli widzisz, że rezygnuje z interakcji, odmawia jedzenia – może to być coś na wzór depresji lub objaw choroby fizycznej. Koty potrafią dać znać, że coś im dolega, o ile mają spostrzegawczego opiekuna.
Teraz już wiesz, jak koty płaczą. Wiele zachowań można podciągnąć pod płacz, jednak pamiętaj, że u zdrowego kota łzy się nie pojawiają. Jeśli masz problem z zachowaniem swojego pupila, zgłoś się po radę do kociego behawiorysty.
Czy koty płaczą? Na pewno nie w ludzkim rozumieniu tego słowa. Jeżeli twój kot jest krótkowłosy i nie ma płaskiego pyszczka, a jego oczy łzawią, warto rozważyć wizytę u weterynarza. Łzy pojawiają się u długowłosych kotów, u których sierść podrażnia gałkę oczną, jak i u ras ze spłaszczonym pyszczkiem. Gdy widzisz, jak koty płaczą, warto skonsultować się z lekarzem.