Choć z natury są drapieżne, koty domowe rzadko bywają agresywne same z siebie. Częściej jest to spowodowane jakimś bodźcem. Agresywny kot jest nieprzewidywalny, niebezpieczny i po prostu przerażający. Skąd bierze się agresywne zachowanie kota? Jak można mu przeciwdziałać bez pogorszenia sytuacji? Dowiedz się, czy nie popełniasz błędów wychowawczych, które prowadzą do agresji.

Agresywne zachowanie kota – co to oznacza?

Agresywny kot niekoniecznie chce wyrządzić komuś krzywdę. Jest to po prostu negatywne nastawienie względem drugiej żywej istoty. Agresja dzieli się na czynną i bierną. Czynna agresja u kota przejawia się:

  • stroszeniem grzbietu;
  • syczeniem;
  • warczeniem;
  • gryzieniem;
  • drapaniem.

Nie wszystkie agresywne koty od razu atakują. Istnieje też agresja bierna, którą można porównać do ludzkiej agresji pasywnej. Jest to coś w rodzaju psychicznego znęcania się nad ofiarą. Oba typy agresji mogą wpływać na ofiarę. Problemy emocjonalne prześladowanych kotów mogą mieć poważne skutki fizyczne. 

Jak przejawia się bierna agresja u kota? Ten rodzaj zdecydowanie trudniej jest rozpoznać, a polega m.in. na:

  • wpatrywaniu się w swoją ofiarę;
  • zagradzanie ofierze dojścia do ważnych dla niej przedmiotów swoim własnym ciałem;
  • przeganianie drugiego zwierzęcia, przeszkadzanie w zabawie, spaniu, jedzeniu, itp.;
  • wszelkie inne zachowania, które mogą być scharakteryzowane jako psychiczne znęcanie się.

Agresja u kota – rozróżnij jej rodzaje

Agresywny kot zawsze zachowuje się w ten sposób z jakiegoś powodu. Lekarze i behawioryści wyróżniają kilka podstawowych typów agresywnego zachowania u kotów:

  • o podłożu terytorialnym – najczęściej występuje, gdy na terenie kota pojawia się drugi osobnik tego samego gatunku, czyli konkurent;
  • agresywne koty w grupie – czasem pojawia się nawet wśród kotów, które znają się od długiego czasu, lecz ich relacje nagle uległy zmianie lub naruszeniu;
  • wrogość względem nowego osobnika – może mieć podłoże podobne do terytorialnego lub jest to chęć obrony zasobów aktualnej grupy i lęk przed obcymi;
  • agresja u kota na tle seksualnym – pojawia się wówczas, gdy dwójka lub więcej kotów musi konkurować między sobą o jednego partnera;
  • agresja matczyna pojawia się podczas konieczności obrony kociąt przez matkę;
  • agresja przeniesiona – jest to termin, który określa wrogie zachowanie kota, występujące pozornie bez przyczyny. Zdarza się, gdy kot jest zły na jedną rzecz, zdarzenie lub osobę, ale nie jest w stanie wyładować na tym obiekcie swoich emocji. Wówczas często wyżywa się na najbliższej osobie lub zwierzęciu;
  • podłoże lękowe – gdy zwierzę się boi, agresja jest po prostu formą obrony;
  • kot może być agresywny w trakcie polowania. Tak zwana agresja łowiecka spowodowana jest silnym instynktem drapieżcy. Raz na jakiś czas wykazują go nawet całkowicie udomowione, na co dzień spokojne koty.

Wszystkie powyższe przyczyny agresji u kota mają wyraźne podłoże w kociej psychice. Przeważnie oznacza to, że zwierzę zostało przyparte do muru i nie ma czasu, możliwości lub pomysłu na inną reakcję. W tych sytuacjach warto postępować spokojnie i ze zrozumieniem dla kociej natury. Jeśli jednak atakujący kot nie ma żadnego jasnego powodu, aby zachowywać się w konkretny sposób, koniecznie przyjrzyj się bliżej tej sytuacji. Szczególnie niepokojąca jest agresja względem domowników.

Dlaczego kot jest agresywny?

Zastanawiasz się, dlaczego kot jest agresywny? Żadne zwierzę nie zachowuje się we wrogi sposób bez powodu. Najczęściej można przypisać takie zachowania do:

  • stresu lub strachu – kot nie może uciec z sytuacji, więc będzie zachowywał się agresywnie wobec najbliższego osobnika. Być może atakujący kot po prostu się boi i nie ma dokąd uciec;
  • bólu lub choroby – tutaj też często zdarza się agresja względem weterynarzy i opiekunów. Jest to po prostu oznaka dyskomfortu i trzeba się tu wykazać cierpliwością i łagodnością;
  • traumy z przeszłości;
  • problemów wychowawczych i behawioralnych – jeśli twój kot jest agresywny podczas zabawy, powodem może być zbyt wczesne rozdzielenie go od matki i rodzeństwa. Gdy w młodości pozwalasz mu na takie zachowanie, tylko je wzmacniasz. Pamiętaj, że kot sam z siebie nie zmieni swojego postępowania.

Agresja u kota wobec właściciela

Dlaczego kot jest agresywny względem osób, które dobrze go traktują? Po części odpowiedzieliśmy na to pytanie już wcześniej. Agresywny kot często nawet nie zwraca większej uwagi na to, kto znajduje się w pobliżu. Próbuje wyładować swoje emocje i instynkty w nieokiełznanym szale.

W niektórych przypadkach agresja u kota wobec właściciela jest próbą ustalenia hierarchii. Musisz jednak bacznie obserwować swojego pupila. Absolutnie nie powinieneś dać mu się zdominować. Pamiętaj też jednak, że inaczej postępuje się względem kotów przestraszonych, zestresowanych, cierpiących, a inaczej względem tych niewychowanych. Nie uogólniaj przyczyn kociej agresji i zawsze postępuj adekwatnie do źródła problemu.

Agresywny kot – co robić?

Radzenie sobie z kocią agresją to bardzo obszerny temat. Nie jest to łatwe i wymaga sporo cierpliwości. Wiele zależy od powodu przejawiania agresji. Zacznij od obserwacji swojego pupila. Pamiętaj, że agresywny kot nigdy nie zachowuje się tak bez przyczyny – postaraj się ją ustalić. W wielu przypadkach rozwiązaniem agresji terytorialnej i seksualnej jest kastracja. Po zabiegu kocur staje się łagodniejszy. Co więcej, znika zagrożenie wystąpienia niektórych chorób.

Nie podawaj swojemu kotu żadnych środków uspokajających na własną rękę. Na agresywnego kota leki podane bez konsultacji mogą zadziałać wręcz odwrotnie. Lepiej sprawdzą się tu uniwersalne kocie feromony. Jeśli chcesz podać mu coś silniejszego, najpierw skonsultuj się z weterynarzem. 

Aby uniknąć agresji terytorialnej, warto stopniowo zapoznawać ze sobą zwierzaki. Nowy kot powinien mieć czas na spokojne zapoznanie się z terenem. W ten sposób wykluczysz stres. Z kolei rezydent potrzebuje czasu na poznanie nowego kolegi – najlepiej przez ogrodzenie, które uniemożliwi walkę.

Nigdy nie karz kota za jego agresję. Zamiast tego, nagradzaj dobre zachowania. Natomiast, gdy kot jest agresywny np. podczas zabawy – po prostu odejdź. Pozornie groźny, atakujący kot szybko znudzi się takim zachowaniem, gdy zobaczy, że nie przynosi ono żadnych efektów. Przy dużych problemach skonsultuj się ze specjalistą – behawiorysta pomoże ci rozwiązać problem.
Agresywny kot sprawia problemy w twoim domu? Nie ignoruj takiego zachowania. Nie możesz na nie pozwolić ani reagować gwałtownie, ponieważ będzie to tylko pogłębiać problem. Jeśli czujesz się bezradny i nie masz pojęcia, co robić – skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże ci oduczyć twojego kota niepożądanych zachowań.

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)