Koty różnią się od siebie rodzajem sierści, budową, kształtem pyszczka i uszu. W artykule przedstawimy 10 ras najładniejszych kotów na świecie. Poznasz nietypowy wygląd, pochodzenie i charakter przedstawicieli kocich ras.

Turecka angora – skarb narodowy Turcji

Turecka angora to piękny i elegancki kot. To jedna z najstarszych ras, rzadko spotykana w Polsce. Charakteryzuje się pięknym długim futrem i dużymi spiczastymi uszami z pędzelkami na końcach. Przez długi czas akceptowano jedynie osobniki białego koloru, obecnie akceptowalne są wszystkie rodzaje umaszczenia u tych kotów. Oczy tych zwierząt często przybierają barwę niebieską, ale zdarzają się osobniki, u których każde oko ma inną barwę.

Charakter tureckiej angory sprawia, że nie jest to kot dla początkujących hodowców. Zwierzęta są nieufne, ostrożne i silnie reagują na potencjalne zagrożenie. Są też bardzo aktywne i ciekawe wiata.

Kot bengalski – mały lampart

Jednymi z najładniejszych kotów świata są przedstawiciele rasy bengalskiej. Historia tych zwierząt sięga lat 60 XX wieku, kiedy to zaczęto krzyżować dzikie koty z domowymi, w celu uzyskania osobnika o wyglądzie dzikiego kota, ale charakterze zwierzęcia domowego. Założenie udało się osiągnąć. Przedstawiciele tego gatunku charakteryzują się ciekawym cętkowanym umaszczeniem. Imponująca jest też waga kota, potrafi osiągnąć nawet do 10 kilogramów.

Kot bengalski wygląda dziko i groźnie, ale charakter tej rasy jest wyjątkowo łagodny i przyjazny. Na początku znajomości zachowują ostrożność, ale są inteligentne i szybko przywiązują się do właściciela. Nie stronią od pieszczot i doskonale czują się wśród ludzi.

Maine coon – najładniejszy koci arystokrata

Historia tych długowłosych kotów nie jest w pełni znana, owiana wieloma legendami. Wiadomo natomiast, że rasa powstała w sposób naturalny. Maine coon w przeciwieństwie do większości przedstawicieli swojego gatunku nie boją się wody. To wesołe, tolerancyjne i cierpliwe zwierzęta o nietuzinkowym wyglądzie. Sierść kota jest bardzo puszysta i gęsta, uszy spiczaste, zakończone pędzelkiem. Dorastają do imponujących rozmiarów i potrafią osiągnąć nawet ponad 10 kilogramów wagi.

Najpiękniejsze rasy kotów – kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski to zdecydowanie pretendent wśród najładniejszych kotów na świecie. Jest to rasa naturalna, bardzo stara. Pochodzi z rejonów, gdzie ciężkie warunki klimatyczne uczyniły te zwierzęta silnymi i odpornymi na mrozy. Zwierzęta te są średnich rozmiarów, sylwetkę mają smukłą z długim ogonem i nogami. To kot krótkowłosy. Sierść przedstawicieli rasy najczęściej jest koloru szarego, który wpada w niebieski. Rosyjski niebieski charakteryzuje się niezwykłą wiernością wobec opiekuna. Nie poleca się tej rasy dla niedoświadczonych osób.

Brytyjski krótkowłosy – pluszowy kociak

Cechą charakterystyczną rasowego brytyjczyka jest stosunkowo duża głowa w porównaniu z resztą ciała. Jest krępy, łapy ma krótkie a kolor najczęściej niebieski. Jest zwierzęciem uznawanym za najpiękniejszego kota, ponieważ u niektórych osobników oczy przybierają barwę błękitną lub złotą. Charakter ma powściągliwy, zawsze stara zachować się pewien dystans od domowników. Występują odmiany z długą i półdługą sierścią.

Kot perski – puchaty pieszczoch

Wśród najładniejszych kotów na świecie nie mogło oczywiście zabraknąć tych zwierząt. Przedstawiciela tej rasy nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Jest uosobieniem kociego piękna. W wielu filmach i bajkach promuje się persy, dlatego stale rośnie ich popularność. Są to zwierzęta spokojne, zrównoważone i ciche o umiarkowanym temperamencie. Cechą charakterystyczną tych kotów domowych jest długa, gęsta i lekko odstająca od ciała sierść. Uszy ma małe, nisko osadzone i zaokrąglone na końcach.

Najładniejsze rasy kotów – norweski leśny

Kot norweski leśny ma duży temperament i nie poleca się go dla niedoświadczonych opiekunów. Jest bardzo aktywny, ciekawski, skoczny i zwinny. W naturze bardzo dobrze porusza się w koronach drzew, dlatego w domu warto mu zorganizować przestrzeń pionową, ponieważ w innym wypadku wykorzysta do wspinaczki twoje meble. Koty tej rasy przejawiają łagodne usposobienie, dlatego nadają się do domów z dziećmi. Uwielbiają pieszczoty i wszelkie zabawy.

Devon rex – towarzyski dziwak

Czy jest jednym z najładniejszych kotów na świecie? Zdania są mocno podzielone. Wyglądem przypomina sfinksa z dłuższą sierścią, ale bez zmarszczek upodabniających go do mistrza Yody. To zwierzęta bardzo towarzyskie, o wesołym usposobieniu. Interesują się nie tylko zabawą. Uwielbiają towarzyszyć człowiekowi we wszelkich czynnościach domowych. To świetny przyjaciel rodzin, choć czasem zdarza mu się okazać swoje niezadowolenie, bardzo źle znosi samotność.

Kot egipski mau

Wyglądem przypomina koty uwiecznione na egipskich malunkach i dziełach sztuki. W Polsce jest dość rzadko spotykany, choć jeśli pragniesz go jako swojego towarzysza, warto sprawdzić kilka najpopularniejszych krajowych hodowli kotów. Egipski mau jest smukły, średniej wielkości, a jego sylwetkę można nazwać posągową. Charakteryzuje się krótką cętkowaną sierścią, co ciekawe, cętki umiejscowione są nie tylko na futrze, ale też na skórze.

Koty dachowce – najładniejsze koty na świecie

Czy zwykłe dachowce, czyli wielorasowce, mogą być najładniejszymi kotami na świecie? Oczywiście! Mnogość odmian barwnych, jakie występują wśród kotów nierasowych, sprawia, że całkiem łatwo znaleźć wśród nich swojego faworyta.

Niezależnie od rasy, wybrany przez ciebie kot na pewno będzie najładniejszym kotem na świecie – przynajmniej dla ciebie! Pamiętaj jednak, że adopcja czy kupno zwierzaka to odpowiedzialność na lata, dlatego rozważ wszystkie za i przeciw. Nie kieruj się jedynie urodą kota.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.