Nebelung często określany jest jako kot rosyjski długowłosy. Rzeczywiście, koty te różnią się tylko długością włosa, chociaż w istocie stanowią zupełnie odrębne rasy. Piękna aparycja tych kotów robi wrażenie, jednak w naszym kraju pojawiają się one dosyć rzadko. 

Kot nebelung – wygląd

Koty tej rasy bardzo przypominają koty rosyjskie niebieskie. To zwierzęta średniej wielkości. Waga kota nebelunga wynosi od trzech do sześciu kilogramów. Nieco spłaszczona głowa osadzona jest na delikatnej i smukłej szyi. Duże uszy są lekko zaokrąglone na końcach a intensywnie zielone oczy w kształcie migdałów szeroko rozstawione. Szata nebelunga jest długa i gęsta. Jedyna dopuszczalna maść to niebieska ze srebrnym połyskiem. 

Kot rosyjski długowłosy – charakter 

Opis rasy kot nebelung zawarty we wzorcu określa jego charakter jako bardzo spokojny i wyważony. To koty bardzo czułe dla swoich opiekunów, które przywiązują się po równo do wszystkich domowników. Źle znoszą samotność, a w stosunku do obcych są zdystansowane i raczej chłodne. 

Kot nebelung najbardziej chciałby bez przerwy przebywać z opiekunem, jednak dobrze dogaduje się także z innymi zwierzętami. Ze względu na swój spokojny charakter najlepiej odnajdzie się w domu, w którym mieszkają inne koty o wyważonym temperamencie. Z reguły dobrze znosi także psy, jednak takie, które nie są zbyt energiczne i hałaśliwe. 

Nebelung jest domatorem i nie ma skłonności do samodzielnych pieszych wycieczek. Zazwyczaj trzyma się wokół domu i najlepiej czuje się w cieple jego ogniska. Warto zadbać o to, aby nie wybierał się samodzielnie na zewnątrz i dobrze zabezpieczyć okna oraz balkon. Koty tej rasy raczej nie są wokalne i z reguły rzadko się odzywają. Jeżeli już, można przekonać się, że ich głos jest cichy i bardzo melodyjny. 

Przez większość czasu koty te są bardzo spokojne, jednak lubią się bawić i warto zachęcać je do różnych aktywności. Nie przepadają za gwarem i chaosem, dlatego lepiej odnajdują się w spokojnym otoczeniu niż w otwartym domu zawsze pełnym gości. 

Kot nebelung – zdrowie

Kot nebelung to zwierzak stosunkowo zdrowy. Średnia długość życia osobników tej rasy wynosi nawet szesnaście lat. Nie odnotowano żadnych chorób genetycznych, które typowe byłyby właśnie dla tych kotów. Niemniej jednak zaleca się kontrolowanie ich zdrowia pod kątem chorób nerek i pęcherza moczowego. 

Przynajmniej raz w roku warto zabrać kota do lekarza weterynarii w celu wykonania przesiewowych badań moczu oraz biochemii i USG. 

Kot nebelung – pielęgnacja

Zdjęcia kota nebelunga nie oddają jego niezwykłej urody, która opiera się przede wszystkim na wspaniałym, półdługim futrze. Chociaż jego sierść jest bardzo gęsta, nie ma skłonności do kołtunienia się, dlatego pielęgnacja także nie jest szczególnie uciążliwa. Regularne czesanie ma na celu przede wszystkim pozbycie się martwych włosów, które, zjadane podczas mycia, mogą doprowadzić do zakłaczenia. Pozwala to także unikać dużej ilości włosów na meblach. 

Kot rosyjski długowłosy – hodowla

Kot nebelung to rasa stosunkowo rzadko występująca w naszym kraju. Istnieje jednak kilka hodowli, w których można nabyć kociaki. Zadbaj o to, aby ta wybrana przez ciebie była zrzeszona w organizacji felinologicznej, takiej jak Polska Federacja Felinologiczna: Felis Polonia. 

Kotki nie powinny być wydawane do nowego domu przed ukończeniem dwunastego tygodnia życia. To wtedy otrzymują pełną socjalizację od matki i rodzeństwa. Ważne, abyś otrzymał książeczkę zdrowia z kompletem szczepień oraz informację o badaniach na choroby zakaźne. 

Nebelung – cena

Koty rasy nebelung nie są w naszym kraju szczególnie popularne, jednak znalezienie hodowli nie powinno przysporzyć ci problemów. Cena kotka z rodowodem  wynosi od 3 000 do 5 000 złotych. Jest ustalana indywidualnie przez każdego hodowcę, dlatego może nieznacznie się od siebie różnić. 

Kot nebelung – historia rasy

Chociaż nebelungi przypominają do złudzenia koty rosyjskie niebieskie i w istocie są z nimi spokrewnione, nie pochodzą z Rosji, a ze Stanów Zjednoczonych. Początki rasy sięgają kotów dachowych, które przyszły na świat w miocie czarnej domowej kotki Elsy. Ich ojcem był Zygfryd – kocur w typie tureckiej angory. 

Opiekunka Elsy, Cora Cobb, rozpoczęła rozród kociaków w niebieskim kolorze, które posiadały przedłużoną i miękką sierść. Po kontakcie z TICA korzystała z pomocy profesjonalnych genetyków i z czasem rasa zaczęła rozchodzić się po świecie. 

Kot rosyjski długowłosy – dla kogo?

Kot nebelung znakomicie odnajdzie się w spokojnym otoczeniu. To kot dla domatora, który nie urządza częstych przyjęć i nie prowadzi domu otwartego. Przedstawiciele tej rasy mają bardzo stateczne charaktery, dlatego będą dobrymi towarzyszami dla starszych dzieci. Wśród krzyczących maluchów zdecydowanie jednak nie będą czuły się swobodnie. 

Ze względu na prostą pielęgnację i spokojny charakter koty te będą doskonałymi towarzyszami dla osób starszych. Przywiązują się do opiekuna i najlepiej czują się w domu, dlatego okna i balkony powinny być dobrze zabezpieczone. 

Z powodzeniem dogada się z innymi kotami i spokojnymi rasami psów. Kiepsko znosi długą samotność, dlatego dobrze, aby nie był jedynym kotem w domu. 

Kot nebelung – ciekawostki 

  • Nazwa rasy pochodzi od niemieckiego słowa „nebel”, czyli mgła.
  • Kocięta mają żółte oczy, które dopiero w drugim roku życia stają się całkowicie zielone.
  • WCF i TICA dopuszczają krzyżowanie nebelungów z kotami rosyjskimi niebieskimi w celu wzbogacenia puli genetycznej.

Kot nebelung to stosunkowo nowa rasa, która w naszym kraju występuje bardzo rzadko. Miłośnicy tych kotów kochają je za piękną szatę i niezwykle wyważony charakter. To idealne zwierzęta dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój, a jednocześnie chcą mieć wiernego i kochającego przyjaciela na długie lata.

Archiwum: styczeń 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.