Wyjątkowymi kotami są przedstawiciele rasy ocicat, których futro jest nakrapiane niczym szata lamparta lub innego, dzikiego czworonoga. Ten egzotyczny wygląd nie idzie jednak w parze z temperamentem tego zwierzęcia.
Jak wygląda ocicat?
Ocicat to rasa amerykańskich kotów krótkowłosych, które mają cętkowaną szatę, przez co przywodzą na myśl dzikie czworonogi. Zalicza się je do dużych kotów. Mają krępą, muskularną budowę ciała i krótką, choć gęstą sierść, o widocznym, satynowym połysku, który jedynie podkreśla ich cętki. Szata powinna ściśle przylegać do ciała. Występuje w aż sześciu podstawowych wersjach kolorystycznych: czekoladowej, brązowej, liliowej, płowej, niebieskiej i cynamonowej, ale zawsze ciemne cętki pozostają w tonacji dopasowanej do jaśniejszego tła.
Nazwa „ocicat” nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje bezpośrednio do wyglądu przedstawicieli tej rasy. Koty te są podobne do ocelota. Hodowla ocicatów ma na celu stworzenie całkowicie domowego czworonoga o dzikim umaszczeniu.
Dorosłe koty tej rasy ważą od 4 do nawet 8 kg. Ich sylwetka jest smukła, a głowa ma kształt klina. Uszy ocicata są średniej wielkości, wysoko osadzone i dosyć szeroko rozmieszczone na głowie. Jego oczy mają kształt migdała i są dosyć duże – we wzorcu rasy dopuszczalne są w różnych kolorach, z wyjątkiem niebieskich tęczówek.
Ocicat – charakter
Za dzikim wyglądem tego czworonoga kryje się gorące serce i przyjazne usposobienie rasy. Charakter tych kotów jest określany jako łagodny, wesoły i towarzyski. To zwierzęta o średnim temperamencie, energiczne i zawsze chętne do zabawy. W kontakcie z człowiekiem okazują się bardzo lojalne. Szybko przywiązują się do swojego właściciela i chodzą za nim krok w krok, jednak dla osób obcych są nieufne i potrzebują znacznie więcej czasu, by ich zaakceptować. Nie jest to zwierzę konfliktowe.
Jest to kot ciekawski, cechujący się wysokim poziomem inteligencji, dlatego nie ma problemu z nauką nowych umiejętności czy reguł, jakie panują w twoim domu. Może czasami przejawiać uparte zachowania, ale jednocześnie chętnie podporządkowuje się swoim właścicielom.
Nie zmuszaj go do głaskania – nie lubi przesadnej czułości. Jeśli ma ochotę na pieszczoty, wskakuje na kolana i doprasza się o nie.
Zdrowie ocicat
Rasa ocicat jest generalnie zdrowa i nienarażona na występowanie zbyt wielu chorób genetycznych. Jeśli już koty te chorują, to najczęściej na zwyrodnienie siatkówki PRA (Progressive Retinal Atrophy), inaczej PRD (Progressive Retinal Degeneration). Rasa ocicat żyje od 13 do 17 lat.
Prosta pielęgnacja
Szata kotów ocicat nie jest kłopotliwa w pielęgnacji. Krótkowłose ocicat nie wymagają czesania poza okresem linienia. Jeśli chcesz pomóc swojemu kotu, to w czasie tym podawaj mu specjalną pastę, która rozpuści sierść połkniętą przez pupila. Regularnie powinieneś kontrolować stan uszu zwierzęcia i przycinać pazurki.
Kot ocicat – hodowla
Koty ocicat hodowane są głównie w Stanach Zjednoczonych. Hodowle dbają o to, by przy krzyżowaniu nie wykorzystywać kotów ze zwyrodnieniem siatkówki. Rodowodowe koty ocicat nie powinny być wydane do rodziny szybciej niż po osiągnięciu 8 tygodni życia.
Ile trzeba zapłacić?
W przypadku kota ocicat cena małego zwierzęcia będzie wynosiła 2000–2500 zł. Cena może być zróżnicowana pod względem, wieku, płci czy umaszczenia zwierzęcia.
Historia rasy
Pierwszy przedstawiciel rasy ocicat był wynikiem eksperymentu podjętego przez jedną z hodowli w 1964 roku. Hodowca próbował stworzyć kota syjamskiego, który będzie miał umaszczenie właściwe dla kota abisyńskiego, jednak w wyniku przypadku urodzone z tej krzyżówki kocie miało futro w kolorze kości słoniowej, ozdobione złotymi plamkami.
Rasa ocicat została uznana w Stanach Zjednoczonych w 1986 roku. Przyjęło ją Stowarzyszenie hodowców i miłośników kotów rasowych (WCF) oraz FIFe. W Polsce pierwsi przedstawiciele rasy ocicat pojawili się w 1997 roku.
Dla kogo jest ten kot?
Ocicat mogą mieszkać w domu wraz z innymi kotami lub psami. Nie znoszą one samotności i przystosowują się albo do stałego przebywania w mieszkaniu, albo do wychodzenia na zewnątrz. Nie lubią one, gdy zostawia się je same na długi czas, w izolacji od swojej człowieczej rodziny. Nadaje się do domów z dziećmi – towarzystwo dla pupila ocicata jest konieczne dla jego zdrowego rozwoju i wzrostu.
Ocicat nie jest zbyt hałaśliwy, a do szczęścia potrzebuje jedynie aktywności. To kot skoczny, z uwagi na swoje silne, umięśnione nogi. Samce rasy ocicat charakter mają bardziej przyjazny charakter i chętniej się przytulają czy dopraszają o pieszczoty właściciela. Kotki mają wrodzoną nieufność, w szczególności w kontakcie z osobami obcymi.
Źródło zdjęcia: ToB via Wikipedia, CC BY-SA 3.0