Amerykański curl to specyficzna odmiana czworonogów, która powstała na skutek zbiegu okoliczności. Jedna kotka, która stała się „matką” tej rasy kotów amerykańskich, miała zabawnie wywinięte uszy, co przykuło uwagę hodowców.

Wygląd rasy kotów amerykańskich

Pod względem wyglądu american curl jest rasą kotów wyróżniającą się gęstą sierścią oraz niespotykanym wśród innych kształtem uszu. U amerykańskiego kota długowłosego mają one kształt przywodzący na myśl półksiężyce. Na dodatek są one wywinięte na zewnątrz. Ta nietypowa cecha wyglądu rasy kotów amerykańskich wynika ze spontanicznej mutacji genu, który wystąpił u pewnej kotki – protoplastki rasy american curl. W zależności od osobnika, kot amerykański curl może mieć uszy mniej lub bardziej wywinięte. Najbardziej pożądane są wygięte od 90 do 180 stopni względem pionu. We wzorcu tej rasy są dopuszczalne różne kolory umaszczenia, w tym:

  • czarne;
  • czekoladowe;
  • białe;
  • szare;
  • rude.

Włosy kotów amerykańskich są krótkie lub długie, stąd też i rozróżnienie na kota amerykańskiego długowłosego i amerykańskiego curla krótkowłosego. Oczy tych czworonogów są niebieskie, zielone, żółte, a czasem nawet wielokolorowe. Przedstawiciele tej rasy mają długie, grube u nasady ogony, które zwężają się ku końcowi. Ponadto american curl to czworonogi średniej wielkości, które mają mocną, muskularną budowę ciała.

Dorosłe koty – samce rasy amerykański curl dorastają do 40 cm wysokości i ważą w granicach 3–5 kg. Kotki są mniejsze – dorastają do 35 cm w kłębie, a ich waga mieści się w przedziale od 2 do 3 kg.

American curl – charakter

Pod względem usposobienia koty american curl są bardzo przyjazne, radosne, lubią pieszczoty i towarzystwo człowieka. Serdeczne wobec właściciela, będą obdarzać go uczuciem i odwdzięczać się miłością za opiekę i pieszczoty. Koty rasy amerykańskiej curl są aktywne, dlatego wiedz, że powinieneś im zapewnić ruch i stymulację, aby rozwijały się prawidłowo. To inteligentna rasa kotów amerykańskich, która łatwo uczy się nowych sztuczek. Ma duże możliwości poznawcze i dobrze aklimatyzuje się w nowym miejscu.

Z natury kot amerykański długowłosy czy krótkowłosy rasy american curl nie jest strachliwy. Jeśli do domu przyjdzie ktoś obcy, raczej z zaciekawieniem będzie go obserwować.

Zdrowie kota amerykańskiego

Defekt genetyczny dotyczący zakrzywienia uszu kotów rasy amerykański curl nie powoduje żadnej większej predyspozycji osobników do chorób genetycznych. By utrzymać je w dobrej kondycji zdrowotnej, wystarczy odpowiednia pielęgnacja sierści, regularne wizyty u weterynarza, szczepienia i odrobaczanie.

Kot amerykański curl długowłosy żyje w granicach od 13 do 15 lat. Z uwagi na fakt, że osobniki tej rasy hodowane są w krzyżówce z kotami europejskimi, american curl to wyjątkowo zdrowe zwierzęta.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne są konieczne?

Wbrew pozorom koty amerykańskie curl długowłose nie mają gęstego podszerstka, dlatego pielęgnacja ich futra jest bardzo prostym zadaniem. Sierść nie kołtuni się. W przypadku długowłosej odmiany american curl wystarczy czesać ją kilka razy w tygodniu, a krótkowłosą – raz na tydzień. Kot ten lubi wypoczywać w wysoko położonych miejscach, dlatego dobrze by było zorganizować dla niego specjalne kocie półki.

American curl – hodowla

Rasa kotów amerykańskich curl istnieje stosunkowo od niedawna. Hodowana jest ona na bazie spontanicznej mutacji genetycznej występującej u nierasowych czworonogów. American curl ma bogate dziedzictwo genetyczne, stąd też hodowcy mogą uzyskiwać osobniki krótko lub długowłose, o szacie w różnych kolorach i o różnych znaczeniach. Ich oczy także bywają mocno zróżnicowane.

Cena za kota amerykańskiego

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje amerykański curl długowłosy? Cena takiego kota z renomowanej hodowli wynosi od 3200 zł do 4400 zł. Koszt ten jest różny w zależności od pochodzenia czworonoga, hodowli, wieku czy płci. Więcej niż amerykański curl krótkowłosy kosztują przedstawiciele rasy kot amerykański długowłosy.

Historia rasy

Rasy kotów amerykańskich są wynikiem krzyżówek, jakich dokonali w odpowiednim czasie hodowcy. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o kota amerykańskiego długowłosego. Czworonóg ten pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Rasa amerykański curl długowłosy i krótkowłosy powstał na początku lat 80. XX wieku. Pewna kotka – przedstawicielka rasy zwykłych dachowców z Kalifornii – miała naturalnie wygięte uszy. Była przybłędą, którą przygarnęła para – Joe i Grace Ruga. Nazwali ją Shulamith. Kiedy miała kocięta, okazało się, że również i one mają mutację genów odpowiadającą za wywinięte uszy. Regularną hodowlę selektywną para rozpoczęła w 1983 roku.Dumni właściciele pokazali swoje czworonogi na wystawie w Palm Springs w 1985 roku.

Rasa wkrótce została zarejestrowana jako kot amerykański curl (american curl). Obecnie jest to rasa kotów amerykańskich ciesząca się wysoką popularnością na świecie.

Dla kogo american curl będzie najlepszym towarzyszem?

Kot amerykański curl dobrze czuje się w rodzinie, także i takiej, w której są dzieci. Pod nadzorem dorosłej osoby koty te mogą bawić się z pociechami – chodzi tu o to, byś nauczył je, jak obchodzić się ze zwierzęciem, by nie zrobić mu krzywdy.

Nawet jeśli często nie ma cię w domu, kot amerykański curl może być dobrym wyborem. Pomimo faktu, że jest to rasa towarzyskich czworonogów, można zaadaptować go do tego, by zostawał samodzielnie w domu. Warto wówczas, byś zapewnił swojemu pupilowi rasy american curl wiele zabawek i ciekawych drapaków, które zapełnią mu czas pozostawania bez domowników.

Dla osób starszych, które nie są aktywne i najczęściej siedzą po prostu na kanapie, kot amerykański curl nie będzie najlepszym towarzyszem, ponieważ rozpiera go energia i potrzebuje odpowiedniej stymulacji ze strony człowieka. Pomimo faktu, że kot amerykański curl ma urocze, zakrzywione uszy, to jako kocię mógł mieć je całkiem proste. Wszystko dlatego, że małżowina uszna tych czworonogów zaczyna się zawijać pod odpowiednim kątem między 4. a 7. dniem życia. Około 16. tygodnia zakrzywienie jest już docelowe i nie zmienia się u dorosłych kotów tej rasy.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)