Kot lykoi budzi swoim wyglądem zdumienie, ponieważ w niektórych miejscach jest kompletnie łysy. Jego ciało jest smukłe, wręcz chude, a oczy żółto-złote – duże i przenikliwe. Pomimo osobliwego wyglądu kot wilkołak, jak często się go nazywa, może być lojalnym przyjacielem całej rodziny.

Jak wygląda Lykoi?

Dla kota lykoi, nazywanego również kotem wilkołakiem, najbardziej charakterystyczną cechą jest jego wygląd. Przypomina nieco wilkołaka, głównie z uwagi na łysiejące miejsca na ciele. Samice kotów lykoi ważą do 2 kg, a samce – do 3,5 kg. Mają szczupłe, umięśnione ciało. Ich głowa jest średniej wielkości, okrągła, nieznacznie dłuższa niż szersza. W oczy rzucają się ich uszy – duże, szerokie u osad, spiczaste, a ich małżowina z tyłu może być częściowo łysa. Nos mają czarny, a oczy duże i złote, o białej obwódce pozbawionej włosów. Ogon kota wilkołaka jest krótszy od tułowia, z przerzedzoną sierścią. Podobnie wyglądają łapy przedstawiciela tej rasy.

lykoi

Szata lykoi jest krótka, a wokół oczu, uszu czy pyszczka i częściowo na szyi wyraźnie brakuje futerka. Właśnie ta cecha spowodowała, że czworonóg został nazwany kotem wilkołakiem. W klasyfikacji TICA szata kota lykoi określona jest jako czarna, choć tak naprawdę jest szara, a niekiedy srebrzysta.

Charakter tej rasy

Koty lykoi są pogodne, aktywne i uwielbiają się bawić. Mają też dobrze rozwinięty instynkt łowczy – chętnie polują. Ich charakter określany jest jako zrównoważony i stabilny. Dobrze dogadują się z innymi kotami i z człowiekiem. Bywają zazdrosne i zaborcze wobec „swoich” ludzi czy zabawek. Rzadko wydają jakiekolwiek odgłosy, dlatego postrzegane są raczej jako koty ciche.

Możesz być pewien, że z upływem czasu, kiedy kot lykoi się do ciebie przekona i przyzwyczai, będziecie spędzać ze sobą wiele chwil, a za opiekę odwdzięczy się lojalnością. Pod wieloma względamikot wilkołak zachowuje się jak pies. Może machać ogonem, aportować i szybko uczyć się nowych sztuczek, np. otwierania drzwi czy współpracy z człowiekiem podczas zaaranżowanego polowania, np. na łące.

Początkowo w kontakcie z człowiekiem kot lykoi może być nieufny – potrzebuje czasu, by się oswoić z właścicielem. Jest jednak zwierzęciem inteligentnym, które ceni sobie różnego rodzaju aktywności.

Zdrowie kota lykoi

Koty lykoi nie ma wrodzonych wad genetycznych i generalnie jest zwierzęciem zdrowym. Rasa ta, dla utrzymania dobrej kondycji, musi mieć zapewnioną odpowiednią dietę, w której znajdą się pokarmy wysokiej jakości. Kot lykoi powinien otrzymywać na co dzień suchą i mokrą karmę. Pamiętaj, że jest to pupil bardzo energiczny i żywiołowy, dlatego zapewnij mu odpowiednią dawkę kalorii na co dzień.

Z uwagi na łyse miejsca na ciele kot lykoi powinien on być chroniony przed zimnem, ponieważ niemal nie ma podszerstka. Koty te żyją od 12 do 15 lat.

Jak pielęgnować rasę lykoi?

Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, to kot lykoi właściwie ich nie potrzebuje. Żadne specjalistyczne czynności w tym zakresie nie będą wymagane. To kot krótkowłosy, dlatego wystarczy go czesać raz lub dwa razy w tygodniu, dla utrzymania lśniącej sierści. Podobnie jak inne takie czworonogi, powinien on mieć systematycznie czyszczone uszy i przycinane pazury.

Lykoi – hodowla

W Polsce i właściwie na świecie niewiele jest certyfikowanych hodowli zajmujących się rozmnażaniem kotów wilkołaków. W pierwszej hodowli państwa Gobble mieszane były koty lykoio czarnej sierści. Krzyżowali oni czarno umaszczone osobniki kota domowego krótkowłosego, przez co chcieli poszerzyć pożądaną pulę genową swojej hodowli. Wprowadzali do niej wyłącznie niespokrewnione z populacją założycielską osobniki.

W Polsce istnieje ledwie kilka hodowli kotów wilkołaków. Pierwsi przedstawiciele tej rasy pojawili się w naszym kraju w 2016 roku.

Cena kota rasy lykoi

Z uwagi na fakt, że hodowli kotów lykoi jest niewiele, to zakup przedstawiciela tej kociej rasy wiąże się z dużym wydatkiem. Ile kosztuje kot lykoi? Jego cena wynosi około 8 tys. zł.

Historia rasy

Historia rasy kotów lykoi, czyli kotów wilkołaków, jest bardzo krótka. Pierwszy miot lykoi przyszedł na świat dopiero w lipcu 2010 roku w Tennessee w USA. Kociaki odznaczały się niecodziennym wyglądem. Właściciele postanowili oni stworzyć na ich bazie nową rasę i następnie starać się o jej uznanie w związku felinologicznym. Warto podkreślić, że Johnny Gobble był z zawodu lekarzem weterynarii.

Dla kogo ten kot będzie odpowiedni?

Jeśli sam jesteś osobą aktywną i masz czas na wspólne zabawy z kotem, lykoi to rasa, która powinna przypaść ci do gustu. Nawet jeśli masz już w domu innego czworonoga – psa lub kota, nowy przyjaciel nie jest wykluczony. Może zamieszkać z innym pupilem i dobrze się z nim dogadywać. To czworonóg towarzyski, który dobrze czuje się w większej rodzinie. Przy starszych dzieciach nie będzie problemu z adopcją kota wilkołaka. Zwierzęta te uwielbiają być w centrum zainteresowania i bawić się.

Lykoi – galeria

Ciekawostki na temat rasy

Małe koty lykoi nie przypominają swoich rodziców, ponieważ kocięta są w pełni owłosione. W ciągu mniej więcej pierwszych 2–3 tygodni życia tracą jednak część futra. 

Jeśli szukasz oryginalnego czworonożnego przyjaciela, rasa lykoi może być dobrym wyborem. Kot wilkołak będzie zarówno dobrym towarzyszem zabaw, jak i leniwych popołudni na kanapie.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)