Błękitne oczy to coś niezwykle pożądanego u wielu zwierząt. Takie tęczówki zachwycają i sprawiają, że niejedna osoba chce mieć pod swoim dachem właśnie takiego nietypowego podopiecznego. Dzięki staraniom hodowców teraz jest to możliwe. Kot o niebieskich oczach może zamieszkać z tobą. Co jednak sprawia, że kot ojos azules jest aż tak wyjątkowy? To nie tylko kwestia barwy spojrzenia, ale także umaszczenia.

Kot ojos azules – nietypowe zwierzę

Niebieskie oczy nie są niczym wyjątkowym w kocim świecie. Zazwyczaj jednak mają je białe lub jasne koty, takie jak np. syjamy. Duży kontrast pomiędzy umaszczeniem a barwą tęczówki zdarza się niezwykle rzadko. Dlatego kot ojos azules jest tak wyjątkowy. Ta rasa jest wyselekcjonowana tak, by zwierzęta miały piękne tęczówki niezależnie od swojego umaszczenia. To właśnie jest ich cecha charakterystyczna, która sprawia, że wiele osób chce mieć je pod swoim dachem. Choć koty Ojos Azules wciąż są dość młodą rasą, liczba ich miłośników bezustannie rośnie. W końcu temu spojrzeniu naprawdę nie da się oprzeć!

Koty rasy ojos azules – skąd się wzięły?

Pierwsza kotka tej rasy, Cornflower, została znaleziona w 1984 roku. Miała trójkolorowe umaszczenie, ale to nie nim zwróciła na siebie uwagę ludzi. Wzrok przyciągały jej oczy o ciemnoniebieskiej barwie. W ten sposób w meksykańskiej populacji dziko żyjących kotów zaczęto wyodrębniać typową dla nich mutacje. Stanowiła ona podwaliny współcześnie istniejącej rasy kotów ojos azules. Właściwie nawet do dzisiaj to jedna z niewielu cech wspólnych tych zwierząt. Hodowane są dla oczu, a nie konkretnego charakteru, rozmiarów czy koloru sierści. TICA zarejestrowała rasę w 1991 roku.

Kot Ojos Azules – wiele chorób

Niestety, za piękno trzeba płacić. Badania wykazały, że aby koty rasy ojos azules były zdrowe, muszą być heterozygotyczne, co oznacza, że mogą posiadać tylko jeden gen odpowiadający za głębokie, chabrowe w odcieniu oczy. W innym przypadku mogą cierpieć z powodu szeregu problemów zdrowotnych, których uniknąć wolałby każdy, kto planuje zakup kota. 

Przede wszystkim gen ten może powodować głuchotę, ale nie tylko. Wpływa także na nieprawidłowy rozwój czaszki i prowadzi do deformacji ogona. Ten staje się zwinięty i nieprzydatny, a należy pamiętać, że to ta część ciała pomaga utrzymać kotom równowagę.

Jak wyglądają koty Ojos Azules?

Na przestrzeni lat rasa kota ojos azules ustabilizowała się genetycznie na tyle, by można było ustalić ich ogólny opis. Można więc obecnie wywnioskować, że zwykle są to koty średniej wielkości. Mają migdałowate, niemal okrągłe oczy, które nie mogą mieć w sobie turkusowych nut. Ich sierść jest krótka i gęsta. 

Budową koty mogą przypominać przeciętnego dachowca. Często mają jednak znaczenia na krańcach łap czy ogonów, co być może w przyszłości stanie się ich cechą charakterystyczną. Jednak jeśli szukasz zwierzęcia, które będzie charakterystyczne nie tylko przez wzgląd na oczy, to może nie być kot dla ciebie.

Ojos Azules – gdzie kupić tego kota?

Gdy rasa została zarejestrowana w 1991 roku, liczyła jedynie dziesięć osobników. Do dziś to niezwykle rzadkie koty, dlatego ich zakup może być ekstremalnie trudny. Z tego też powodu trudno określić nawet ich wyśrodkowaną cenę. Zakup w Polsce jest właściwie niemożliwy. 

Rozwój rasy Ojos Azules jest utrudniony przez występujące problemy genetyczne, przez które takie organizacje jak FIFE czy CFA nie uznają tej rasy. TICA chwilowo zawiesiła możliwość jej hodowania w celu zbadania problemów, jakie wiążą się z ich specyficznymi oczami. Być może więc nigdy takie zwierzę nie trafi do Polski.

Kot ojos azules – trudno określić jego charakter

Charakter kotów zwykle określa się na podstawie badania dość dużej populacji. Niestety, tych zwierząt jest po prostu za mało, by móc z pewnością określić, jak się zachowują. Podaje się jednak, że są dość uczuciowe i przywiązują się do swoich opiekunów. Mówi się też, że są łatwe w codziennej pielęgnacji. Krótka sierść oraz sympatyczne nastawienie sprawiają, że czesanie ich nie jest zbyt problematyczne, a ponadto nie trzeba robić tego zbyt często. Oczywiście w przypadku, w którym kot będzie źle pachniał, należy poddać go kąpieli.

Ojos Azules – uważaj na wyjątkowe rasy

Jeśli coś wydaje się zbyt piękne lub dziwne, by mogło funkcjonować, może okazać się, że… tak właśnie jest. Kot ojos azules jest przykładem tego, jak zachwyt nad jakąś cechą może doprowadzić do naprawdę poważnych schorzeń. Z tego powodu, widząc koty na zbyt krótkich łapach czy o spłaszczonej czaszce zawsze zastanów się nad sensem jego rozmnażania. Czy to aby na pewno stworzenie, którym chcesz się zająć z powodu innego niż jego uroczy lub specyficzny wygląd? Staraj się wybierać rasy zdrowe oraz wspierać rozsądnie prowadzoną hodowlę, z której będziesz mógł kupić zdrowe zwierzę.

Kot ojos azules – trudność w zachowaniu czystości rasy

Hodowanie ras z takimi problemami, jak w tym przypadku, jest niezwykle trudne. Z założenia wszyscy jej przedstawiciele powinni posiadać błękitne, głębokie spojrzenie. To jednak oznacza, że każdy kot powinien być nosicielem wadliwego genu. Nawet łącząc dwa zwierzęta mające po jednym allelu odpowiedzialnym za cechę, część miotu przyjdzie na świat potencjalnie chora bądź zdeformowana. Należałoby więc łączyć jedynie takie koty, które mają jeden allel odpowiadający za chabrowe oczy z takimi, które nie posiadają go w ogóle. W takiej sytuacji część miotu może urodzić się z błękitnym spojrzeniem i wciąż zachować zdrowie.

Wymagania żywieniowe kota ojos azules

Kot ojos azules pod tym względem nie różni się od innych przedstawicieli swojego gatunku. Jako potomek ulicznych zwierząt jest dość wytrzymały, ale to nie zmienia faktu, że powinien odżywiać się wysokiej jakości pokarmem, dzięki któremu na dłużej zachowa zdrowie. 

Co jednak kryje się za tymi słowami? Przede wszystkim brak zbóż w diecie. Koty są mięsożercami i nie powinny spożywać glutenu, o czym zawsze należy pamiętać. Możesz wprowadzić do jego życia np. dietę BARF, która polega na karmieniu surowym pokarmem, głównie mięsem. Najpierw jednak skonsultuj to z zoodietetykiem, aby nie zaszkodzić zwierzęciu.

Spaceruj z kotem tylko na smyczy

Każda żyjąca istota wymaga dostępu do świeżego powietrza. Kot ojos azures nie jest wyjątkiem, jednak jeśli chcesz zapewnić mu bezpieczeństwo, musisz wyprowadzać go na smyczy. Dzięki temu nie ryzykujesz, że wda się w bójkę z innym przedstawicielem swojego gatunku czy też ucieknie bądź wpadnie pod samochód. 

Nie masz możliwości lub czasu na coś takiego? Przygotuj kotu dostęp do woliery zewnętrznej. Możesz przekształcić w nią balkon lub stworzyć taką na tarasie własnego domu. Warto wtedy przygotować też specjalne drzwiczki dla kota, dzięki którym będzie mógł wychodzić na zewnątrz wtedy, kiedy będzie miał na to ochotę.

Mimo wszystko chcesz go kupić. Ile zapłacisz?

Koty rasy Ojos Azules te są rzadkie i raczej nie występują w Polsce. Jeśli więc uda ci się znaleźć jakiegoś osobnika, prawdopodobnie musisz liczyć się z kosztem kilku tysięcy euro. To zresztą jedynie koszty początkowe. Dodatkowym może okazać się np. transport zwierzęcia z odległych Stanów Zjednoczonych, co oznacza nawet podwojenie kosztów zakupu. 

Jaką inną rasę o niezwykłych oczach można kupić?

Jeśli zależy ci na kocie o niebieskim kolorze oczu, warto rozejrzeć się za wspomnianymi już kotami syjamskimi. Te zwierzęta są stosunkowo popularne i łatwo dostępne, a na ich temat jest znacznie więcej informacji z powodu dojść licznej populacji. To może być więc dobry wybór, szczególnie jeśli cenisz sobie mocny charakter, jaki bez wątpienia mają te koty. Ponadto bez problemu znajdziesz je w wielu polskich hodowlach, a ich cena jest zdecydowanie niższa.

Źródło zdjęcia: Kipcurry via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)