Odrobaczanie kota jest konieczne. To najlepsza profilaktyka i, obok odpowiedniego żywienia, a także szczepień, uważana jest za element podstawowy opieki nad pupilem. Zabieg ten ma wpływ także na człowieka – zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób odzwierzęcych, które są też groźne dla ludzi. Ile kosztuje zastrzyk na odrobaczenie kota? I jak często należy go powtarzać? Czy jest tylko jedna metoda, czy może można podać także tabletki? Sprawdź, ile kosztuje odrobaczenie kota przed wizytą w gabinecie specjalisty.

Ile kosztuje odrobaczanie kota?

To, ile kosztuje odrobaczenie kota u weterynarza, zależy przede wszystkim od metody, na którą się zdecydujesz. Najpopularniejsze są tabletki, których cena wynosi około 20 zł. Należy podać je kilkakrotnie – najczęściej tydzień później i jeszcze raz po dwóch tygodniach. Jeśli nadal w kale lub wymiocinach występują pasożyty, zabieg powtarza się jeszcze raz. Odrobaczenie kota – cena za całość – to w takim wypadku około 100 zł. Metoda ta nie jest jednak łatwa w wykonaniu. Każdy właściciel kota wie, że podanie tabletki – i to więcej niż raz – wywoła bunt czworonoga.

Druga metoda, znacznie skuteczniejsza i łatwiejsza, ale również droższa, to krople na kark. Stosuje się je według zaleceń weterynarza. Ile kosztuje odrobaczenie kota tą metodą? Jedna kuracja to koszt 40 zł. Często należy ją powtórzyć po kilku tygodniach lub jeśli zauważysz, że stan kota nie uległ polepszeniu.

Odrobaczanie kota – cena i powtarzalność zabiegu

Zawsze warto przewidzieć w domowym budżecie wydatki na odrobaczanie kota. Ile kosztuje to w ciągu roku? To zależy, jaką metodę wybierzesz. Musisz też określić, czy twój kot jest wychodzący, czy też nie. To ma znaczny wpływ na to, ile kosztuje odrobaczenie kota w skali roku.

Jeśli twój pupil jest wychodzący, odrobaczenie należy wykonywać przynajmniej raz na 3 miesiące. Pasożyty do organizmu kota przedostają się wraz z upolowanymi gryzoniami. Koty niewychodzące wystarczy odrobaczyć raz na rok, po wcześniejszym zbadaniu próbki kału.

Zastanawiasz się, dlaczego trzeba odrobaczać kota niewychodzącego? Pasożyty dostają się do organizmu kota także poprzez jedzenie surowego mięsa. Występują zarówno w wołowinie, jak i wieprzowinie czy kurczaku.

Odrobaczanie kota – koszt a późniejsze leczenie

To, ile kosztuje odrobaczanie kota, jest niewielkim kosztem w obliczu potencjalnego leczenia. Kot, u którego nie przeprowadza się regularnego odrobaczania, staje się osowiały. Ma coraz więcej problemów zdrowotnych, bowiem pasożyty osłabiają jego układ odpornościowy. Może dojść do zmatowienia sierści czy obniżenia apetytu.

Pasożyty, które występują u kota, mogą też przejść na właściciela, co prowadzi do chorób odzwierzęcych. To bardzo groźne przypadłości, szczególnie dla małych dzieci i osób starszych. Jeśli jednak kot regularnie odwiedza gabinet weterynaryjny, jest zaszczepiony i odrobaczony, do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko. Odrobaczenie kota to jeden z podstawowych zabiegów profilaktyki zdrowotnej pupila. Warto regularnie badać kał, także u kotów niewychodzących, aby mieć pewność, że w organizmie czworonoga nie rozwijają się żadne pasożyty, takie jak glisty czy tasiemiec. Wiesz już, ile kosztuje odrobaczanie kota – w przypadku zwierzęcia mieszkającego tylko w domu nie wyniesie cię więcej niż 50 zł rocznie.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)