Problem bezdomności kotów nie jest jedynym argumentem przemawiającym za tym, że warto pomyśleć o sterylizacji swojego pupila. Sterylizacja psów i kotów może również wydłużyć życie zwierzaka, a także ustrzec go przed różnymi chorobami. Nie da się ukryć, że taki zabieg wiąże się ze sporymi kosztami.

Właśnie dlatego właściciele czworonogów mogą skorzystać z darmowej sterylizacji kotów i psów. Takie akcje organizowane są w wielu miastach w Polsce, w wyznaczonych przychodniach weterynaryjnych. Sterylizacja kotki za darmo? Sprawdź, w jaki sposób uzyskać bezpłatną sterylizację dla kota i psa!

Na czym polega sterylizacja i kastracja zwierząt?

Bardzo często terminu kastracja i sterylizacja używa się zamiennie. Jednak pojęcia te oznaczają nieco inne zabiegi. Sterylizacja to zabieg pozbawiający zwierzaka płodności poprzez podwiązanie jajowodów lub nasieniowodów.

Kastracja

Z kolei kastracja to zabieg polegający na nieodwracalnym pozbawieniu zwierzaka płodności poprzez usunięcie jajników, a nawet całej macicy. To kastracja wykonywana jest o wiele częściej. Taki zabieg powinien być przeprowadzony przez doświadczonego weterynarza.

Dlaczego warto kastrować i sterylizować koty i psy?

Dlaczego warto kastrować i sterylizować koty i psy?

Jest kilka argumentów, które przemawiają za tym, że warto wykonać zabieg sterylizacji. Przede wszystkim sterylizacja jest bardzo dobrym sposobem zapobiegania bezdomności zwierząt.

Przeciwko bezdomności zwierząt

Niestety wciąż wiele zwierząt spędza swoje życie w schroniskach lub błąka się po lasach i ulicach. Nadmierny i nieplanowany przyrost prowadzi do przepełnienia schronisk i cierpienia. Z tego powodu tak ważne jest sterylizowanie kotów wolno żyjących.

Przeciwko chorobom narządów rodnych

Wykonując sterylizację w doświadczonym gabinecie weterynaryjnym, możesz uchronić swojego zwierzaka przed różnymi chorobami narządów rodnych, w tym nowotworami. Dodatkowo kastracja:

 • wpływa na zmniejszenie agresji powodowanej popędem płciowym u samców;
 • zmniejsza potrzebę ucieczek u zwierząt;
 • ogranicza zachowania terytorialne u kotów wychodzących, co zmniejsza ryzyko wpadania w konflikty i zarażania się chorobami;
 • zmniejsza ryzyko zainfekowania schorzeniami przenoszonymi drogą płciową;
 • nie zmienia potrzeby stróżowania u psa;
 • nie zmniejsza łowności u kota.

Sterylizacja kotki za darmo – akcja zapobiegania bezdomności

Sterylizacja kotki za darmo – akcja zapobiegania bezdomności

Kastracja to zabieg, o którym powinien pomyśleć każdy właściciel czworonoga. Wiąże się on jednak z pewnymi kosztami, które musi ponieść właściciel. Przed kastracją należy wykonać badania krwi, do tego dochodzi cena samego zabiegu, a także wizyty kontrolnej i niezbędnych leków.

Niektórzy rezygnują z zabiegu ze względu na zbyt wysokie koszty, a to ogromny błąd. Na szczęście można skorzystać z bezpłatnej usługi finansowanej z budżetu miasta.

Akcje darmowych zabiegów sterylizacji i kastracji

W wielu dużych miastach w Polsce organizowane są akcje darmowej kastracji psów i kotów. Mowa m.in. o Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu czy Łodzi. Również mniejsze miasta coraz częściej oferują taką możliwość swoim mieszkańcom. Wystarczy skontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta czy Gminy.

sterylizacja i kastracja infografika

Zdecydowanie warto skorzystać z takiej okazji i zadbać o swojego zwierzaka. Jeśli zapobiegniesz niekontrolowanemu rozmnażaniu przynajmniej w przypadku swojego kota, to w ten sposób wiele zwierzaków uniknie życia w schronisku lub błąkania się po ulicach.

Darmowe czipowanie

Dodatkowo wiele miast przeprowadza też darmowe czipowanie zwierząt. Znakowanie zwiększa bezpieczeństwo twojego pupila i jest niezbędne do przeprowadzenia darmowego zabiegu kastracji.

Bezpłatny zabieg – jakie warunki trzeba spełnić?

Zastanawiasz się, co musisz zrobić, aby skorzystać z darmowej kastracji kota lub psa u lekarza weterynarii? Przede wszystkim zabieg może być wykonany u zwierzaka powyżej szóstego miesiąca życia. Pupil musi być również zakwalifikowany do znieczulenia ogólnego przez lekarza weterynarii.

Z tego względu przed zabiegiem wykonuje się między innymi badanie krwi. Natomiast jeśli chodzi o warunki, jakie musi spełnić właściciel, dokładne wytyczne zależą od konkretnego miasta.

Bezpłatny zabieg – jakie warunki trzeba spełnić?

Warunki w Warszawie

W Warszawie wymagane są:

 • okazanie dokumentu potwierdzającego posiadanie Karty Warszawiaka lub Karty Młodego Warszawiaka;
 • okazanie dowodu tożsamości;
 • okazanie książeczki zdrowia lub paszportu zwierzaka;
 • wypełnienie wniosku o wykonanie zabiegu kastracji;
 • zwierzak musi być zaczipowany elektronicznie;
 • zwierzak musi mieć ukończone sześć miesięcy;
 • psy powinny mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Jakie usługi są finansowane?

Wszystkie warunki powinny być spełnione, aby móc ubiegać się o darmowy zabieg w wybranej lecznicy. Zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji, jeśli do tej pory przed wykonaniem zabiegu powstrzymywały cię związane z nim wysokie koszty.

Warto także dokładnie dowiedzieć się, jakie usługi są finansowane przez miasto:

 • wizyta kwalifikująca do zabiegu (wywiad kliniczny);
 • wykonanie zabiegu w narkozie;
 • zapewnienie opieki pooperacyjnej od czasu wybudzenia;
 • wizyta kontrolna i zdjęcie szwów.

Skorzystaj z okazji

Sprawdź wymagania, które trzeba spełnić w twoim mieście i skorzystaj z darmowego zabiegu dla swojego pupila. Pamiętaj, że można poddać zwierzaka zabiegowi bezpłatnemu aż do wyczerpania środków w budżecie miasta. Nie warto zwlekać!

Podsumowanie

Każdy właściciel czworonoga z pewnością zgodzi się z tym, że zarówno psy, jak i koty potrafią być źródłem szczęścia i dać właścicielowi wiele miłości. Jeśli masz pod opieką cudownego pupila, wiesz, jak ważne są regularne wizyty u weterynarza i kontrolowanie zdrowia zwierzaka. Kastracja to zabieg, który ma wiele zalet i zdecydowanie warto rozważyć wykonanie go swojemu pupilowi.

Sterylizacja kotki za darmo? To możliwe dzięki akcjom mającym na celu ograniczanie bezdomności wśród zwierząt. Sprawdź, gdzie w twojej okolicy wykonuje się bezpłatnie zabiegi kastracji i sterylizacji.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.