Jeśli jesteś właścicielem kota, z pewnością przynajmniej raz w życiu będziesz zmuszony do tego, aby podać mu tabletkę, czy to na odrobaczenie, czy ze względu na podjęte leczenie. Gdy zwierzak wymaga na przykład codziennego przyjmowania takich środków, wizyty u weterynarza odpadają – musisz znaleźć własny sposób.

Pojawia się więc bardzo ważne pytanie: jak dać kotu tabletkę? Co zrobić, żeby to doświadczenie nie było trudne dla żadnej ze stron? W dalszej części artykułu poznasz sprawdzone sposoby i odpowiedź na pytanie – jak zaaplikować kotu tabletkę?

Jak podać kotu tabletkę – kilka sprawdzonych trików

Przygotowaliśmy dla ciebie świetne triki, które mogą znacznie ułatwić podanie tabletki kotu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak podać kotu tabletkę, sprawdź te proste sposoby. Być może jeden z nich szczególnie przypadnie ci do gustu, a twój kot w końcu bez problemu połknie lekarstwo. 

Jak podać kotu lekarstwo – podawanie kotu tabletki bezpośrednio do pyska

Jak dać kotu tabletkę? Pierwszy i najbardziej oczywisty sposób to po prostu włożenie jej bezpośrednio do pyska zwierzęcia. Co prawda dla wielu właścicieli tych pięknych i niezależnych czworonogów może to być zbyt drastyczne, to jednak jest stosowane w gabinetach weterynaryjnych.

Przy tym zadaniu poproś o pomoc drugą osobę, która przytrzyma kota. Warto go dodatkowo zabezpieczyć i owinąć kocem, dzięki czemu istnieje znacznie mniejsza szansa, że podrapie domowników i wywinie się z uścisku. Osoba podająca tabletkę powinna delikatnie ścisnąć policzki i otworzyć pyszczek zwierzaka, a następnie położyć mu tabletkę na języku, jednak na tyle głęboko, aby kot nie mógł jej od razu wyrzucić z pyska. Ważne jest, aby nie pozwolić od razu na otwarcie pyska, gdyż twój pupil po prostu wypluje tabletkę. Warto chwilę poczekać i upewnić się, że zwierzę ją połknie – możesz delikatnie masować je po gardle.

Jest to dosyć drastyczny sposób, w którym trzeba użyć trochę siły, jednak czasami nie ma po prostu wyjścia. Zdecydowanie większą szkodą dla kota byłoby, gdyby nie przyjął lekarstwa. Metoda jest szybka i prosta, choć jej minusem są niemiłe doznania czworonożnego domownika. To właśnie pierwsza z odpowiedzi na pytanie, jak zmusić kota do połknięcia tabletki. 

Jak zaaplikować kotu tabletkę – podanie bezpośrednio z jedzeniem

Jak zmusić kota do połknięcia tabletki? Drugi ciekawy i bardzo praktyczny sposób to podanie leku z jedzeniem. Oczywiście, brzmi bardzo łatwo, jednak nie zawsze się sprawdza. Koty mają bardzo dobry węch i zdarza się, że gdy wyczują podstęp, nie podejmą pokarmu. Mimo wszystko jest to najprostsza metoda na to, jak podać kotu tabletkę.

Wystarczy umieścić lek w całości lub rozdrobniony w karmie i obserwować, czy wszystko zostało zjedzone. Warto w tym przypadku wybierać pokarm o bardzo intensywny smaku i zapachu, aby tabletka nie była wyczuwalna dla pupila. Nie da się ukryć, że to bardzo wygodny sposób zarówno dla właściciela, jak i kota, oczywiście pod warunkiem, że się sprawdzi.

Ta metoda jednak nie może być stosowana w każdym przypadku. Niektóre tabletki powinny być podawane na czczo lub nie można łączyć ich z pokarmem, dlatego najlepiej zawczasu zapytać o to weterynarza. 

Jak dać kotu lekarstwo – tabletka podana na sierść

Trzeci proponowany przez nas sposób jest dosyć ciekawy, ale również nie nadaje się do podania wszystkich leków, dlatego najlepiej wcześniej skonsultuj się z lekarzem. Jeśli jesteś właścicielem kota, na pewno wiesz, że jego naturalną potrzebą jest utrzymywanie higieny przez lizanie futra. Warto to wykorzystać! 

Jak zaaplikować kotu tabletkę, wykorzystując jego potrzebę utrzymania higieny? Wystarczy, że rozdrobnisz lek na pył i dokładnie wymieszasz go na przykład z masłem. Kolejnym krokiem jest posmarowanie uzyskaną miksturą łapek pupila. Pewnie szybko zauważysz, jak kot zlizuje masło wraz z proszkiem. To świetny i bardzo prosty sposób, który jednak będzie dobry do okazjonalnego podawania specyfików – w nadmiernej ilości masło nie jest zdrowe dla pupila.

Jak podać kotu lekarstwo strzykawką – tabletka rozpuszczona w wodzie

Kolejnym ciekawym sposobem na to, jak podać kotu tabletkę, jest rozpuszczenie jej w wodzie i nabranie do strzykawki. Oczywiście, w tym przypadku również musisz dowiedzieć się u weterynarza, czy akurat dany lek można podawać w taki sposób. 

Jak podać kotu lekarstwo strzykawką? Tu procedura jest bardzo podobna do aplikowania tabletki bezpośrednio do pyszczka. Warto poprosić drugą osobę o przytrzymanie pupila, na przykład owiniętego w ręcznik lub koc. Następnie musisz delikatnie otworzyć pyszczek i zaaplikować lek z wodą za pomocą strzykawki bez igły, skierowanej do wnętrza policzka – nigdy bezpośrednio do gardła. 

Ten sposób również może powodować opór pupila i być dla niego niemiłym przeżyciem, jednak czasami jest jedynym rozwiązaniem, aby kontynuować leczenie. 

Podanie tabletki przez weterynarza

Nie wiesz, jak zaaplikować kotu tabletkę, bo żaden sposób nie działa? Czasami po prostu nie obędzie się bez pomocy specjalisty. Ostatnim sposobem na podanie kotu lekarstwa jest po prostu wizyta u weterynarza. Lekarz ma ogromną wprawę w podawaniu tabletek różnym zwierzakom, dlatego nie powinien mieć z tym problemu. Oczywiście, może to być spory kłopot, gdy kot wymaga antybiotykoterapii lub jest chory przewlekle i musi przyjmować leki codziennie. Wtedy warto porozmawiać z lekarzem o zmianie formy preparatu.

Podawanie kotu tabletki – o czym musisz pamiętać?

O czym musisz pamiętać, gdy szukasz sposobów na to, jak podać kotu tabletkę? Przede wszystkim wcześniej skonsultuj się z weterynarzem, ponieważ nie wszystkie tabletki można kruszyć, rozpuszczać w wodzie lub mieszać z jedzeniem. Warto o tym pamiętać, aby nie zrobić kotu krzywdy i nie zaprzepaścić całego leczenia. 

Jeśli żaden z wymienionych sposobów nie działa i nie wiesz, jak zmusić kota do połknięcia tabletki, również porozmawiaj z lekarzem. Być może istnieje szansa na podanie leku w płynie lub zastrzyku. W niektórych przypadkach jest to po prostu jedyny sposób na wdrożenie leczenia. 
Koty to zdecydowanie cudowne zwierzęta domowe, które wnoszą do życia właściciela wiele radości. Jednak zdarza się, że zwierzak choruje. Wtedy trzeba koniecznie udać się do lekarza weterynarii i wdrożyć leczenie. Często jednak pojawia się problem z tym, jak podać kotu tabletkę. Istnieje na to kilka sposobów i samodzielnie musisz sprawdzić, który będzie dobry dla twojego pupila. Gdy wszystkie metody zawodzą, pozostaje wizyta u specjalisty albo zmiana formy leczenia. Jedno jest pewne, podanie kotu tabletki to nie lada wyzwanie dla każdego właściciela.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)