Rozmaite schorzenia układu pokarmowego wpływają na jadłospis pupili. Ostre zapalenie trzustki i jego następstwa zawsze powinny być pretekstem do zmiany diety. Wielu opiekunów sięga wtedy po karmy weterynaryjne dla psów z chorą trzustką dostępne w sklepach zoologicznych. Zanim jednak wybierzesz konkretną markę, sprawdź, czym powinna wyróżniać się naprawdę dobra karma tego typu.

Choroby trzustki u psa – co warto o nich wiedzieć?

Trzustka jest organem, który pełni niezwykle istotną rolę w organizmie każdego ssaka. Wydziela insulinę, której głównym zadaniem jest regulacja poziomu cukru we krwi. Wpływa także na podaż enzymów trawiennych do jelita cienkiego. W momencie, kiedy trzustka zaczyna szwankować, organizm zwierzęcia nie daje sobie rady z codziennym funkcjonowaniem.

Niestety, w początkowym stadium choroba tego organu u psa jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Najczęściej na problemy z trzustką cierpią psi seniorzy, jednak nie jest to reguła. Zachorować może również młody pies, dlatego zawsze warto mieć się na baczności.

Karma dla psa z chorą trzustką. Zasady diety trzustkowej

Karma dla psa z chorą trzustką powinna posiadać skład oparty o zasady specjalistycznej diety. Niewydolność trzustki to schorzenie przewlekłe, dlatego prawidłowe żywienie odgrywa ogromną rolę w zachowaniu komfortu życia.

Psom z dolegliwościami trzustki często towarzyszy ogólne wyniszczenie organizmu. Bardzo częste jest niedożywienie, anemia, czy awitaminoza. Właśnie dlatego codzienne posiłki powinny być bogate w witaminy z grupy B, witaminy A, D, E, K i w ważne aminokwasy.

Czego nie podawać psom z chorą trzustką?

Dieta psa z chorą trzustką powinna być lekkostrawna, ale jednocześnie kaloryczna. Zwierzęta, które cierpią na schorzenia tego narządu, źle znoszą obecność w karmie wszelkiego rodzaju:

  • konserwantów;
  • zagęszczaczy;
  • wzmacniaczy smaku;
  • sztucznych barwników.

Ważne jest także to, aby pies nie podjadał między posiłkami. „Trzustkowcom” nie wolno podawać żadnego jedzenia przeznaczonego dla ludzi. Unikaj także tłustych i ciężkich przysmaków oraz ciasteczek dla psów. One również bywają bogate w składniki, które nie są polecane zwierzętom w tym stanie.

Karma dla psa z chorą trzustką – jaką wybrać?

Najlepszym wyborem dla psów chorych na trzustkę będzie dieta BARF skomponowana zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnego zwierzęcia. Najczęściej zaleca się jej wersję gotowaną. Większość opiekunów kwestie diety konsultuje z lekarzem weterynarii. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak indywidualna konsultacja z żywieniowcem (zoodietetykiem). Można wówczas omówić także suplementację kwasami tłuszczowymi omega-3.

Sucha karma dla psa z chorą trzustką

Sucha karma dla psa z chorą trzustką nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowana większość tych dostępnych na rynku jest mocno przetworzona i oparta na produktach roślinnych – przede wszystkim zbożach. Jeżeli zależy ci na takiej formie pożywienia, możesz jednak zdecydować się na suchą karmę w formie liofilizowanej. Jest to jednak dosyć kosztowne rozwiązanie.

Mokra karma

Komercyjna karma mokra dla psa z chorą trzustką będzie już lepszym wyborem. Staraj się wybrać taką o obniżonej zawartości tłuszczów. Ważne jest, aby miała jak najbardziej przejrzysty skład bez niepotrzebnych dodatków, zagęstników i wzmacniaczy smaku, które mogą powodować wymioty lub biegunkę.

Karma dla psa z chorą trzustką – na jakie składniki uważać?

W wielu karmach przeznaczonych dla psów z problemami gastrycznymi znajdziesz niestety kontrowersyjne składniki. Przykładem może być hydrolizat białka zwierzęcego. To białko rozbite na peptydy, czyli niewielkie cząstki o dobrej przyswajalności. Niestety, zazwyczaj jest on produkowany z elementów pochodzenia zwierzęcego o bardzo niskiej wartości biologicznej – na przykład z piór, kopyt, czy rogów.

W składzie karmy trzustkowej unikaj także różnego rodzaju wypełniaczy, takich jak mąka pszenna, czy kukurydziana. Zwiększają one kaloryczność karmy, ale nie przynoszą zwierzęciu praktycznie żadnych ważnych składników odżywczych.

Podsumowując, można założyć, że najlepsza i najbardziej odpowiednia karma dla psa z chorą trzustką to dobrze skomponowany BARF. Można także postawić na liofilizowaną karmę, która jest jednak bardzo droga i ciągle jeszcze słabodostępna w naszym kraju. Niestety, większość karm komercyjnych przeznaczonych dla psów trzustkowych wyróżnia się bardzo złym składem, dlatego przed zakupem warto dobrze go przeanalizować.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.