Papugi różnią się wielkością, charakterem i wyglądem oraz oczywiście długością życia. Średnio dożywają 10 do 50 lat. Przyszli właściciele papug muszą więc być świadomi, że są to zwierzęta, które przewyższają długością życia większość pupili domowych, a niekiedy również ludzi. Warto zatem wiedzieć, ile żyje papuga, którą chcesz wziąć pod swój dach, by przygotować się do zapewnienia jej odpowiedniej opieki do końca życia.

Ile żyje papuga – czynniki długości życia

Oprócz średniej długości życia danego gatunku, na to, ile żyje papuga, mają wpływ również czynniki zewnętrzne. Najważniejsze z nich to:

  • odżywianie;
  • opieka weterynaryjna;
  • zdrowie psychiczne.

Papuga będzie się dobrze rozwijać, jeśli zostanie zapewnione jej bezpieczne i czyste schronienie. Odpowiedniej wielkości klatka to podstawa, by ten inteligentny skrzydlaty zwierzak miał wystarczającą ilość miejsca do wspinania się i rozkładania skrzydeł.

Ptaki powinny również przyjmować dużą ilość naturalnego światła słonecznego lub otrzymać sztuczne oświetlenie o pełnym spektrum (zamiast zwykłego światła sztucznego), ponieważ pozwoli im to lepiej przetwarzać składniki odżywcze i ustalić odpowiedni cykl dnia i nocy. To podstawa do zapewnienia im dobrego samopoczucia psychicznego. Niektóre gatunki ptaków powinny być trzymane w parach lub większych grupach, ponieważ należą do gatunków silnie stadnych. Chociaż wiele papug uwielbia towarzystwo ludzi, człowiek nigdy nie zajmie miejsca drugiego ptaka, bez względu na starania.

Źródło pochodzenia i uwarunkowania genetyczne również mają wpływ na to, ile żyje papuga. Kupując egzotycznego ptaka, należy wybrać godnego zaufania hodowcę, który potrafi doradzić w kwestii pokarmu i warunków, a także polecić weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu ptaków. Hodowla powinna dbać o prawidłowy dobór osobników do rozrodu, by młode miały szansę dożyć sędziwego wieku.

Zarówno w przypadku dużych, jak i małych gatunków, na to, ile żyje papuga, wpływa odpowiednio zbilansowana dieta, obejmująca granulaty, ziarna, nasiona, orzechy, zieleninę oraz świeże owoce i warzywa. Powinna dostarczać witamin, białka, tłuszczów i minerałów, takich jak wapń.

W sklepach zoologicznych pojawia się coraz więcej gotowych mieszanek, ale warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w ich składzie. Podawanie ptakowi ubogiej karmy, składającej się na przykład głównie z kalorycznych nasion słonecznika (które są przysmakiem tych ptaków) jest fatalnym pomysłem. Ziarna te zawierają wysoki poziom tłuszczu i bardzo mało składników odżywczych. Chociaż sprawiamy pupilowi przyjemność, tak naprawdę bardziej mu szkodzimy, niż pomagamy.

Ile żyje papuga? Średnia długość życia wybranych gatunków

Ile żyje papuga w niewoli? Zwykle dłużej, niż na wolności, ponieważ ma mniejszą szansę na spotkanie z drapieżnikami i kontakt z chorobami występującymi w naturze. Nie oznacza to jednak, że będzie wolna od chorób, które mogą prowadzić do skrócenia jej życia.

Z reguły im większy ptak, tym dłuższe jest jego życie, ale małe papugi również dożywają często słusznego wieku. Poniżej znajduje się lista długości życia wybranych gatunków papug:

  • afrykańska papuga szara (żako) od 40 do 60 lat lub więcej;
  • papuga amazonka – od 25 do 75 lat;
  • papużka falista – od 5 do 18 lat;
  • papuga zielona – do 50 lat;
  • papuga nimfa – od 10 do 15 lat;
  • kakadu – od 20 do 60 lat, w zależności od gatunku;
  • konura słoneczna – od 10 do 30 lat, w zależności od gatunku;
  • barwnica zwyczajna – od 30 do 50 lat lub więcej;
  • lorysa górska – od 10 do 30 lat;
  • papużka nierozłączka – od 10 do 15 lat;
  • ara – od 30 do 50 lat lub więcej, w zależności od gatunku;
  • afrykanka senegalska – do 50 lat (na wolności tylko do około 25 lat);
  • piona niebieskogłowa – do 25 lat.

Lata życia dotyczą w pełni zdrowego ptaka trzymanego w idealnych warunkach hodowlanych. W rzeczywistości te dane mogą się różnić. Niektóre ptaki domowe mogą żyć dłużej lub krócej niż zakłada średnia wieku.

Ile żyje papuga – słynne długowieczne ptaki

Jednym z rekordzistów Guinnessa wśród najdłużej żyjących papug był samiec kakadu Cookie. Ptak zmarł w 2016 roku w wieku 83 lat i prawie całe życie spędził w zoo w Brookfield, w Chicago, do którego trafił jako roczniak. Pamiętał otwarcie ogrodu w 1934 roku. Był znany z zachwycających gości zoo interakcji z opiekunami, pięknego różowopomarańczowego upierzenia oraz zadziornego charakteru.

Inną długowieczną papugą był przedstawiciel ar żółtoskrzydłych o imieniu Poncho. Większość jego pobratymców żyje od 50 do 60 lat, a rekordziści potrafią dożyć nawet 80 lat. Poncho osiągnął rekordową długość życia 92 lata i swego czasu był oficjalnie najstarszą papugą na świecie. Ten ptasi aktor należał do Birds and Animals Unlimited – firmy, która wypożycza studiom filmowym Warner Brothers i Universal zwierzęta potrzebne do filmów. W 2000 roku, po zdjęciach do „102 dalmatyńczyków”, przeszedł na emeryturę, będąc już zbyt słabym, by występować przed kamerą. Resztę życia spędził na farmie Becks Pet and Exotics w Shrewsbury, w Wielkiej Brytanii.

Jedną z najbardziej znanych papug była modroara błękitna o imieniu Charlie. Zasłynęła jako ptak Winstona Churchilla, kiedy ten został premierem Wielkiej Brytanii. Zachwycała tym, że naśladowała tyrady swojego właściciela. Mówi się, że jeszcze po wojnie potrafiła przeklinać Hitlera i nazistów. Podobno wciąż żyje, mając 122 lata. Nie ma jednak żadnych dokumentów poświadczających jej wiek.

Papugi domowe są wyjątkowe wśród ptaków domowych, ponieważ ich długowieczność sprawia, że mogą być pupilami na całe życie. Czasami zdarza się, że niektóre gatunki nawet przeżywają swoich opiekunów, warto zatem przemyśleć dokładnie decyzję o tym niezwykłym, skrzydlatym pupilu.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.