Prawie każdy dietetyk jest zachwycony właściwościami kiwi. Owoce te da się bez problemu kupić w polskich sklepach. Czy ich właściwości sprawiają, że nadają się również dla czworonogów? Czy pies może jeść kiwi jako dodatek do swojej diety? Sprawdźmy!

Co zawiera kiwi?

Owoc ten obfituje w rozmaite substancje, które są korzystne w diecie większości ludzi. Zawiera między innymi:

Dodatkowo owoc ten jest polecany dla cukrzyków (oczywiście w rozsądnych ilościach), bo jak na owoc ma średni poziom indeksu glikemicznego. Co więcej, duża zawartość błonnika i kwasów sprawia, że pozytywnie wpływa on na metabolizm oraz procesy trawienia.

Czy pies może jeść kiwi?

Zielony owoc z czarnym pestkami i brązową, włochatą skórką może być podawany psom w rozsądnych ilościach. Nie jest w żaden sposób toksyczny. Pamiętaj, że owoc najlepiej jest obrać ze skórki, a także pokroić. Dla psa korzystny jest zwłaszcza zielony miąższ bez pestek. 

Czy pies może jeść kiwi bez ograniczeń? Niekoniecznie! Zawarte w nim kwasy działają drażniąco na układ pokarmowy. Mogą wiec wywoływać niestrawność. Wskazana dawka kiwi różni się w zależności od rasy, rozmiaru i cech osobniczych psa. 

Nigdy nie podawaj psu kiwi z dodatkami, np. cukrem, a także w formie przetworzonej. Pamiętaj też, że kiwi działa przeczyszczająco, dlatego nie jest odpowiednie dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym, w okresie rekonwalescencji po chorobie. Nie nadaje się też dla seniorów i szczeniąt.
Wiesz już, czy pies może jeść kiwi i jak mu je podawać. Niewielka ilość owoców może być dla niego smaczną przekąską, jeśli nie zadziała alergizująco. Zawsze jednak podawaj na początku małą dawkę kiwi i obserwuj reakcję psa.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.